| anonim_4396 a întrebat:

Băiatul meu de 14 ani a făcut varicelă,deja au inceput sa se usuce bubițele și să cadă,dar pe spate are trei bubițe care au puroi, va rog să îmi spuneți ce ii pot administra și cu ce pot curata și dezinfecta acele zone

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Nu a fost la medic? Vitella Ictamo este o crema foarte buna dar probabil ca v-a dat medicul o crema nu?

Bubitele acelea nu ar trebui sa necesite ingrijire speciala, doar sa astepte sa treaca de la sine, in niciun caz sa nu le spargeti. A facut febra?

| ValentinMihai78 a răspuns:

Cu nimic. Medicul de familie. Antibiotic în primul rând și urgent. În al doilea rând, rivanol, apă oxigenată, comprese sterile, leucoplast.

| Standt a răspuns:

Medicul de familie stie ca a facut varicela? Sa-l vada si sa-i prescrie tratament.

| AncaDorina1993 a răspuns:

Eu am avut probleme cu bebe, având de deja de două ori varicela anul trecut, l-am dat cu o crema tare buna.
Lasă mi un mesaj cu email tău. Îți las poza cum arată. 120 lei am dat pe ea. Dar merită