| Lamasanu a întrebat:

Dacă fac o procura cu cineva la o masina, pot schimba numerele de inmatriculare, in contextul in care masina nu e pe numele meu dar am procura facuta?
O am pe 3 ani

Gen sa schimb preferintele.
Suntem din acelasi judet amandoi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si nu puteai spune de la inceput situatia reala, ca sa nu ne pierdem ambii timpul degeaba?
In cazul expus te sfatuiesc sa faci un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) cu unchiul si sa incheiati contractul de vanzare-cumparare peste 3 ani.
Nu poti schimba numerele de circulatie, o vei face cand vei incheia contractul si vei inmatricula masina pe tine.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce te-a imputernicit sa faci prin procura.
Chiar daca ai facut tu prima inmatriculare se poate ca procura sa nu-ti dea dreptul sa schimbi numerele de circulatie.

| Lamasanu explică (pentru Ioandelasal):

Proprietarul a cumparat masina cash si are contract de vanzare cumparare

proprietarul e unchiul meu si i-am cumparat eu masina intre timp

adica i-am dat banii in mana
masina fiind la mine

nu am mai facut cu el contract de vanzare cumparare

pentru ca am 21 ani si asigurarile sunt destul de mari
si oricum asigurarea actuala mai era valabila pana in Decembrie si era pacat.

intrebarea era
daca imi face procura pe numele meu pe 3 ani cat e maximum

eu pe urma pot schimba numerele negre cu alte numere negre. in contextul in care masina este deja inmatriculata?

am gasit ceva prefedential care mi se "potriveste" si de asta.

amandoi suntem din acelasi judet ca idee

deci e posibil tot ce am zis eu?

| Lamasanu explică (pentru Ioandelasal):

Voiam sa adaug ca fostul proprietar al masinii. adica cel dinaintea lui unchimiu era tot din acelasi judet. si unchiu pe urma a fost la drpciv si a schimbat numerele de inmatriculare, pentru ca si el la acel moment vroia ceva prefedential.

am spus toate astea. ca poate te ajuta. la un eventual raspuns

| Lamasanu explică (pentru Ioandelasal):

Sunt constient ca procedura mai simpla e sa fac contract de vanzare cumparare cu unchiu si sa fac asigurarea pe numele meu. dar na......asigurare mare

| Lamasanu explică (pentru Ioandelasal):

Imi poti raspunde macar? sa stiu daca ai vazut mesajele

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lamasanu):

Si nu puteai spune de la inceput situatia reala, ca sa nu ne pierdem ambii timpul degeaba?
In cazul expus te sfatuiesc sa faci un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) cu unchiul si sa incheiati contractul de vanzare-cumparare peste 3 ani.
Nu poti schimba numerele de circulatie, o vei face cand vei incheia contractul si vei inmatricula masina pe tine.