| Alexandra_8691 a întrebat:

Buna TPU.Sa va spun povestea mea,
Acum 7 ani(eu am 13 ) am fost cu mama la un control medical, si de acolo m-au trimis la un alt spital ca sa-mi fac niste analize, de unde a iesitca sufar de Astm bronsic alergic, adica nu am numai astm, am si alergie(praf, tei, polen...etc), de atunci, ma imbolnaveam foarte repede, umblam prin spitale in fiecare luna la control, dar fara sens caci nu parea sa ma vindec, am aflat pe net caci astmul nu se vindeca niciodata (foarte rar cazuri din acestea), si sincer, toata viata sa traiesc asa, cu medicamente,,, ma doare sa o vad si pe maicamea ca este asa alertata mai ales cand sunt racita sa nu fac criza astmatica, sa vad asa copii cum alearga (nu am voie), sa vad cum merg afara iarna la patinoar, in parc, dar eu nu pot pentru ca pot sa ma racesc si o sa fiu teroare, cateodata chiar imi vine sa mor, ma intreb uneori ce am facut sa am tocmai eu boala aceasta.
Sper ca nu va'ti plictisit, dar as vrea niste sfaturi in legatura cu aceasta boala, cum sa ma feresc de crize, cum sa pot trai mai bine chiar daca am aceasta boala.
Va multumesc:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Ai mari sanse sa scapi de astm mai ales daca e pe fond alergic.Baietelul meu a scapat de o bronsita astmatiforma tot alergica. http://aloeveraforever.ro/articole/intarirea-imunitatii, contactul e pe site. Multa sanatate

| Romancutza a răspuns:

Multi spun ca asmul nu se poate vindeca, totul depinde de gravitate. Dar scumpo, gandeste in alt fel.Nu sunt pe acest pamant oamenii cu probleme mai mari? Unii fara adapost, hrana, apa, medicamente, abandonati, paralizati, orbi...si ar mai fi. Uite, eu una nu vad cu ochiul drept.Si ce? Stiu ca pare ciudat, nebunesc, dar ma bucur. Fata de altii care nu vad deloc, chiar sunt destul de multumita.Priveste lucruile cu alti ochi, gandeste-te ca sunt alti care le trebuie 24/24h tuburi prin care sa respire, altfel ar muri.Si zii mamei tale, sa nu fie asa stresata, la ce ajuta? Evident, toti vrem numai bine, sanatate, dar asta este imposibil, fiecare cu problemele lui.Cat despre medicamente, cu toate acele alergii, bine ca ai cu ce sa le tratezi.Inteleg,multe lucrui ai vrea sa le faci, si eu vreau, dar nu le putem face din cauza probemelor.No lasa, ca nu-i mare bai.Eu ma bucur ca traiesc viata din plin, si gandesc pozitiv, la ce folos sa ma consum atata, totul se vor rezolva, cu timpul, si chiar daca nu se vor rezolva, priveste in jurul tau, si ai sa vezi oameni care te iubesc asa cum esti...asa ca te sfatuiesc sa te uiti cu alti ochi in lume, nu totul este asa cum crezi.

| Babbe a răspuns:

Nu trebuie sa gandeşti aşa kiss. Eşti un copil ca oricare altul! obisnuieste-te ca Astmul face parte din viata ta, ai grija mai mult de tine, si nu trebuie acum sa stai inchisa in casa, pentru ca iti faci mai mult rau, gandeste-te la diferite lucruri si o sa fie bine, discuta cu cineva si vei vedea ca nu ai ceva grav :* descarca-te nu este bine sa tsi in tine :*, acum nu trebuie sa fi trista cand iti aduci aminte, fi tare;* sunt sigura ca vei reusii :* - p. s Sper ca ti-am fost de folos :* multa sanatate din partea mea, o sa fie t0tul bine, sunt sigura :*

| Larissa_9205 a răspuns:

Nu te impacienta trebuie sa existe ceva.Iti promit ca o sa ma interesez.Incearca pe cat posibil sa reduci consumul de zahar. El ingreuneaza pana la 50% eficienta globulelor albe de a mai inghiti bacterii si de aici rezulta sistemul imunitar slabit.Cand ai sistemul imunitar slabit te imbolnavesti des.Procura-ti zaharul din fructe si legume proaspete.

| Serenity_3531 a răspuns:

Buna. Si eu am astm bronsit alergic de la 9 ani. Acum am 21. happy La inceput am avut multe crize foarte puternice si luam foarte multe medicamente fara mari efecte, sau efecte de scurta durata. In timpul schimbarilor climatice faceam des crize. Crizele se produceau instantaneu mai ales in timpul noptii.

M-am dus la o clinica din Cluj Napoca si am facut niste teste. In urma testelor mi s-a prescris un tratament (singulair si flexotide). Am urmat aceasta medicamentatie in jur de 4 ani. De atunci ma simt excelent. Rar mai fac vreo criza.
Iti doresc mult succes. Nu te alarma. Daca boala e tinuta sub control e perfect. Poti duce o viata normala. Sa nu consideri astmul un impediment de a duce o viata normala. Multa sanatate iti doresc.
PS Am omis ceva. Am mers si la salina 3 ani consecutivi. Nu stiu cat m-a ajutat lucrul acesta, dar iti recomand sa incerci si asta.
Iti recomand sa merg la o clinica specializata (Bucuresti, Cluj Napoca) pentru mai multe investigatii.
Nu te descuraja. Stiu prin ce treci. E o afectiune grava dar o poti tine sub control. Iti recomand sa te apuci de un sport. Inotul e cel mai bun.

| Alexandra_8691 explică:

Multumesc tuturor pentru incurajari si pentru toate cuvintele frumoase pe care mi le'ati spus:*