| George1204 a întrebat:

Buna ziua! Prietena mea a cumparat un apartament iar mama ei este codebitor, nu coproprietar! Doar prietena mea este proprietar, insa eu o ajut cu plata ratei la casa, platim 50-50! Am dori sa fim amandoi proprietari.
Ce putem face?
Daca imi doneaza jumatate nefiind casatoriti se mai poate revoca pe timpul casatoriei?
Ce ne sfatuiti sa facem?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietena iti poate dona jumatate din apartament, bineinteles cu acordul bancii si, probabil, cu incheierea unui act aditional la contractul de credit, prin care debii codebitor.
In cazul expus, de regula, prietena ta nu mai poate revoca donatia, deoarece va fi o donatie cu sarcini si aceasta se poate revoca doar daca nu-ti indeplinesti sarcina de a plati jumatate din rata lunara, pana la plata intregului credit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiind proprietatea băncii nu îți poate dona nimic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Mai bine iti cumparai un apartament singurel, iti plateai rata si na, cam asa sta bine unui barbat. Amețeli din astea, mai bine lasa.
Toate cele bune.