| Holiday a întrebat:

Biblia
Matei 5:39

39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt."

Putem traduce asta, cel putin in ce priveste femeile:

Daca te violeaza cineva "normal" intoarce-te sa te violeze si in alta parte?

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nuuu, gresit! Daca te violeaza o data, mai stai o tura. Daca nu mai poate ala, suna un prieten. happy

| danay72 a răspuns:

Dacă citești contextul și trimiterile, înțelegi mai bine la ce se refera.Matei5:38-41 are legătură cu Romani 12:17 care scoate în evidenta sa nu răspunzi la rău, cu rău.

| Holiday explică (pentru danay72):

Da, sigur...fix legat de aia e.

| RAY a răspuns:

Nu exista crestini doar cu numele atat, trebuie sal consultam pe iisus sa vedem ce are de spus in legatura cu asta dar stai putin e o inventie umana asa ca ramane un mister

suntserios
| suntserios a răspuns:

La femei se traduce mai simplu, daca te a pocnit barbatul, mai stai o tura... cam ca si la viol

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca spui asta laughing

| ExprimareLibera a răspuns:

Se poate referi la faptul că "răzbunarea e arma prostului".
"Nu întoarceţi nimănui rău pentru rău." Romani 12:17
Mă simt ca un teist acum.

| DanM1990 a răspuns:

Mah frumosule, daca tot esti ateu, de ce nu dezvolti alte subiecte mai pamantene (teorema lui Cauchy, structura interna a sternocleidomastoidianului, opera lui Caragiale etc)? Lasa-i cu crestinii "looseri" sa fie spalati pe creier.

| Holiday explică (pentru DanM1990):

Mah uratule, fanaticii religiosi stiu ca vor ramane looseri spalati pe creier, cum spui tu, discutiile aici sunt pentru a nu mai ajunge si altii asa. Asa ca relaxaeza-te nu incerc sa-ti iau tie dreptul de a fi looser.

| DanM1990 a răspuns (pentru Holiday):

Indubitabil!

Răspuns utilizator avertizat
| TudorD a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca trupul tau este Templul Duhului Sfant. Nu trebuie sa de repete

| Mihαi a răspuns (pentru TudorD):

N-o sa inteleaga. E ateu.

| vvrf a răspuns:

Versetul se refera sa nu ne razbynam pe cel ce ne face rau sa nu raspundem cu aceeasi moneda. daca citim si (matei 3:38) intelegem contextu corect al cuvintelor lui Isus...

| Holiday explică (pentru vvrf):

Faptul ca odata zice ceva, iar apoi zice altceva, nu e "context", e doar ameteala biblica. Si asta in general, nu doar legat de asta.