| Andre20amy a întrebat:

Buna, am si eu o întrebare pentru o prietena :
Actualul ei soț, a cumpărat o casă pe vremea când ei nu erau căsătoriți si a trecut-o si pe ea pe acte în proporție de jumătate din casa, acum dacă divorțează are dreptul la casa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca divorteaza si casa este pe ambii soti atunci fiecare are dreptul la partea trecuta in contractul de cumparare si inscrisa in Cartea funciara, in cazul expus fiecare are dreptul la jumatate din casa.
Sigur ca sotul ar putea solicita sa-i revina intreaga casa dar va castiga doar daca demonstreaza prin probe ca a cumparat casa doar din banii lui, ccea ce poate fi foarte greu.