| LisaJulie a întrebat:

Ce parere aveți de legea cu permisul de conducere de la 17 ani? După părerea mea nu este o idee atât de buna după ce am văzut incidentul cu Vlad Pascu! Eu nu prea sunt de acord nici cu buletinul de la 14 ani și consider vârsta de 15-16 ani mai buna! Voi ce credeți?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu este lege, dar nici eu nu sunt de acord sa se adopte o asemenea prevedere.
Nu este acelasi lucru cu actul de identitate, acesta este necesar in mai multe situatii si pentru copii.

| Simpatic a răspuns:

Deocamdata este proiect nu? sa iti spun ce ne rezerva viitorul fata de aceasta speta
ne vom trezi invadati de pusti teribilisti carora mamica le va lua trocarici de la 17 aniwinking de parca acum soselile sunt goale pe unde mergi si nu pline de melteni care mai de care mai vitezomani, mai beti sau mai drogati...caci lipseau si pustii
acum sa fim sinceri este adevarat ca la 17 ani au nevoie urgenta de permis...ca sa mearga la liceu cu masinawinking

in timp ce studentii din tarile dezvoltate merg la universitate cu bicicletele... in tara noastra se lupta se pare pentru masini cat mai multe, de parca la noi se cumpara doar bentley si lambo si astea doar noiwinking
de parca nu suntem parcul de "dezmebrari" a germaniei, olandei, frantei etc
nu am nimic cu ce isi cumpara fiecare, dar strazile si parcarile sunt full oriunde te duci, nu s-a incercat gasirea unei solutii, dar in schimb se iau masuri si se fac propuneri pentru a supra-popula ceva ce a ajuns la un maxim istoric deja

ma bucur ca parlamentul romaniei elaboreaza legi bune si isi merita banii castigati usor! Parlamentul...acel loc in care toti au mintea odihnita!
eram sarcasticwinking

ps: cand vine vorba de obtinerea permisului de conducere auto in RO, nici macar varsta nu este problema in aceasta speta, ci slaba pregatire, orele putine facute la scoala de soferi, 'traseul' care nu este suficient de complex> nu contine probe in poligon, conducere pe timp de noapte etc

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici o lege cu permisul la 17 ani.
Incidentul cu Vlad pascu nu are nici in clin sau maneca cu permisul luat la 17 ani, el avand peste 25 de ani dar are legatura directa cu condusul masinii sub influenta drogurilor, iar aici legea deja s-a schimbat, ca nu mai exista scapare pentru nimeni care consuma droguri.

In ce priveste buletinul de la 14 ani, NU are nici acela nici in clin sau maneca cu condusul masinii, fiind un ACT de IDENTITATE obligatoriu pe care copii trebuie sa-l aibe fiindca la 14 ani si dupa varsta asta, merg la examenele natioanle, si au nevoie sa fie identificati.

| LisaJulie explică (pentru Violleta2022):

Nu are legătură cu permisul de conducere știu dar eu vorbeam de faptul ca vârsta de 14 ani e prea fragila pentru buletin! Și legea cu permisul de la 17 ani se discuta deja de 4 luni

| Violleta2022 a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu are nii o importanta ca varsta este fragila, deoarece este obligatoriu sa ai un document legal de identitate cand ai examene importante in viata, iar la 14 ani ai primule xamen important din viata unui copil, unde trebuie sa se prezinte cu act de identitate, ca sa confirme ca el este cel din catalog dar si din buletin, sa nu vina varu sau fratele mai mare la examen, sa dea examenul din partea lui.
Se fac pasapoarte de la 14 ani in alte parti de pe glob, tot ca act de identitate, ca sa poate sa se legitimezei si sa calatoreasca.
UN act de identitate este obligatoriu si extremd e important, neavand nici in clin sau maneca cu fragilitatea varstei unui copil.

Alta treaba este cu permisul de conducere, care este legat de permisuhnea unui adolescent sa conduca un mojoc de transport perciulos, multi fiind inca imaturi la varsta asta, de aceea fac accidnete in primii ani de soferie, fiindca nu au inca minte suficienta sa constientizeze periclul vitezi si teribilismul unroa duce la accidnete mortale, uenori soldate cu multe vieti pierdute.
Nu inteleg de ce nu este obligatoriu sa tii semnul incepatorului pe parbriz timp de 3 ani, asa cum este in tarile superdezvoltate ca America, Australia si canada, unde cel care isi ia carnetul are o limita maxima de viteza de 100km/ora si obligat sa poarte semnul d eincepator (provisional) timp de 3 ani.
Poate acest lucru ar trebui implementat si in Romania, care-i in urma mult cu noile reglementari internationale si care le permite adolescentilor sa faca ceea ce doar un sofer cu experinta poate, dar ei inca nu sunt capabili sa discerana la varsta asta.

Nu se va aaccepta legea cu 17 ani, chiar daca se discuta, fiindca au infleunta si legislatiile internationale si atunci cand se urmareste statistica si cand se observa ca peste 90% din cei care au pus mana pe volan au accidnet chiar in primul an de soferie, deci dovedesc imaturitate si lipsa de discernamant.

| LisaJulie explică (pentru Violleta2022):

Nici cu Evaluarea Nationala nu sunt de acord

| Violleta2022 a răspuns (pentru LisaJulie):

De parca ii pasa cuiva ca tu esti sau nu de acord, odata ce este legal si national.

| LisaJulie explică (pentru Violleta2022):

Nu are nicio relevanță! Exista tari unde nu se da examen ca să intri la liceu! E inutil!

| Violleta2022 a răspuns (pentru LisaJulie):

Dupa cum spuneam, daca s-ar face legi dupa cum vor toti copilasii sau ciudatii, atunci ar fi o totala debandada, de aceea se pastreaza anumite legi, de altfel destul de importante ca sa se poata face o selectie a copiilor, ca ar fi o nebunie ca un copilas cu note de 4 si 5 sa ajunga la un liceu de elita si unul de 9 si 10 sa ajunga la liceel de constructii sau agrciole, cele mai slabe de altfel.

In occident sunt alte sisteme de separarea a scolilor, Clasele Primare I-VI iar din clasele a VII-XII-a se considera "high school" adica liceu.
Stiu extrem de bine sistemul occidental fiindca mi-am crescut copii in Australia si au terminat scolile aici, deci iti pot spune ca exista examene importante tot al 14 ani, pentr copii care intra la liceu (high school), in clasa a VII-a.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din fericire nu exista nimic concret despre legea aia.

Cat despre buletin, ce puteri iti da ala?
E doar un act de identitate.

| dullcat a răspuns:

Nu sunt de acord, dupa mine ar trebui sa fie 19 sau 20 de ani, poate unora le mai creste mintea intre timp suficient astfel incat sa dea dovada de mai multa responsabilitate in trafic, unde niciodata nu e de gluma, fiind implicati atatia oameni adesea nevinovati, care isi vad de viata lor.Despre buletin nu am ce spune, gandesc la fel ca tine.

| LisaJulie explică (pentru dullcat):

Bravo! Și eu sunt de acord!

| Fatamuntilor a răspuns:

Slava Domnului ca nu e lege!
oricum nici la 18 ani nu mi se pare ok, ideal ar fi dupa 20 ani, dar nici aici cu masini puternice.
Pascu ala este major de ceva timp.Nu are legatura cu varsta, ci cu drogurile. Acolo trebuie umbat.
In legatura actul de identitate la 14 ani, de ce nu? oODATA cu acea bucata de carton iti confera anumite drepturi, dar si obligatii.

| johnnny123 a răspuns:

Vlad Pascu nu a omorât oamenii ăia pentru că era tânăr. I-a omorât pentru că era un drogat inconștient arogant de bani gata pe care polițiștii nu îndrăzneau să-l deranjeze indiferent cât de beat sau drogat era.

| LisaJulie explică (pentru johnnny123):

Tinerii sunt mai predispuși sa se drogheze în opinia mea

| ReddY25 a răspuns:

Lasă de dorit

| Furnicuta000 a răspuns:

In toate categoriile de varsta sunt uscaturi. Am vazut tineri care goneau ca nebunii pe sosele, am vazut si tineri care conduceau responsabil de frica sa nu li se ia permisul pe care si l-au dorit atat de mult. Conteaza cum e educat acel copil

| ioana748 a răspuns:

Oricum exista B1 de la 16 ani, chiar nu era necesar sa si consume timpul cu bazaconii.
Cat despre lD, inteleg ce vrei sa spui, dar poate i mai responsabilizează ideea ca pot fi legitimați.

| Standt a răspuns:

Proasta idee.
Sunt destui inconstienti pe sosele. La 17 ani toti se cred zmei.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Dar ce zici ca am văzut la știri poti lua permisul chiar si de la 16 ani permsiul, dar numai pentru o anumita categorie de vehicule care nu prind viteza mare și nu au capacitate cilindria sau cai asa multi. Daca ar fi după mine as da lege sa nu se poate lua niciun fel de permis pana la 18 ani.Cei care dau permisul pe șpagă, sau medici trec cu vederea ca tu nu ai dreptul sa iei permisul, de exemplu ai nu stiu ce boala ar trebui foarte aspru pedepsiti, poate asa am avea și noi mai puține accidente.Cunosc pe cineva care aproape ca nu aude deloc, adica aude putin de tot, astfel incat trebuie sa ii zbieri in urechi ca sa auda și el are permis, cum îți explici treaba asta?