| Celdrept a întrebat:

Daca nu pot ieși din casă decât cu xanax ar trebui sa mă internez? Efectiv tremur rău dacă ies și nu iau xanax! Nu știu ce să fac,deja mi-a stricat imaginea în oraș,eu sunt un om normal numai că m-a distrus anxietatea! Nici depresia nu mi-a făcut ce mi-a făcut anxietatea cronica și depresia o am de foarte multi ani! Chestia e că dacă ma voi interna voi fi și mai marginalizat și privit ca un caz pierdut,nebun! Am văzut că fetele daca se internează acolo nu sunt discriminate de societate privite ca nebune, un băiat daca ajunge acolo e chin și jale e condamnat pe viață și arătat cu degetul! Nu sunt misogin eu iubesc fetele dar cam așa e la noi in tara!
Ce o fi asta când ți-e frica sa ieși, agorafobie? Sau așa se manifesta anxietatea cronica? Cum poate fi combătută uleiul CBD oare m-ar ajuta? Sau Shilajit?
Și parcă mai am o problema ce o am de mult dar acum parca s-o agravat gen creierul nu îmi poate ignora nasul când privesc spre orice de multe ori îmi văd tot nasul în câmpul vizual și asta mă face să mă uit mai mult spre nas decât spre ce mă uit în prima fază și mă uit strâmb din cauza asta ca și cum aș avea strabism deși eu nu m-am născut cu strabism! Sa fie că am stat prea mult timp pe telefon? Sa fi căpătat strabism din cauza asta? Se poate? Sau e ceva o problema psihologica asta cu nasul? Nici măcar nu am nasul lung! Mă deranjează oribil psihic că îmi văd nasul când privesc spre ceva! Ce denumire are aceasta problema? Când ies din casa in special o pățesc faza cu nasul dar și în casa! Nu ar trebui creierul sa ignore aceast inconvenient? Am fost operat la nas de deviatie de sept și la făcut să arate mai estetic ok, sa fie de la operatie sau e ceva pe fond psihic sau neurologic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
43 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Cum poate fi combătută uleiul CBD oare m-ar ajuta? Sau Shilajit? "

Despre uleiul CBD in cazul unei depresii si anxietati cronice iti pot spune ca este un pistol cu apa, un placebo scump, numai prostii si minciuni
Am luat in trecut ulei de asta CBD scump 10 ml au costat 300 de lei, era certificat si toate cele, aiurea nu m-a ajutat sa dorm mai bine cum spunea, deci pierdere de bani
Nu te mai increde in minciunile unor producatori si postagi de pe net care cauta sa faca bani cu produsele lor scumpe dar inutile!

Este intelep sa te internezi, nu conteaza ce zic ceilalti.
Daca reusesti si te faci bine peste un timp poti sa schimbi orasul si locul asa ca nu vad o problema.
Cei din locul unde stai care iti pun eticheta acum nu te-ar ajuta niciodata cu nimic, deci de ce ti-ar pasa de ei?

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Nu o sa mai îmi pot face iubita,parca nu știi mentalitatea noastra primitivă!
Așa se manifesta anxietatea, te preocupa părerea oamenilor și a celor necunoscuți nu o poți suprima, nici gândurile!
Nu cred că mă pot face bine nici aia de la spital, am incercat multe tratamente nu au ce sa îmi de-a ei să mă facă bine decât tot pastile și pastilele nu mă vindeca deloc! Eu nu vad decât sinuciderea singura evadare, e capăt de linie nu mai pot scăpa de problema asta
Mai de graba m-aș sinucide decat sa mă internez la nebuni! E o umilință prea mare! O să fiu arătat cu degetul de toți și se va afla că am fost acolo imediat ca am multi dușmani.
Cred că antigel e singura metoda de vindecare așa scap de acest chin

| Simpatic a răspuns (pentru Celdrept):

Din contra, cel mai indicat este sa te internezi intr-un spital de stat de psihiatrie, acolo sunt medici uneori mai priceputi decat cei care au cabinete private, pe langa asta acolo esti sub supravegherea lor
atentie in spitalele de psihiatrie nu sunt doar bolnavi mintal, de fapt cred ca la nivel de statistica cei mai multi "bolnavi mintali" la nivel global nu SUFERA DE FAPT DE AFECTIUNI MINTALE CI DE TULBURARI MINTALE, ESTE O DIFERENTA! dau doar 2 exemple din care sa inteleaga toti ce este una si alta:

Afectiune (boala) psihica > Boala Alzheimer si majoritatea celor din sfera tulburarilor cognitive precum Boala Parkinson, Parkinson, Huntington etc
Tulburare psihica> depresia/anxietatea

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Am văzut fete frumoase deștepte cu studii superioare care erau internate acolo și mai se și posta pe tiktok, își relata experiență de acolo! Alea aveau atitudine, încredere în ele! Eu sunt mai rușinos! Nu cred că există pastile sa vindece așa ceva, doar psihoterapia cognitiv comportamentala, e de la gânduri și de la mentalitate happy

| Simpatic a răspuns (pentru Celdrept):

Pai vezi? mergi acolo poate gasesti una de astawinking

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Tu mă vrei neapărat acolo rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru Celdrept):

Eu nu vreau sa mai aud de inca un tanar care s-a sinucis datorita depresiei!
Cand eram adolescent a fost un caz cu care am empatizat si mi-a ramas in minte si totodata un gust amar, un tanar de numai 15 ani ce provenea dintr-o familie ok, cu bani, nu-i lipsea nimic, s-a spanzurat din dragoste de o teava de gaze de la un bloc de la el din zona, nu a putut la 15 ani sa treaca peste despartirea de o fata de varsta apropiata crying
M-am durut atunci desi nu-l cunosteam, era cam de varsta mea cred pe atunci si faceam cu totii parte dintr-un proiect mare (nu intru in detalii aici) un fel de forum sa-i zic
Atat e tare m-a afectat ca toata viata am vrut sa salvez viata unor nefericiti, din pacate cu depresia nu te poti juca si nu prea ai cum sa-i salvezi pe cei suferinzi decat sa-i indrumi

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Pai cred ca următorul sunt eu că nu mai pot, dar eu nu de la depresie o voi face ci de la anxietate. E prea severa nu o sa scap eu de așa ceva! Sa trăiesc așa toată viața nu are rost că e un chin absolut, e iad efectiv! Daca aveam pistol îmi puneam acum capăt, dar nu am nimic sigur cu care sa o fac! La ce ghinion am eu nici dacă mă arunc de la etajul 10 nu mor!
Ai empatie,ești un om valoros! Acum înțeleg de ce ești așa, tu ești ca mine, și eu sunt rău din calea afara dar pot fi și așa cu tine, chiar și eu plâng de multe ori pentru unii, și eu sunt sensibil rău de asta am dezvoltat anxietate deși daca mai vede ai zice că e imposibil sa am așa ceva. Adolescenții sunt foarte vulnerabili, ei se sinucid de obicei de la bullying dar și din "dragoste"

| sadrian46 a răspuns (pentru Celdrept):

O mamă de bătaie. 3 zile de post cu apă.

| Celdrept explică (pentru sadrian46):

Sunteți pro violenței?laughing am făcut și 12 zile, am avut o claritate mentala dar tot așa eram cu anxietatea!
Pe depresie in schimb a funcționat cat cât de cât pe anxietate deloc! De ce nu va puneți alta poza? Tot una când erați mai tânăr.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.

| Celdrept explică (pentru sadrian46):

Nu însemnând că nu ar trebui sa mă internez? Am pe tiktok un medic ( femeie) ce deține o policlinica ea nici cu xanax nu poate ieși singura din casă o duce sotul la munca, a fost și 6 ani la psiholog și degeaba, e trauma prea majora. Nici dacă se interna nu mai scapa îți dai seama, de așa ceva scapi doar mort sau sa iei toată viața xanax sa fii funcțional

| sadrian46 a răspuns (pentru Celdrept):

Însemnând că nu este ceva să te pună la program de disciplină.

| RoCkKiD a răspuns:

Xanaxul probabil ti-a fost dat de un psihiatru, deci cu persoana aia trebuie sa ai discutia asta. Stie ca vrei raspunsuri magice de pe internt dar nu ajuta, doar o sa te incurce mai tare.

| Celdrept explică (pentru RoCkKiD):

Da,dar cu nasul e tare ciudată situația, de ce îmi văd nasul nu știu, eu știu că creierul trebuie sa ignore partea cu nasul!

| darrio2007 a răspuns (pentru Celdrept):

Il vezi pentru că este mai in fața ochilor. Toți il vedem.
Acum depinde cum il vezi tu.

| Celdrept explică (pentru darrio2007):

Eram mai frumoși daca nu aveam nas laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai asa e cand ai anxietate, te axezi pe o chestie si asta devine toata preocuparea ta.
In cazul tau cu siguranta te-ar ajuta un psiholog dar trebuie sa-ti schimbi si atitudinea, nu te mai simti rusinat ca nu ai de ce. Nu te mai analiza atata si nu te mai gandi la orice lucru mic care ti se intampla. Te-ar ajuta si sa socializezi, sa iti petreci timpul cu iubita, sa iti gasesti niste preocupari care sa te faca sa nu te mai gandesti la starile pe care le ai. Stiu ca se scapa greu de anxietate, de fapt nu scapi niciodata ci poti sa o diminuezi si sa traiesti foarte bine cu ea, dar trebuie sa faci ceva sa reusesti

| Celdrept explică (pentru Furnicuta000):

Mă simt inferior multor persoane din cauza că nu am realizat nimic,nu am făcut nimic notabil! Nu știu dar mi greu sa cred că o să mai îmi revin,e o anxietate prea gravă nu e orice anxietate ce o are tot omul,e dezastru total,și mai am problema asta și cu nasul meu nu știu ce naiba mi se întâmplă. Nu mai am atitudine că nu mai am încredere în mine, mă simt inferior multor persoane asta e din cauza depresiei! E grav, nu o pot nici controla, și nici nu ai cum că e imposibil din ce am văzut! Am noroc cu xanax, deja sunt dependent psihic și fizic de ele

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Celdrept):

Fiecare isi traieste viata asa cum vrea si fiecare face lucrurile la timpul lui. Daca te gandesti la gura lumii mai mult ti se accentueaza anxietatea. Lasa lumea sa zica ce vrea ca nimeni nu e perfect, iti garantez ca toti au probleme, doar ca unii stiu sa si le ascunda foarte bine, ceea ce ar trebui sa faci si tu. Incearca sa-ti tragi un zambet pe fata si sa fii sociabil sa vezi ca altfel se poarta lumea cu tine

| Celdrept explică (pentru Furnicuta000):

Asta e problema că nici sociabil nu mai sunt! Știu și eu teorie și cum sta treaba dar creierul îmi transmite altceva. Am probleme de comunicare și am zis de multe ori că nu mai mă simt bine intre români și țigani nu pot empatiza simt o repulsie, cred că m-aș simți mai bine între străini dar nu am ocazia!
De când am anxietate am văzut că se rade de mine deci eu nu mai suport națiile astea

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Celdrept):

Atunci solutia e sa te muti intr-un oras mare unde nu te cunoaste nimeni si nu simti anxietate fata de nimeni si sa o iei de la 0. Asa poti sa-ti faci si o iubita. Dar trebuie sa schimbi ceva la tine ca nicio fata nu vrea sa stea langa cineva care se plange incontinuu

| Celdrept explică (pentru Furnicuta000):

Tu daca nu ai putea ieși din casă nu te-ai plânge? Nu e normal sa te plângi când o anxietate care nu e o boala grava îți distruge viața complet că dai numai peste medici slabi pregătiți. Oricum mi s-a spus că am nevoie de 3 ani sa merg la psiholog, asta e o veșnicie! Nu am eu atâția bani.
Nu îți distruge viața schizofrenia cum îți distruge anxietatea asta, medicii nu sunt in stare sa te vindece nici de o banala anxietate care nu mi se pare așa gravă! Depresia e mult mai gravă și nu îmi pune atâtea probleme.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Celdrept):

Si eu am suferit de depresie si anxietate severa, nu puteam sa stau singura nicaieri ceea ce era ciudat pentru ca si interactiunea cu oamenii ma facea sa am atacuri de panica, nu puteam sa ies afara, nici pana la magazin, plangeam incontinuu, aveam toate simptomele din lume. Am fost 3 luni la psiholog, mi-a explicat ca nu o sa ies din situatia asta decat daca fac ceva, daca ies din casa, daca socializez, daca ma duc in lume. Am luat-o usor, am facut ce a zis psihologul pana am observat ca mi se diminueaza simptomele si atunci am devenit mai increzatoare.
De anxietate si depresie eu nu cred ca poti scapa, eu le am acum la un nivel minim. Mai am zile in care simt ca ma apuca disperarea dar...
Ce am invatat insa e ca cine nu a trecut prin asta nu o sa inteleaga ce simti. Oamenii din jurul meu se uitau la mine ca la o ciudata si nu intelegeau de ce am reactiile alea, chiar si familia mea. De asta am invatat sa nu ma mai plang pentru ca daca te plangi incontinuu indepartezi oamenii de langa tine. Plansul e pentru psiholog sau pentru cineva care poate sa duca problemele tale.
Nu stiu cat mai e o sedinta la psiholog acum, eu am fost prin 2018 si dadeam 150 lei o data pe saptamana. Am auzit ca ar fi si psihologi care consiliaza gratis

| Celdrept explică (pentru Furnicuta000):

Ce reacții aveai? Mama ta lucrează în cadru medical?happy
Interesanta relatarea! Unii nu au scăpat nici după 5-7 ani la psiholog de anxietate, tu ești o excepție. Te iubește Dumnezeu! Da, nimic nu se compara cu acea frica înafara de durerea de măseahee hee

| StrongHeart a răspuns:

Poate esti certat cu Dumnezeu, cine stie.

| Celdrept explică (pentru StrongHeart):

M-a blestemat maică-mea rău și de asta am atâtea probleme! Era îndreptățită, nu am fost un fiu model! Am fost la preoti și le-am zis dar blestemul mamei nu mai poate fi îndepărtat.

| StrongHeart a răspuns (pentru Celdrept):

Si daca ar fi asa, tu esti raspunzator de viata ta, nu poti cauta vinovati pentru faptele altora. Blestemele, sa stii de la mine, au efect in masura in care crezi in ele. Iar cine cunoaste crestinismul in adevarata lui forma stie ca nu exista nimic pe lumea asta ce nu poate fi dezlegat prin sfintele taine.

| StrongHeart a răspuns (pentru Celdrept):

Eu am blestemat un calugar, pe vremea cand nu mai credeam in Hristos, chiar m-am certat cu Dumnezeu, prin oamenii lui si mi-a mers rau ani de zile, blestemele nu sunt o joaca.
Dar sa stii de la mine ca cine blesema se jura cu Dumnezeu, iar daca e nedrept se intoarce impotriva celui ce blestema, iar Dumnezeu e mai drept decat orice om, asa ca blestemele nu au efect daca il ai pe Dumnezeu in inima ta si te caiesti. Numai bine.

| StrongHeart a răspuns:

M-am uitat la mine in primul rand, ca am avut si eu probleme de sanatate, fizica, psihica, apoi m-am uitat la familia mea si la rude bolnave grav de cancer, toti, inclusiv eu, eram certati cu biserica si Dumnezeu si aveam o notiune puerila despre ce este viata.
Iti recomand sa citesti scripturile, sa vezi cate raspunsuri gasesti acolo pentru asa zisa anxietate.

| LaviniuA a răspuns:

Ce ai ma nene, nu te observa nimeni in oras, ca doar nu-i sat. Sunt jde mii de oameni fiecare cu problemele lui. N-are nimeni timp sa te observe pe tine.

Mergi si tu la psihiatru ala si intreaba-l cum e la spital. Sigur a fost pe acolo, daca nu internat, macar ca medic laughing Poate sunt gagici misto. Te lipesti de vreuna si iti trece depresia. Ii povestesti faza cu nasul, poate are si ea ceva, vreo suvita de par peste ochi nu stiu laughing Numa sa nu faceti copii ca cine stie.

Si daca pica varianta cu spitalul poate iti faci un cont pe Bumble. Treci acolo o descriere completa. Sa stii ca sunt destule instabile psihice si poate va potriviti. Bagi si o poezie de Bacovia pe profil, zici ca e a ta (nu se prinde nimeni, ca nu se mai citeste in ziua de azi).
O inviti apoi la tine acasa. Ii zici ca ai agorafobie si nu merge in aer liber laughing Ia sa vezi cum iti combate depresia. Ce naiba ma nene te invat eu.

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

Ai facut un comentariu chiar inteligent, nu te credeam capabila de sarcasm, credeam ca esti ca toate gospodinele care traiesc in casa singure cu pisici, dar tot ele rele si guralivewinking

| Celdrept explică (pentru LaviniuA):

Anxietatea e problema nu depresia kiss
Ce pozitivă ești tu, daca erai in locul meu nu mai erai tu așa de inspirata happy
Mai multe am văzut că sunt pe aici pe TPU laughing
Exercițiile de respirație ajuta dar nu cred că le fac eu corect! La mine in zona m-au observatwinking
Eu vreau o tipă faina ca tine, nu mă intere că ești lesbi eu te vreau laughing

| Celdrept explică (pentru LaviniuA):

Banii combate depresia nu instabilele psihice rolling on the floor alea și mai rău mă duc la vale. eu nu suport oamenii nebuni sa știi happy

| LaviniuA a răspuns (pentru Celdrept):

Aaa tu esti ala cu pacanelele big grin Nu, pe TPU nu sunt tipe faine. Astea sunt in viata reala. Aici sunt doar iluzii.

| Celdrept explică (pentru LaviniuA):

Da,eu sunt happy nu că nu sunt faine că sunt dar au multe probleme mai mari decat ale mele. Printre normale te regăsești oricum happy
Nici în viața reală nu prea mai găsești, faine la caracter mă refer!
Te tzuc dulceață happy

| KovacsB a răspuns:

Nu esti ok, ai nevoie de ajutor specializat.
Teoretic toate lumea are cate o hiba, doar ca au invatat sa o ascunda foarte bine.

| Celdrept explică (pentru KovacsB):

Așa ceva nu ai cum sa ascunzi, un atac de panica te baga in spital, la mine anxietatea se manifesta ca un atac de panica când ies, eu nu chem salvarea să mă ia cum fac toți eu ii fac fata dar tremur rău și mă văd toti cei din jur! Mă fac de cacao! Deja mi-a pătat imaginea în societate! Numai xanax o poate suprima 85-90%
Sau daca am bani multi! Când nu mai am bani atunci incep sa se deschidă porțile iadului! Nici până la magazin nu pot ieși în acele momente! Nu cred că mai scap de problema asta,nu știu cum să îmi fac curaj să îmi pun capăt zilelor e o rușine prea mare pentru mine sa am așa ceva eu am fost bătăuș,am inspirat frica, am fost respectat de șmecheri de când am anxietate ultimul fraier sunt! Daca nu se manifesta prin acel tremur o puteam învinge și fara xanax dar când tremur mai tare creste anxietatea in intensitate că știu că mă văd multi vulnerabil! Mai ales că am multi dușmani de etnie nu e ok sa fiu văzut așa dar am fost văzut deja, au simțit că mi teama de ei boratii! Dar așa bolnav cum sunt ii rup în bătaie, nu știu ce ii așteaptă! De abia aștept să sară unul la mine! De bătaie nu mi frica dar sa ies din casa mi frica nu știu dar e un mare paradox anxietatea asta, normal de bătaie trebuia să îmi fie frica nu sa ies din casa, dar e invers!

| Celdrept explică (pentru KovacsB):

Tu ești maghiar? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Feminista a răspuns:

E de la jocurile de noroc

| Celdrept explică (pentru Feminista):

Am problema asta dinainte să joc acolo.
Dar astea agravează anxietatea așa este.

| Feminista a răspuns (pentru Celdrept):

Trebuie sa vorbim neapărat