| i86e2 a întrebat:

Întoarceți și celălalt obraz? Dacă cineva vă dă o palmă, întoarceți și celălalt obraz? Dacă cineva vă fură televizorul, îi dați și calculatorul? Dacă nu faceți asta, de ce nu-l ascultați pe Isus? happy
"Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt. 40. Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa. 41.Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două." - Matei 5:39
Eu încă nu am întâlnit creștin care să întoarcă și celălalt obraz. Gandhi a făcut asta, dar nu era creștin.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ipocrizia pretinșilor-creștini, mai degrabă.
După roade ii veți cunoaște. Dacă se declară creștini și faptele lor contestă afirmția făcută verbal, aceștia nu mai pot fi considerați creștini, ci downright ipocriți.
Doar pentru că tu, personal, nu ai intâlnit creștini autentici care să pună in aplicare porunca explicită a lui Isus, asta nu inseamnă că aceștia nu există.
Eu cunosc. Puțini, dar cunosc.

23 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Din pricina cuvintelor tale vei fi scos cu sau fără vină!
Tu nu vei avea nici o scuză înaintea Dreptului Judecător.
Ai citit Scriptura, dar nu ai împlinit-o, ştii să mustrii pe alţii, în schimb tu rămâi tot în starea ta de nepăsare...
Vai de omul care moare neîmpăcat cu Dumnezeu!

| morningstar a răspuns:

Pai eu cred ca ar trebui sa aplici intai in dreptul tau, nu sa ii iei la rost pe ceilalti, pe cand tu poate ca nu esti un exemplu in privinta asta.

| i86e2 explică (pentru morningstar):

Dar eu nu sunt creștin.

| morningstar a răspuns (pentru i86e2):

Nu este o scuza. Biblia este valabila pentru crestini cat si pentru necrestini.
Atunci daca nu esti crestin, cu ce drept reprosezi crestinilor ca nu ar respecta o doctrina de-a lor?

| i86e2 explică (pentru morningstar):

Biblia e o carte de basme. Încerc doar să evidențiez ipocrizia creștinilor.

| Buiacu_Gabriel_1982 a răspuns (pentru i86e2):

Ca nu esti crestin nu e o problema, poti sa devii oricand. Dumnezu inca te asteapta ..pana iti suna ceasul de plecare dupa aceia nu mai e loc de intoarcere.Asaca mai gadestete unde vrei sa ajungi cu adevarat.E un sfat di partea mea

| i86e2 explică (pentru Buiacu_Gabriel_1982):

Dacă ar exista viață după moarte, iad și rai, aș prefera iadul oricum. Totuși, nu există, regret să te anunț.

| Buiacu_Gabriel_1982 a răspuns (pentru i86e2):

Esti tu, sigur ca nu exista iadul?

| i86e2 explică (pentru Buiacu_Gabriel_1982):

Da, sunt sigur că nu există iadul, raiul, D-zeu, draci, îngeri etc.

| morningstar a răspuns (pentru i86e2):

Stai linistit ca si cei care nu sunt crestini au doze poate chiar mai mari de ipocrizie; asta nu tine de religie.
Cat despre Biblie, nu ai nicio dovada ca o Carte in care au fost scrise profetii cu sute sau mii de ani in urma si s-au implinit si se mai implinesc, nu ai vreo dovada ca vreo astfel de carte nu este sfanta. Ca nu crezi tu in ea, asta e o alta treaba, dar nu denota decat faptul ca iti dai cu parerea despre ea fara a fi studiat-o; afirmatii gratuite fac multi, dar sa demonstreze mai greu.

| i86e2 explică (pentru morningstar):

E ușor de găsit profeții în afirmații ambigue, uită-te la credulitatea pentru Nostradamus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru i86e2):

Ipocrizia pretinșilor-creștini, mai degrabă.
După roade ii veți cunoaște. Dacă se declară creștini și faptele lor contestă afirmția făcută verbal, aceștia nu mai pot fi considerați creștini, ci downright ipocriți.
Doar pentru că tu, personal, nu ai intâlnit creștini autentici care să pună in aplicare porunca explicită a lui Isus, asta nu inseamnă că aceștia nu există.
Eu cunosc. Puțini, dar cunosc.

| mixxjim a răspuns:

Asta este o metafora, este vorba despre bunatatea sufletului si despre energiile care se dezvolta din fiecare actiune pe care o intreprindem, dar si de intelepciune privind viata de zi cu zi happy problema este ca se iau toate astea prea "a la lettre" cum ar spune fratii nostri francezii, pe de o parte, iar pe de alta parte uitam ca textele respective au fost scrise initial intr-o limba care astazi nu mai exista, ca au fost traduse de oameni mai mult sau mai putin intelepti sau mai mult sau mai putin cunoscatori ai limbilor cu care lucreau si de-asta ajungem noi acum sa ne dezbatem la nesfarsit pe cate una sau alta happy iar chestia cu ce a zis cineva si ce fac oamenii de rind e universal valabila, nu doar pentru crestini. numai bine!

| DyNo a răspuns:

Sa luam un exemplu simplu: Un boschetar idiot te injura, tu ca un om intelept ce esti, nu-ti cobori mintea la nivelul lui de inteligenta asa ca te uiti un pic la el, pentru ca ti-a distras atentia, apoi iti vezi de drum. Boschetaru' o face pe ''Beatman'', se duce la tine si iti da o palma. Tu ca un credincios ce esti ii zici: ''Bine ca m-ai palmuit, hai, mai da-mi una si pe celalalt obraz!'' Vi se pare normal? Mie nu! Cei mai multi ''credinciosi'' l-ar bate pe ''Beatman'' de i-ar sarii apele, in nici un caz nu ar ''intoarce'' si celalalt obraz.
Concluzia, societatea in care traim nu ne permite sa ne lasam injositi de catre toate gunoaiele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In toate situatiile...i-as bate de n-ar mai sti cum ii cheama nici cu buletinul in mana.

| Kaleo a răspuns:

"Eu încă nu am întâlnit creștin care să întoarcă și celălalt obraz. Gandhi a făcut asta, dar nu era creștin." Pe ala l-ai "intalnit"? happy

| i86e2 explică (pentru Kaleo):

Da, l-am cunoscut intim. laughing

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Eu sunt ateu si nu-mi pasa ce scrie in biblie, in momentul in care cineva mi-a dat o palma eu i-am dat 2 pumni ca sa fim chit

| charonmario a răspuns:

I86e2 daca Biblia e doar o carte invechita asa cum spui si scrisa de foarte mult timp Socrate sau Platon au existat demonstreaza asta ca au scris si ei carti...

| AlexX a răspuns:

Ok... si unde vrei sa bati... pariu ca nici tu nu ai face la fel. big grin!

| i86e2 explică (pentru AlexX):

Eu nu sunt creștin. Încerc doar să zic că vă doare la bască ce a zis Isus, tot cum vreți voi faceți. Oricum, bănuiesc că nu ar putea funcționa o societate bazată pe așa o regulă.

| AlexX a răspuns (pentru i86e2):

Pai oricum o societate nu poate functiona pe o asa regula, si mi se rupe de aia care se cred sau nu crestini sau orice alta religie si ma iau cu povesti de adormit copii. Pe mine ma intereseaza ca omul sa fie om nu sa se declare mare crestin, budist sau orice altceva. De ex. preotii nostri saracii care fac milostenii si au niste masinute de zeci de mii de euro... in fine this world is fucked up!

| thebeggar a răspuns:

I86 cred că ai intrat aici să furi televizoare, neeaah... calculatorul nu-l primești degeaba aștepțiwinking Singurul obraz care au să ți-l întoarcă e ăla de mai jos de brâu, cu o linie pe mijloc happy

| NihiI a răspuns:

Creştinii respectă doar ce vor ei şi mai spun şi că au o religie stabilă, respecta ceea ce le-a spus Isus şi mai multe.Ca exemplu budistii respectă religia lor, dacă li se cere să se sinucidă pentru religie ei o fac ca şi cum ar fi o onoare.