| LaviniuA a întrebat:

Vad prin oras oameni cu pancarte "Pace in Ukraina", "Pace in Gaza".
Ce se mai întâmpla pe acolo, e cineva la curent?
Eu am lăsat-o mai moale cu uitatul la știri.
Vreau doar sa stiu ce se mai întâmpla.

42 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Eu am lăsat-o mai moale cu uitatul la știri."

uneori este cea mai inteleapta decizie, daca te uiti la stiri te vei stresa, acolo nu sunt prezentate decat rar lucruri bune, in rest razboaie, crime etc!
bine, asta nu inseamna nici sa fii o persoana aroganta pe modelul Cheloo " trenul deraiaza toata lumea e in doliu, eu imi beam linistit cafeaua in fotoliu"

| mODIN a răspuns:

Pai, pe scurt, sunt razboaie in ambele.

Ucraina a fost invadata acum 2 ani de Rusia care inca controleaza zona de vest a tarii, care este majoritar rusa.

La Gaza e foarte mult de zis, teoretic Gaza si Israel sunt in razboi de 70 de ani, dar in toamna Hamas (o organizatie militara in interiorul Gazei) a lansat un atac asupra Israelului in care au murit extraordinar de multi civili. Ca raspuns, Israel a invadat Gaza sub pretextul inlaturarii Hamas-ului.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Măi copii certuri, scandaluri, neînțelegeri între oameni, între popoare au fost nu de ieri de azi, așa că atunci când va începe cu adevărat război va fi vai și-amar de noi! I don't want to see nail biting

| LaviniuA explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Daca incepe ceva pe aici, sper sa ne primeasca Ukraina pe toti ca e ditamai tara happy

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

De primit ne primeste Ucraina, dar nu ne da si indemnizatie per familie cum dam noiwinking

| ValentinMihai78 a răspuns:

Cu vreo 150 de ani în urmă, dacă nu greșesc, a fost un domn care a spus următorul lucru: vor exista la un moment dat 3 războaie mondiale. Primul război mondial va fi al imperiilor și a fost, iar la sfârșit imperiile au dispărut.
Al doilea război mondial, va fi al ideologiilor. Și a fost o luptă între capitalism, comunism și nazism. Nazism a fost înfrânt în 1945, iar ideologia comunistă a sucombat în 1989.
Iar, al treilea război mondial va fi al religiilor.
Din păcate, nimeni nu își dă seama că din 11 septembrie 2001, acest război mondial al religiilor a început o dată cu atacurile de la New York.
În 23 de ani de atunci, ideologia musulmană și datorită dezvoltării rețelelor sociale, a căpătat tot mai multă forță, adepți, bani, prin criptomonede, în ultimul timp și mai ales arme.
Iar, referitor la ce se întâmplă în Gaza, din păcate, istoria nu se mai învață, căci altfel s-ar ști că de aproape 1400, de la apariția primelor popoare "barbare", apoi religiei musulmane, aici niciodată nu a fost liniște, întotdeauna au fost conflicte, iar musulmanii de când au ocupat aceste locuri nu au vrut alte religii să existe pe teritoriul lor.
Deci, ce se întâmplă în Gaza este o manipulare și o campanie agresivă prin care se încearcă distrugerea statului Israel, lucru încercat din 1948, de la fondarea statului Israel.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Daca Israelul ar fi avut conducatorii nostri, dispareau de pe harta inainte de 1950...

| sistar19 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Altul care bate câmpii... Hai că te învăț eu istorie. Tensiunile dintre Palestina și Israel există din 1917-1948 când Palestina se afla sub conducerea coloniilor engleze, de aici începe tot scandalul pentru că palestinienii nu au fost de acord cu ocuparea ilegală a Palestinei de câtre guvernului israelian. Palestinienii au fost acolo de la începuturile lumii și ceea ce face Israelul în Palestina se numește genocid. Nici măcar evreii, supraviețuitorii holocaustului sau organizațiile anti sioniste precum Jewish Voice For Peace nu sunt de acord cu lucrurile care se întâmplă în Palestina. Sionismul este o formă periculoasă de condicere deoarece nu respectă drepturile palestinienilor din Israel și drepturile evreilor care care se opun sionismului. Tensiunile dintre Palestina și Israel nu sunt din 7 octombrie 2023, sunt din secolul 20 când guvernul israelian împreună cu regatul unit și statele unite au făcut masacre în Palestina, omorând sute de mii de oameni, copii și scoțând cu forța palestinienii din casele lor. Guvernul israelian a impus și o serie de condiții pentru produsele care trec prin Palestina, palestinienii neavând acces la: șampon, tampoane, scutece de bebeluși, medicamente, cereale, echipamente medicale de unică folosință gen seringi, ace, branule etc. Palestinienii nu au acces nici la rezervele proprii de apă din cauza Israelului, asta se întâmplă și în Liban. Există o lege ciudată stabilită de guvernul israelian prin care libanezii nu au voie să se bucure de propriile lor râuri, ceea ce este extrem de ridicol. Sionismul înseamnă antisemitism pentru că evreii din Israel, statele unite, regatul unit și Germania sunt băgați la închisoare pe motiv că protestează în favoarea Palestinei.

| sistar19 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Noi am avut conducători destul de buni, am făcut față imperiului otoman și austro ungar. Ar fi fost mai bine ca statul israelian să nu existe pentru că din cauza asta există o grămadă de tensiuni politice care afectează orice stat din această lume.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru sistar19):

Cu cine ai făcut tu istoria? Cu femeia de serviciu? Sau ești un propagandist pro palestinian?
Mergi la Wikipedia, nu mai departe și află istoria acelei zone! Persia, Mesopotamia, Egipt, Imperiul Roman, Imperiul otoman. O parte din cei care au condus la vremea lor acea regiune.
Sionism, masacruri, au fost făcute de toate imperiile. Nu poți acuza doar pe unii.
În rest, mergi la școală și învață istoria lumii adevărată, nu propaganda pro Palestina.

| sistar19 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Ceea ce faci tu se numește propagandă sau cum zic israelienii hasbara happy Până la urmă ce vrei să spui? Că palestinienii nu sunt oameni și că merită să fie omorâți? Caută să vezi ce atrocități a făcut Israelul din 1948 până în 2024 în Palestina. Poți căuta pe Al Jazeera, TRT World și Jewish Voice For Peace. Oricum, nu am chef să mă cert cu sioniștii pentru că voi așa sunteți.

| sistar19 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Nu sunt propagandist pro Palestina, sunt pro umanitate și pro pace?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru sistar19):

Tinerele reprezinți exact tagma analfabeților funcționali, care citesc?, dar nu înțeleg ceea ce citesc!
Pentru că altfel, nu cred cum poți interpreta și întoarce ceea ce am scris eu! Pune un singur citat în care am spus "că palestinienii nu sunt oameni și merită omorâți"!
Eu te-am trimis pe Wikipedia ca să afli istoria acelui loc, imperiile care au fost acolo, căci palestinienii sunt de puțin timp pe acele pământuri și înaintea lor au fost babilonieni, asirieni, iudei, egipteni, Mesopotamia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sistar19):

Am facut spate. Plateam tribut, remember?

| sistar19 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dragule, asta fac și palestinienii de peste 70 de ani dar tu nu înțelegi. Na, ești mascul și gândește testosteronul pentru tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sistar19):

Say what?

| sistar19 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai un pic de engleză pe la colțul gurii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sistar19):

Vezi ca tu ai iaurt pe toata fata.

| sistar19 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vezi că poate tu ai pentru că din ce scrii tu, reiese că ori ești chior, ori nu știi pe ce planetă trăiești.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sistar19):

Ce planeta, ca e disc! Adica tu vrei sa zici ca oculta asta nu ne minte ca traim pe o planeta rotunda?

| BobTheCat a răspuns:

In Ucraina bănuiesc ca știi deja de războiul cu Rusia, iar în Gaza, din păcate, are loc un genocid teribil! sad Mii de oameni nevinovați au murit din cauza Israelului. Totusi, pe net, exista mai multe surse de pe care de poti informa, care iti vor povesti totul pe larg.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BobTheCat):

Ba, tu esti normal? MII DE OAMENI NEVINOVATI? NIMENI DIN GAZA NU E NEVINOVAT! Aia au votat sa fie condusi de teroristi! Israelul s-a atacat singur, sau cum spanac?

| sistar19 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Băi, tu nu știi ce vorbești și nici nu știi pe ce planetă trăiești. Oamenii din Palestina sunt nevinovați. Gruparea Hamas nu este teroristă, a fost creată din cauza regimului sionist și nazist al statului israelian care nu respectă drepturile palestinienilor din Palestina și Israel. Ca să nu mai zic că Israelul nu respectă drepturile evreilor care se opun ocupării ilegale a Palestinei de către Israel. De exemplu: un profesor israelian de istorie a fost concediat pentru că era împotriva sionismului și a politicii agresive a Israelului, oamenii din Israel care protestează în favoarea Palestinei sunt băgați în închisoare, majoritatea dintre ei fiind evrei, studenții evrei din SUA care protestează în favoarea Palestinei sunt băgați la închisoare pe motiv că sunt antisemiți? Pe scurt, Hamas este o grupare de rezistență, înființată în 1987 care apără drepturile palestinienilor. Guvernul israelian a încercat să scape de această grupare, făcând sesizări la ONU, Curtea internațională de justiție dar fără succes. Palestinienii au încercat ani la rând să fie pașnici și non violenți dar fără nici un rezultat pentru că au fost bombardați, omorâți și scoși din casele lor de către colonizatorii israelieni. Toată această nebunie nu a început pe 7 octombrie 2023, este din 1917-1948 când coloniile engleze au ajuns până în orientul mijlociu, punând stăpânire pe pământurile palestiniene, de aici încep tensiunile dintre Palestina și Israel. Majoritatea evreilor și supraviețuitori ai holocaustului sunt împotriva sionismului, existând și organizații anti sioniste precum Jewish Voice For Peace și ghice ce? Nici măcar evreii sau supraviețuitorii holocaustului nu sunt de acord cu ceea ce face guvernul israelian, totuși există evrei care sunt sioniști, dar într-un număr foarte mic. În concluzie, sionismul este antisemitic pentru că cei de la conducerea Israelului și SUA vor să pună mâna pe pământul palestinienilor, băgându-i la închisoare pe evreii care nu sunt de acord cu ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sistar19):

Si acum ia zi ce au facut babuinii aia din Hamas pe 7 octombrie?

| sistar19 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lasă tu Hamasul, că doar la asta sunt sioniștii buni dar ce a făcut Israelul înaintea atacului de pe 7 octombrie? A bombardat Palestina de 4 ori, omorând peste 100 de oameni. Cum ar fi ca România să fie în situația Palestinei? Tu nu ai reacționa așa? Adică bine, am fost dar unii ca tine sunt ignoranți și uită repede.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sistar19):

Si DE CE a bombardat Palestina nu zici?

| sistar19 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ca să scape de palestinieni.

| anonimulll12345 a răspuns:

Intre Rusia - Ukraine toti din media dau vine pe Rusi ca nu sunt platiti sa faca altfel, dar la Israel-Gaza e mai complicat Israelu comite brutalitati de 100 ori mai intense ca Putin Iar Hamas teoretic e doar o organizatie paramilitara nu stat in sine, faptul ca multi cetateteni din Palestina sustin Hamasul e alta treaba, Deci Israelu in lupta cu o organizatie militara anihileaza toata regiunea Gaza si Israelu va castiga deoarece ambele partide din SUA is in stransa legatura cu Israelu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimulll12345):

Ce brutalitati comite israelul, tovarase? Folosesc cumva termobarice in zone cu civili, ca rusii?

| sistar19 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Omoară copii, oameni nevinovați, îi dau afară pe palestinieni din casele lor, îi bagă în închisori israeliene pe palestinieni și pe copii lor fără motiv. Au încălcat tratate de pace de la Geneva: au aruncat rachete cu fosfor alb în Palestina, au împușcat palestinieni cu gloanțe de tip "butterfly". Caută pe net, pe X, fostul Twitter, pe Telegram să vezi ce atrocități a comis și comite "singurul stat democrat din orientul mijlociu".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sistar19):

Da, stiu, tot timpul au mai facut si abuzuri. Acum hai sa vedem de la ce a inceput. Ce, in WW2 americanii nu au mai impuscat prizonieri de razboi nemti? Ba da. In cazul de fata, tot nu ai raspuns la intrebarea initiala - pe 7 octombrie cine a dat primul iama in civili? Fosfor alb, butterfly-uri? La ce au facut maimutzoii aia, dadeam termen de 48 de ore civililor sa paraseasca zona si apoi radeam TOT de pe fata pamintului dupa care inundam tunelele alea nenorocite cu acid sulfuric!

| sistar19 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cu oameni ca tine, moare planeta și umanitatea nu mai există. Ceea ce face Israelul în Palestina se numește GENOCID. Problema e că nici nu au dat avertismente populației să părăsească zonele. Există și un proces în desfășurare la Curtea Internațională de Justiție în care guvernul israelian este implicat. Oamenii care sunt împușcați de idf în Palestina nu sunt victime colaterale, fac asta ca să scape de ei și ca să-și extindă teritoriile. Pe scurt, este "teoria spațiului vital". Tot o ții cu 7 octombrie dar nu te întrebi de ce palestinienii au avut reacția asta. Palestina a avut de suferit de peste 70 de ani din cauza Israelului iar tu spui: "7 octombrie". Ești ridicol. Caută pe Twitter, pe Telegram să vezi ce face țara ta preferată în Palestina.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sistar19):

Nu e tara mea preferata. Iar legat de avertismente, au tot dat. Hai mai las-o draq.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

SI Russii mai trag ocazional indiscriminatoriu dar una e sa tragi ocazional sau din greseala si alta sa lovesti intentionat civilii cum face Israelu. Israelu in cateva luni a ucis de zeci de ori mai multi civili ca Rusia in +2 ani si pe cand Rusia e sanctionata international, Israelu nu numa ca nu e sanctionat dar primeste ajutoare militare ca sa continuie genocidul...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimulll12345):

Hai sa facem o mica-mare diferenta - densitatea populatiei in fiecare dintre cazuri, cine a atacat. Daca chiar vrei sa iti faci idee, ia si cauta despre cum se traia in Palestina inainte de Hamas si dupa. Mai sunt marturii pe Quora si alte site-uri de genul. Nu poti pune in circa Israelului faptul ca Palestina e guvernata de o adunatura de teroristi nenorociti care deturneaza ajutoarele pentru populatiei si le zic alora ca Israelul si comunitatea internationala or sa ii infometeze.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hamas e categoric o organizatie terorista dar cum au ajuns ei la conducere? Exista o teorie foarte credibila precum serviciile Israeliene au ajutat ascensiunea Hamasului ca daca Gaza e controlata de teroristi Israelu poate extermina in voie toate Gaza

| Torrpi a răspuns:

Continua razboaiele.
Dar se intampla ceva interesant. Mai multi studenti demonstreaza in SUA, in favoarea Palestinei. Si a intrat politia peste ei. Dar protestele se extind. In conditiile in care SUA ajuta Israelul.
Eu am auzit azi la radio dar pe net gasesc doar articole din Italia. Ceilalti tac malc.

| LaviniuA explică (pentru Torrpi):

Cum ar veni... unii nu sunt de acord ca SUA participa la razboi si atunci protesteaza de partea Palestinei?

| Torrpi a răspuns (pentru LaviniuA):

Exact.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Unii sunt niste idioti utili, asta sunt.

| sistar19 a răspuns (pentru LaviniuA):

Da, fix așa este. SUA este direct implicată în genocidul din Palestina, chiar și avocații din congresul statelor unite îi spun lui Biden să nu mai finanțeze guvernul israelian pentru că ar putea exista repercursiuni grave.