| Ruxandrei a întrebat:

Bună ziua, am și eu o problemă legată de un gard:vecinul meu a pus instalația de gaz pe gardul provizoriu care delimitează hotarul între case, acest gard provizoriu pus de mine, nu e stabil și urmează sa cada exact pe instalația de gaz a vecinului, imi blochează dreptul la peretele exterior care se afla langa hotar. Practic a pus instalația exact pe gard în spatele casei mele, din aceasta cauza eu nu mai pot repara, izola, construi, nimic, menționez ca nu am fost consultat în aceasta acțiune și am văzut pe camera de supraveghere, oamenii care lucrau instalația și am fost exact când puneau instalația dar nu a vrut sa ma înțeleagă. Au continuat lucrarea în condițiile în care eu am spus sa fie 60 cm legali de la hotare, ca să putem face gardul între noi. Ce se poate întreprinde pe cale legală? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura solutie legala este sa-l dai in judecata.
Problema este ca nici tu n-ai respectat distanta de hotar, spui ca peretele casei tale este lipit de gard, asa ca nu cred ca vei castiga.

| Ruxandrei explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns, am scris greșit cu peretele, nu am cum sa pun poza, vreau sa ma înțeleg civilizat cu vecina pe calea amiabila fără sa ajung la asa ceva. Alta alternativa exista?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ruxandrei):

Da, te poti intelege cu vecinul.