| Eva1997 a întrebat:

Bună ziua! Din 2012 tot am amețeli și senzație că nu mă recunosc și că nu sunt pe alta planetă. Mă speriasem că anunțau reporterii că vine sfârșitul lumii și că am văzut un film în care niște copii jucau un joc în care casa se transforma intr-o junglă și ajungea în spațiu! Am fost la psihiatru și am tulburare de spectru asperger! Din cauza asta să am aceste senzații și că tot îmi doresc să ajung în spațiu și cum sa scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCriss2000 a răspuns:

Stai liniștită ca nu ți se întâmplă nimic. Gândește pozitiv și ai tu grija de tine.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te mai uita la asemenea fime, fara sa constiintizezi ca SUNT DOAR FILME, FICTIUNI!
Fa lucruri ce stii sa faci BINE si BUCURA-TE DE REUSITELE TALE!

| Simpatic a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa schimbi medicul psihiatru dar mai ales sa alegi un psiholog bun, caci "afectiunea" ta nu are rezolvare din pacate la psihiatru
de ce?
pe scurt
"Medicatie - nu exista medicamente aprobate de FDA (Food and Drug Administration) care sa trateze in mod specific sindromul Asperger sau tulburarea de spectru autist. Totusi, unele medicamente pot ajuta in cazul unor tulburari asociate, cum ar fi depresia si anxietatea."

https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/sindromul-asperger

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Trebuie sa faci un tratament daca aceasta stare iti afectează viata de zi cu zi.
Incearca sa mergi la alt psihiatru si la un psiholog clinician care in urma unor teste vor vedea mai bine ce se intampla.
Toate cele bune,

| Felissa13Eden a răspuns:

Tot la psihiatru, sau psiholog vei gasi ajutorul necesar.

| LisaJulie a răspuns:

Asperger înseamnă o forma ușoară de autism și intr-adevar cei cu sindrom asperger gândesc mai mult zi le fuge mintea la tot felul se lucruri! Sfatul meu este sa nu te mai uiți la filme cu sfârșitul lumii și sa eviți știrile și vei fi bine

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bună!

In 2012 ai vazut acest film?
In prezent inca iti doresti sa ajungi in spatiu?
Scuza-ma, n-am inteles bine.

| Eva1997 explică (pentru HUAWEHUAWE):

În 2012 am văzut filmul și acum în prezent vreau să ajung în spațiu!

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru Eva1997):

Cum iți incurca tulburarea de spectru asperger viata?
Imi poti spune mai multe te rog?
Situatii din viata ta cand ti-a facut probleme si ce anume se intampla

| Eva1997 explică (pentru HUAWEHUAWE):

De săptămâna trecută am început sa am amețeli, dezorientare, confuzie, îmi vine să plâng, lipsa de aer pe nas și senzație că îmi pierd memoria!

| Eva1997 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Din clasa a 3 a am început să mă închid în mine și să nu mai vorbesc cu mama mea! De joia trecută tot îmi vine să plâng.

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru Eva1997):

Buna Eva.
Ai Instagram sa vorbim despre problema si situatia ta mai mult? sa te mai descarci, sa dialoghezi cu cineva, poate te mai linistesti.

| Eva1997 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Da am Instagram!

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru Eva1997):

Mi-l poți da in privat?

| Eva1997 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Andreea Bira

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru Eva1997):

Bună
mai da-mi un detaliu te rog
ai poza de profil?
cum e scris numele? cu punct intre?

| Eva1997 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Bira_andreea. Sunt în geaca maro stând jos pe piatră!

| Mindfulness a răspuns:

Iei un blunt daca vrei sa ajungi in spatiu.
Nu știu dacă o să scapi complet. La un psihoterapeut. Succes.