| AtriUL a întrebat:

Vreau sa imi fac un tatuaj, dar imi e foarte frica ca as putea fi alergic la el, sufar de astm bronsic iar ai mei ma tot bat la cap, ca din cauza bolii nu-mi voi putea face tatuaje ca sunt alergic. Imi place tare mult tatuajele. Cum imi pot da seama daca sunt alergic la un tatuaj inainte de a il face? Are vreo legatura boala mea cu tatuajele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu sunt alergic la vederea tatuajelor.
Le consider o prostie facuta pe viata.
Daca-ti faci tatuaje, multi te vor dispretui, te vor considera "inferioritatea societatii".
Merita sa reflectezi, fiindca tatuajul ti se va vedea toata viata sau te va costa foarte mult indepartarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Daca e un tatuaj reprezentativ chiar vei vrea sa ti se vada toata viata si nu vei mai avea probleme, precum costurile indepartarii.

"Daca-ti faci tatuaje, multi te vor dispretui, te vor considera "inferioritatea societatii". - dar ce faci cand societatea iti e inferioara? Oferim atat de multa energie in a ne compara cu societatea sau cu un om al asa-zisei "societati" extrem de corupta si controlata, o falsa putere a poporului, incat uitam sa ne gasim scopul, iar cand pornim in cautarea lui, vor aparea scopuri noi, deci nu vad unde-i problema, fa totul in liniste, fa exact ceea ce vrei, crede in Adevar (pe care singur il stabilesti) si lumea te va respecta.

"Eu sunt alergic la vederea tatuajelor." - chiar nu-i pasa nimanui la ce esti tu alergic, eu sunt alergic la tine, ar trebui sa-ti pese?

"Le consider o prostie facuta pe viata." - probabil te-a considerat un "prost pe viata" macar o data un om tatuat.

| AlleMrr69 a răspuns:

In primul rand. Astmul bronsic nu este o boala ci o afectiune pulmonara. Sunt de parere ca nu te.ar putea afecta aproape deloc. Am suferit de astm bronsic pana la varsta de 12 ani. Am 17 acum. Iti recomand tratamente naturiste. Sunt in niste tubulete cilindrice si sunt micute de forma margelelor dar mult mai miici. Insa ai nevoie de consultarea mediculuo care sa iti scrie o reteta pentru ele fiindca sunt mai multe feluri. Eu am scapat de astm cu ele. revenind la tatuaj. Nu te afecteaza, nu esti atat de sensibil precum crezi. Eu am fost fumatoare 4 ani, in liceul meu a fost tbc si inca sunt sanatoasa tun fara niciun fel de complicatie. Continua tratamentul cu inhalatorul aka ventolin pentru a tine sub control crizele de astm si o sa fii ok. Dar sincera sa fiu, consulta si tu un specialist. Un doctor ceva.

| AtriUL explică (pentru AlleMrr69):

Deci sa inteleg ca nu nici o problema? Nu are treaba astmul cu tatuajele?

| AlleMrr69 a răspuns (pentru AtriUL):

Nu

| THTattoo a răspuns:

Salut, te poti testa daca esti alergic la tusuri.
Eu sunt tatuator.
https://www.tatuajbucuresti.ro