| Holiday a întrebat:

Biblia
Matei 5:39

39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt."

Putem traduce asta, cel putin in ce priveste femeile:

Daca te violeaza cineva "normal" intoarce-te sa te violeze si in alta parte?

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nuuu, gresit! Daca te violeaza o data, mai stai o tura. Daca nu mai poate ala, suna un prieten. happy

| TudorD a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca trupul tau este Templul Duhului Sfant. Nu trebuie sa de repete

| Mihαi a răspuns (pentru TudorD):

N-o sa inteleaga. E ateu.

| ExprimareLibera a răspuns:

Se poate referi la faptul că "răzbunarea e arma prostului".
"Nu întoarceţi nimănui rău pentru rău." Romani 12:17
Mă simt ca un teist acum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La femei se traduce mai simplu, daca te a pocnit barbatul, mai stai o tura... cam ca si la viol

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nu exista crestini doar cu numele atat, trebuie sal consultam pe iisus sa vedem ce are de spus in legatura cu asta dar stai putin e o inventie umana asa ca ramane un mister

| Holiday explică (pentru GodAndHuman):

Ce are sula cu prefectura?
Sau sa inteleg ca nu permite violul dar doua palme la propriu date crestinului permite? Deci aia cu palmele peste ochiii crestinilor trebuie luata ad litteram? Doar daca isi ia una in freza crestinul trebuie sa mai ceara una, daca i se face altceva, nu... aham, asta zici tu.

| danay72 a răspuns:

Dacă citești contextul și trimiterile, înțelegi mai bine la ce se refera.Matei5:38-41 are legătură cu Romani 12:17 care scoate în evidenta sa nu răspunzi la rău, cu rău.

| Holiday explică (pentru danay72):

Da, sigur...fix legat de aia e.

| vvrf a răspuns:

Versetul se refera sa nu ne razbynam pe cel ce ne face rau sa nu raspundem cu aceeasi moneda. daca citim si (matei 3:38) intelegem contextu corect al cuvintelor lui Isus...

| Holiday explică (pentru vvrf):

Faptul ca odata zice ceva, iar apoi zice altceva, nu e "context", e doar ameteala biblica. Si asta in general, nu doar legat de asta.

| DanM1990 a răspuns:

Mah frumosule, daca tot esti ateu, de ce nu dezvolti alte subiecte mai pamantene (teorema lui Cauchy, structura interna a sternocleidomastoidianului, opera lui Caragiale etc)? Lasa-i cu crestinii "looseri" sa fie spalati pe creier.

| Holiday explică (pentru DanM1990):

Mah uratule, fanaticii religiosi stiu ca vor ramane looseri spalati pe creier, cum spui tu, discutiile aici sunt pentru a nu mai ajunge si altii asa. Asa ca relaxaeza-te nu incerc sa-ti iau tie dreptul de a fi looser.

| DanM1990 a răspuns (pentru Holiday):

Indubitabil!

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca spui asta laughing

Întrebări recente