| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Biblia va invata sa nu va impotriviti celui rau, vezi Ioan 5 39. Eu însa vă spun vouă: Nu va impotriviti celui rau;, Din ce cauza nu va lasati violate fetelor pocaite de "baietii rai"?
Ca doar asa va invata Biblia

61 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

1Petru5:8,9,, Fiţi treji şi vegheaţi! Pentru că potrivnicul vostru, diavolul, dă târcoale ca un leu care răcneşte şi caută pe cine să înghită.
Împotriviţi-vă lui tari în credinţă, ştiind că şi fraţii voştri în lume trec prin aceleaşi suferinţe ca voi.,,

| Dorugar explică (pentru EmaS):

I-l subestimezi pe Diavol sau minti intentionat!
Diavolul este Tatal minciunii si al inselatoriei nu al luptei cinstite si a dialogului rational bazat pe adevaruri demonstrabile.
El va ia mieros ca vulpea si va serveste otrava cu o lingurita de dulceata, ca sa va placa. Exact dupa stilul bisericii crestine in care popa iti vorbeste mieros, si iti violeaza baietelul sau iti reguleaza nevasta, tot asa cum in trecut cand ei erau la putere, ei au ars zeci de milioane de femei frumoase ca vrajitoare, doar pentru ca li s-au impotrivit si nu au accepta avansurile facute de libidinosi!
Asa ca e si normal sa fi invatat gresit de Biblie ca doar Biblia este Marea Carte a Minciunii Diabolice...si asta ne-o dovedesc FAPTELE bisericii nu vorbele ei inselatoare... cat despre credinta, ea este numai pentru prosti.
Oamenii inteligenti STIU si nu au nevoie sa creada toate prostiile!

| EmaS a răspuns:

Oamenii fac tot felul de lucruri în numele lui Dumnezeu şi al lui Iisus, lucruri pe care El nu le-a poruncit, nu le-a cerut, nu le-a aprobat şi nu le-a dorit. Oamenii fac ceea ce vor ei să facă, iar apoi caută modalităţi prin care să-şi justifice faptele.
Dumnezeu ştie ce i-a spus cuiva să facă şi ce nu i-a spus să facă, iar în final El va descoperi ceea ce a fost făcut conform voii Sale şi ceea ce a fost făcut conform voinţei, dorinţelor, poftei, lăcomiei şi răutăţii oamenilor.
Faptele oamenilor nu pot fi folosite drept scuză pentru a-L respinge pe Dumnezeu. Dumnezeu nu Se lasă înşelat. El este bun, perfect, drept, plin de milă, iubitor şi corect. Dacă cineva face ceva împotriva voinţei lui Dumnezeu, dar în numele Lui, nu putem pune acest lucru pe seama lui Dumnezeu. La urma urmei, El nu ne va permite acest lucru.
În cele din urmă, fiecare persoană va da socoteală înaintea lui Dumnezeu şi nu va fi loc de scuze sau justificări. Fie L-am căutat şi L-am lăsat pe Dumnezeu să ne transforme, fie nu L-am lăsat.
Dumnezeu va judeca fiecare persoană cu dreptate, va judeca intenţiile şi motivaţiile fiecărei inimi în parte.
Din Biblie…
„Orice cale i se pare dreaptă omului, dar Cel care cântăreşte inimile este Domnul" (Proverbe 21:2).
„Domnul îl încearcă pe cel drept, dar îi urăşte pe cel rău şi pe cel care iubeşte violenţa" (Psalmul 11:5).
„Să nu judecaţi nimic înainte de vreme, până va veni Domnul, care va scoate la lumină lucrurile ascunse ale întunericului şi va descoperi gândurile inimilor…" (1 Corinteni 4:5).
„El va judeca lumea în dreptate şi cu dreptate va împărţi El judecata pentru oameni" (Psalmul 9:8).
„El vine să judece pământul; El va judeca pământul cu dreptate şi popoarele cu nepărtinire" (Psalmul 98:9).
„Îi va judeca pe cei săraci cu dreptate şi va hotărî cu nepărtinire asupra celor întristaţi ai ţării; va lovi pământul cu toiagul gurii Lui şi-l va omorî pe cel rău cu suflarea buzelor Lui" (Isaia 11:4).
„El [Iisus] le-a zis: «Voi sunteţi cei care vă îndreptăţiţi înaintea oamenilor, dar Dumnezeu vă cunoaşte inimile; şi ceea ce este preţios între oameni este o urâciune înaintea lui Dumnezeu»" (Luca 16:15).
„Cuvântul lui Dumnezeu este viu şi lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăişuri; pătrunde până acolo că desparte sufletul şi duhul, încheieturile şi măduva şi judecă gândurile şi intenţiile inimii" (Evrei 4:12).
„Toate bisericile vor cunoaşte că Eu sunt Cel care cercetează minţile şi inimile. Şi-l voi răsplăti pe fiecare dintre voi după faptele lui" (Apocalipsa 2:23).
„Apoi am văzut un tron mare şi alb şi pe Cel care stătea pe el. Pământul şi cerul au fugit dinaintea Lui şi nu s-a mai găsit loc pentru ele. I-am văzut pe morţi, mici şi mari, stând în picioare înaintea lui Dumnezeu; şi nişte cărţi au fost deschise. Şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după lucrurile care erau scrise în acele cărţi. Marea i-a dat înapoi pe morţii care erau în ea, Moartea şi Locuinţa morţilor i-au dat înapoi pe morţii care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui" (Apocalipsa 20:11-13)

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Eu nu vorbesc de oamenii de pe strada ci de acei oameni care formeaza Biserica lui Dumnezeu, pentru simplul motiv ca acele crime odioase nu le-au comis oamenii de pe strada ci oamenii care formeaza corpul bisericii crestine!
Scuteste-ma te rog de perlele de filozofie ale unor ciobani primitivi pentru ca eu preferer sa-mi caut vorbe de Duh din afirmatiile unor genii ale ivilizatiei umane

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

O sa vedeti voi geniile acestei lumi cand veti fi in fata adevaratului Geniu! laughing

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Iar incepi cu santajul crestinesc?
Poate vrei sa ne convingi cat de josnica este religia crestina pentru ca recurge la santaj?
Nu te stradui ca deja stiu de mult!

| Esperança a răspuns:

Matei 5:39 Dar Eu vă spun: să nu vă împotriviţi celui ce vă face rău. Ci, oricui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.

Cred că e destul de clar ceea ce vrea să spună!

P.S Vezi că e din Matei, nu Ioanhee hee

| Dorugar explică (pentru Esperança):

Sorry am incurcat borcanele! Multumesc pentru interventie!

| Esperança a răspuns (pentru Dorugar):

Și oricum, biblia din care ai luat acel verset este tradusă greșit.
Deoarece "celui rău" se înțelege că diavolului să nu te împotrivești, deși acolo voia să spună că omului care îți face rău.
Dar cel mai bine este să iei Biblia originală.

| Dorugar explică (pentru Esperança):

Si daca iau textul din Biblia originala si in loc de Diavol scrie Om inseamna ca i s-a schimbat intelesul?
Poi atunci trebuie sa te lasi violata nu de Diavol ci de orice om rau, caruia dupa ce te-a violat trebuie sa ii arati si partea aialalta ca sa te violeze si acolo!

| Esperança a răspuns (pentru Dorugar):

Dacă tu ai în cap numai violuri asta nu înseamnă că se referă la acel lucru.
Dar tot flămândul la ce-i gândul.

| Dorugar explică (pentru Esperança):

Ti-am dat un exemplu generic in care am scos in evidenta prostiile catastrofale pe care le contine o carte a raului vesnic, carte diabolica bazata pe minciuni manipulatoare pe baza careia s-au comis cele mai multe si cele mai odioase crime din istoria umanitatii!
Sau sti tu alta care a adus mai mult rau omenirii?

Răspuns utilizator avertizat
| Alikke a răspuns:

Wow...
Stai sa vezi.
Aseara am iesit de pe mess.
Intru dimineata astazi: Ai 5 e-mailuri.
Toate: Dorugar a pus o intrebare pe TPU.
De ce nu scrii o intrebare intr-un singur post? Adica ideea principala a ce vrei sa zici?
Nu incerca sa ii determini pe altii sa creada in ce vrei tu.
Pentru ca daca vei face asta nu esti cu nimic mai diferit decat acei "Martorii a lui Iehova" care stau pe marginea drumului si vind pliante despre religia lor si te opresc jumatate de ora sa incerce sa te converteasca la religia lor.
Incearca sa iei din fiecare idee numai partea buna.
Eu asa fac. Eu analizez toate religiile ce imi ies in cale si iau numai ideile bune.
Nu sunt crestina, nu sunt ateu, nu sunt nici o religie.
Sunt doar eu. Si aleg din fiecare ce este mai bun. Si le combin cu stiinta si alchimia sa iasa ceva logic si frumos.
Intelegi ideea?
Si incearca sa iei versetul ala pe toate partile.
Daca vroia sa zica sa nu fi-ti ca cel rau?
De exemplu, sa zicem ca iti apare Satana in fata si vrea sa te "ispiteasca".
De ce sa ii raspunzi la ispita prin ispita daca poti sa il atingi la punctele lui slabe si sa dispara de langa tine, si totusi sa fie viu.
Asta era ideea.

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Am inteles idea doar ca nu sunt de acord cu ea, si anume nu-mi dau seama cum pot gasi bucati de prajiturele intr-o gramada mare de kcat?
In plus de asta problema religiei este ca te vrea oaie smerita ca sa nu te opui celui rau si daca ala rau vrea sa te violeze tu sa te intorci si altfel ca sa te violeze si altfel!
Ti se pare logic un asemenea indemn prostesc?

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

De fapt nu este asa. Citeste comentariul meu din cealalta intrebare a ta cu "spanzuratul".
Stii zicala aceeea: "Nu ma uit la el nici ca la un ****."
Deci si sa faci caca e bine pentru. ca te scapa de toxine.batting eyelashes
Vezi. Uite-te la partea buna, ignora partile rele.
Si eu nu cred ca la asta se referea.
Pentru ca dupa cum stii in biblie mai zice si sa te opui celui rau.
Aceste doua idei ce se contrazic ies impreuna ceva de genul:
Nu il judeca pe aproapele tau, pentru ca judecata lui va veni cand trebuie. Loveste-l in partile sensibile cu inteligenta, pentru ca de aia ai minte. Va pleca daca va vedea ca esti mai puternic decat el, nu trupeste ci mintal si spiritual.In Biblie exista multe idei ce se contrazic. Dar nimeni nu a incercat sa uneasca acele idei sa vada ca de fapt impreuna zic altceva decat ceea ce altii vor sa vada sau cred.
Ceea ce mi se pare interesant. Este vorba de psihologie inversa. Frumos, nu?
Sunt de acord cu ideea. eu nu judec pe nimeni (decat cand sunt nervoasa). Nu ma razbun pe nimeni. Stii de ce?
Pentru ca stiu ca le va veni randul si lor.
Si stiu asta pentru ca toti ce mi-au facut rau au patit si ei acelasi rau mai tarziu.
Roata se intoarce. Asta este ideea. Ai rabdare, toti or sa primeasca ce merita si cand v-or patii ce ai patit tu, poate or sa pateasca acel lucru inzecit. Si atunci isi vor amintii de tine.

| andreeaemilia a răspuns (pentru Dorugar):

Mai, era vorba sa nu intorci rau pentru rau, sa nu te razbuni pentru ca-i cea mai mare prostie si provoaca si mai mult rau. Nu te apuci amu sa-i rupi mana la ala care ti-a dat o palma nu? Ca dupa aia iti rupe si el gatu laughing Dar asta nu inseamna ca nu ai dreptul la autoaparare

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Bai sincer sa iti zic lumea asta este de rahat. Nimic din ce aud sau vad nu iau in serios ceia ce pot sa iau in serios cu adevarat este Biblia. Si aici nu se refera sa se lase o fata violata sexual. Tu o spui in cel mai ridicol mod acest verset. Sensul este cam asa: Sa nuurasti pe cel ce vrea sa-ti faca rau. Dar nu sa te lasi prins in asemenea lucruri. Din contra in aceste cazuri impotriveste-te. Insa nu o sa comentez mai mult ca o sa sariti cu gura pe mine.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Faptul ca tu iei in serios o Biblie care este furata de la niste rabini si iti este tie prezentata ca si "cuvantul lui Dumnezeu" este cea mai mare jignire ce se poate aduce inteligentei unui om!
Cum sa nu urasti pe cel care-ti vrea raul?
Eu ii urasc pe toti care fac rele, si ii iubesc doar pe cei omenosi si responsabili, si zau xa este corect asa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Daca as fii sa urisc pe cei ce imi fac rau atunci in fiecare zi as uri un om caci in lumea aceasta nu este un om care sa nu iti greseasca cu ceva. Un om devorat de ura numai este om.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Cred ca incurci borcanele si nu intelegi ce spui!
Eu nu ii urasc pe cei care gresesc ci pe cei RAI care fac RAU in mod intentionat,
Un om fara spirit civic si fara personalitate proeminenta si orientata catre bine si impunerea binelui impotriva raului, care sa aiba si curajul sa infrunte raul ...nu e om, ci o zdreanta fara personalitate!

| RAY a răspuns:

Ema a spus deja ca versetul e iesit din context

| DyNo a răspuns:

Asta nu stiam: ''Biblia va invata sa nu va impotriviti celui rau, vezi Ioan 5 39''

| roxaa15 a răspuns:

Da oare cat de fericit vei fi tu cand fiica ta va fi violata? nu iti doresc dar fa un exercitiu de imaginatie

| Dorugar explică (pentru roxaa15):

Nu inteleg de ce ma intrebi asta tocmai pe mine ca nu eu am bagat in Biblie acel text!
Eu nu imi voi invata fata sa asculte de balivernele crestine din Marea carte a minciunii vesnice, numita Biblia, ci o voi invata sa actioneze rational si adecvat imprejurarilor

| andreeaemilia a răspuns:

Auzi tu ce-i cu limbajul asta plin de ura? Si unde ai vazut tu scris in Biblie la Ioan 5 :39 asa ceva? Aberezi deschis! In Biblie scrie in Iacov 4:7 supuneti-va lui Dumnezeu si impotriviti-va Diavolului. Daca ai probleme cu pocaitii nu e problema noastra. Totusi ai putea avea putin respect pentru cei din jur daca te consideri mai presus de toti. Apropo nu-s pocaita laughing

| Dorugar explică (pentru andreeaemilia):

Poi e cam greu sa stii cine este Dumnezeu si cine este Dracu.
Uite Isus in Ioan 8; 44 spune ca pe Diavol il recunoastem prin faptul ca a facut crime, si aici se refera la Tatal ceresc care a ucis copii nevinovati.
Iar Tatal ceresc spune in Apoc 12.12 ca il arunca pe Diavol pe pamant, si cand colo l-a aruncat pe Isus Christos.
Asa ca nu te supara dar e greu sa te descurci intre atatea minciuni crestine!

| andreeaemilia a răspuns (pentru Dorugar):

Unde se refera la Dumnezeu ca a facut crime? Nu inteleg la ce te referi. Nu trebuie tu sa te iei dupa ce zice unul si altul iar daca acest interes legat de religie porneste din dorinta de a cunoaste adevarul iti sugerez sa citesti singur macar noul testament fara prejudecati de la inceput pana la sfarsit sa-ti faci o idee de ansamblu sa vezi ca dupa aia nu mai o sa ti se para ca sunt atatea contraziceri. Nu pot sa te condamn pentru ca intr-adevar e multa minciuna si in religie, dar ideea e sa ne respectam reciproc intre noi chiar daca credem lucruri diferite

| Dorugar explică (pentru andreeaemilia):

Eu ma refer intodeauna numai la ceea ce scrie in Biblie si Dumnezeu este ucigas pentru ca asa scrie in Biblie si tot acolo scrie ca pe Diavol il recunoastem prin faptul ca era ucigas inca de la inceputuri,
Dumnezeu ucigas: 2Imparati 2:23-24~ 2Luca 9.1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demoni

Iar ucenicii au scris NT!
Ce vrei mai clar decat atat?

Răspuns utilizator avertizat
| andreeaemilia a răspuns (pentru Dorugar):

Daca ai observat atunci dumnezeu este un Dumnezeu care nu suporta nedreptatea si rautatea si daca a ucis fii sigur ca nu a ucis un om drept ci si-a manifestat dreptul pe care i-l confera statutul de creator de a decide cine merita sa traiasca si cine nu. Isus avea autoritate asupra demonilor pentru ca Dumnezeu i-a acordat-o fiind mai puternic decat ei. Asta nu inseamna ca e conducatorul demonilor ci ca are puterea de a-i distruge

| Dorugar explică (pentru DanionM):

Doar atat?
Tu ma crezi atat de prost incat sa nu stiu ce inseamna stapanire peste demoni?
Poi nu stiu care din noi doi este mai limitat in intelegerea acestui text daca tu intelegi numai atat?

| Dorugar explică (pentru andreeaemilia):

Fals!
Dumnezeu a ucis bebelusi nevinovati?
Ce vrei mai diabolic decat aceasta infamie?

| andreeaemilia a răspuns:

El stie de ce a facut lucrurile pe care le-a facut nu-s eu in masura sa-l judec. Dar eu zic ca mai bine ai lasa religia la o parte daca consideri ca e ceva rau pentru omenire si sa nu te mai stresa cu lucruri de genul asta, nu le mai da importanta si n-are rost sa te contrazici cu oameni care sunt indoctrinati sau cred in alte lucruri ca nu ajungi la nici un rezultat decat la jigniri. Si mai bine sa-ti traiesti viata linistit asa cum consideri de cuvinta dupa propriile principii dar fiind un om bun la suflet. happy

| Torah a răspuns:

Vezi, ai fost lovit cu orbire? caiestete!

| Dorugar explică (pentru Torah):

Crezi ca am innebunit sa ma pocaiesc?

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Mie de ce nu mi-ai raspuns raule? :))
Aaa? Glumeam.
Ia asculta melodia asta, te va linistii:
http://www.youtube.com/watch?v=PEulyxBCA6c
Sa imi zici daca iti place.
Si fii um pic mai respectuos cu oamenii din jurul tau. Un om nu se caracterizeaza dupa ideile lui, ci dupa inima si sufletul lui.
Nu incerca sa le impui celorlalti sa creada in ce crezi tu, altfel o sa devii ca cei de care nu iti place.
Te vad om in tata firea. :)
Nu dezamagii varsta. :))
Si inca odata... indoctrinarea nu inseamna impunerea de a crede in D-zeu sau in Satan. Inseamna impunerea unei religii stricte, credinte sau chiar idei si nelasarea copilului de a alege. Am vazut copii care zambeau cand ziceau ca exista cineva care ii pazeste, si copii cu o privire atat de rece care imi ziceau ca ei nu cred in basme.
Pace. ^ _ ^

| Torah a răspuns (pentru Dorugar):

Nu! dar tu chiar nu vezi?

Ai cerut scuzele Esperançai(Dorugar explică pentru Esperança) cu toate ca am asistat cu totii la greseala ta,
cu cat mai bine ar fi sa ceri scuze si Domnului Dzeu, care are puterea sa canceleze greselile oamenilor.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Ai vazut tu drac pocait?!

| Dorugar explică (pentru Torah):

Ce am postat pentru Esperancia era spus la modul retoric si nu era adresat ei personal, dar se pare ca la nivelul tau nu ai cum sa intelegi asemenea lucruri.
Din pacate pentru tine, crestinii nu au niciun Dumnezeu, pentru ca daca avea va dadea si voua o scriptura a vostra si nu ar mai fi trebuit sa o furati pe cea a evreilor, asta ca sa nu mai spun ca nu exista niciun semn ca Dumnezeul evreilor s-a convertit la crestinism!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Nu unul ci chiar foarte multi, e plina biserica lor de curve, betivi si hoti!

| Dorugar explică (pentru Torah):

Eu lovit de Orbire?
Vezi tu ca as posta in Braile?
Fac pariu ca tu esti mult mai orb ca mine din toate punctele de vedere!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Poate ca au cazut in pacat, dar nu au tagaduit existenta lui Dumnezeu si a lui Isus.Ei si-au recunoscut pacatul si l-au parasit, in schimb tu persisti in pacatul tau.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Unii au ochi dar nu vad urechi dar nu aud.

| Torah a răspuns (pentru Dorugar):

Am insinuat ca, doar pentru faptul ca tea-i trezit astazi cu fata la asternut, nu inseamna ca nici tu nu existi pentru Dumnezeu.
Nu, ai postat in "Braile" si ca tot veni vorba de bajbaite, in Evrei cap. 14 vers 1 vorbeste clar despre cele mentionate mai sus.

Este doar o aluzie, la cum in graba de-a face raul, nu se preocupa Dorugar la corectitudinea argumentelor, acum omul din greseli invata, si intorcan-du-te la IOAN 5:39 ca l-ai adus oricum in atentie citestel-l bine de tot si fa ca acest verset sa devina ghidul tau in viata, fi atent la ce conduce.

Intre'timp voi starui in rugaciune pentru tine.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Faptul ca un bandit care-ti taie gatul, este sau nu credincios este cel mai neinsemnat lucru, la fel si pocainta lui dupa ce iti taie gatul nu te mai invie, deci nu au abolut nicio valoare. Pacatul meu nu este nici un fel de pacat daca nu iti fac tie sau altora rau.
Asa ca parerea mea este ca tu esti rupta de realitate rau de tot, si cred ca daca te-ar jefui in fiecare saptamana talhari care se pocaiesc, te-ai da pina la urma seama de prostiile enorme pe care le debitezi!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Tu ai asemenea "ochi" incat vezi si ceea ce nu exista!
Nu crezi ca asta se numeste aberatie?

| Dorugar explică (pentru Torah):

Tu ma crezi atat de inapoiat sa imi randuiesc viata dupe ce au scris niste evrei pastori de capre din comuna primitiva, cand am la dispozitie o galerie imensa de valori culturale de nivel mondial
Poi ce naiba, regreseam in loc sa inaintam?
Cine cucu meu este IOAN sa mi pese de ce spune el?
O fi vreun Dumnezeu si nu am stiut asta?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Se numeste CREDINTA!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Asa este! Nmic nu te poate orbi mai rau decat fanatismul ic redinta fanatica!
Tu cam ce crezi ca ii determina pe aia care -si pun centura cu bombe ca sa omoare copii in statia de autobuz?
Nu tot fanatismul unei credintze?
Hai canta la alta masa ca nu ai nivelul sa tii hangul la o discutie cu mine!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Oho,inca am coborat prea mult la nivelul tau crezand ca o sa te fac sa intelegi ca esti orb!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Ha ha ha!
1) Faptul ca tu ai vedenii pe care eu nu le am, nici pe departe nu inseamna ca as fi orb, ci doar ca tu nu intelegi ce se petrece cu tine!
2) La nivelul meu nu se poate conora prin credinta a proasta, ci doar prin multa stiinta, tren pe care l-ai pierdut cand ai urcat in clasa a 1-a!

| Torah a răspuns (pentru EmaS):

1Timotei 6:20, 21 si
2 Timotei 4:3, 4,15, 18 Pace

| EmaS a răspuns (pentru Torah):

Ai dreptate.Domnul sa te binecuvanteze!

| Torah a răspuns:

Lc.11:
11 "Cine este tatal acela dintre voi,
care, daca-i cere fiul sau paine, sa-i
dea o piatra? Ori, daca cere un peste,
sa-i dea un sarpe in loc de peste?
12 Sau, daca cere un ou, sa-i dea o
scorpie?
13 Deci, daca voi, care sunteti rai,
stiti sa dati daruri bune copiilor vostri,
cu cat mai mult Tatal vostru cel din
ceruri va va da Duhul Sfant celor ce I-L
cer!"
28 Si el a raspuns: " Ferice mai de graba,
de cei ce asculta Cuvantul lui
Dumnezeu si-L pazesc!"

Întrebări recente