| IoanaDeea24 a întrebat:

Cum pot trece peste o relație?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cautand un alt partener in cel mai scurt timp! si mai ales sa nu stai sa iti plangi de mila, de obicei o cauza involuntara care duce catre stari depresive
deci ca sa uiti pe cineva si sa treci peste o despartire dureroasa, ajuta daca iti gasesti pe altcineva

| Simpatic a răspuns:

Iata ca s-a creat un paradox de la o simpla intrebare, cum pot oare sfaturi diametral opuse sa fie date in cadrul aceluiasi context si ambele tipuri de sfaturi sa fie relativ corecte?
fac referi la sfaturile userilor de aici!
unii spun ca sexul si/sau ca gasirea unui partener in mod cat mai rapid ajuta fata de aceasta situatie (-opinie fata de care ma raliez... si voi dezvolta in randurile ce urmeaza de ce), altii afirma ca trecerea timpului si "pansarea" ranilor sentimentale sunt ceea ce trebuie; as spune ca este gresit, ei urmand mai ales 'ca la carte' notiunile din manualele de psihologie insa necunoscand cu adevarat oamenii, iar practica va reamintesc ca este doar empirica, se realizeaza prin cunoastere de tip a posteriori, deci practica"bate" teoria, teorie care este de cele mai multe ori pura filosofie sau care contine elemente de tip metafizic.

Dar nimeni nu spune concret, ca un sfat de tip postulat nu exista aici, caci caracterul persoanelor este diferit, la fel si intelegerea cat si inteligenta emotionala! intelegerea, puterea de a depasi obstacole si mai ales inteligenta emotionala actioneaza fierit de la individ la individ, 'suntem toti la fel dar fiecare-i diferit' spune un filosof autodidact in versurile unei melodii oarecum anonime, cata dreptate are el!
deci cum putem edicata in aroganta noastra adevarate postulate? si sa credem in noi si in ele atunci cand le enuntam daca nu cunoatem modul particular al unui om? putem sa spunem cuiva sa isi planga de mila? putem sa spunem cuiva sa lase sa treaca un timp... daca acea persoana in acest timp indelungat sufera atat de mult si nu-si poate lua gandul de la fostul partener, ganduri care-i pot cauza stari emotionale si psihice care in final duc la depresie? sunteti voi cei care dati aceste sfaturi demonstate de mine ca fiind gresite, sunteti gata sa pariati cu ceva anume? nu va faceti voi oare raspunzatori de soarta unei persoane in momentul in care afirmati ceva cu tarie si credeti in asta? nu ar fi fost mai corect sa spuneti "in opinia mea" sau "eu consider ca "?
Dati adevarate postulate cand cunoasterea voastra practica tinde catre zero? vorbiti din propria experienta sau din ceea ce ati citit voi in cartile motivationale din care va luati aroganta zilnica, crezand ca sunteti mai culti decat toti ceilalti?

oare oameni diferiti nu trec diferit peste aparente probleme? oare toti suntem la fel?
nu uitati ca unora le mor parintii si ei la randul lor se sinucid, altora in aceeasi situatia ...reusesc si trec peste, nici unii nici altii nu sunt monstru, ci unii trec intr-un fel peste durere si altii diferit! aici dragilor nu vorbim de oameni cu dezechilibru mintal care nu gandesc si nu simt normal! aici vorbim de oameni perfect normali care depasesc in moduri diferite problemele aparute
...Dar doamnele care au avut 1000 de iubiti pana la 27-35 de ani? au suferit ele dupa fiecare om? si si-au "lins" ranile asa cum afirmati voi, lent si timpul vindeca totul cand vine vorba de relatii, s-au au gasit relatii tip pansament? dar tinerele si tinerii care s-au sinucis din dragoste crezand iubirea vietii lor este unicul om, si pentru asta au facut sacrificul suprem, si-au luat viata? daca lor le-ati fi dat acest sfat pe care il rezumez " timpul vindeca, treci in felul tau peste" IAR EI NU AU MAI REUSIT SA TREACA PESTE! totusi in cazul lor daca aparea cineva in viata lor la scurt timp, o persoana care ar fi tinut la acele persoane dezamagite si distruse emotional, poate ca ele ar fi fost inca in viata! dar acea persoana nu a aparut, a aparut in schimb depresia, dusmanul gandului omului, cel mai rau lucru care li s-a putut intampla!
Si va pot scrie pana maine pe acest subiect si demonstra de ce gresiti, cand abundati intr-o aroganta proprie ...atunci cand credeti ca le stiti pe toate DAR NU ATI TRAIT CEEA CE AFIRMATI!
caci cunosterea unora dintre voi "sta" doar in cartile citite dar nu in viata traita de dv!
viata care din pacate (si o sa ma exprim metaforic) va cam lipseste!

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa iti respecti ritmul tau si sa iti rezervi timpul necesar pentru a te vindeca, deoarece nu toata lumea simte/trece printr-o despartire la fel, toti oamenii sunt diferiti.Cand ai timp sau faci ceva prin casa mai poti asculta pe aici ce zice lumea, sigur vei capata niste perspective care te vor ajuta:

https://www.youtube.com/results?search_query=cum+treci+peste+o+relatie

Mai adaug sa ai grija deoarece sa cauti relatii de tip pansament nu va ajuta deloc, mai rau faci, sfarsind intr-o pozitie si penibila, cu o stare sufleteasca nasoala, pe langa situatia de aceeasi natura prin care pui o alta persoana sa treaca, desi respectiva nu are nicio vina si nu merita asa ceva.Gandeste-te putin, ce tie nu iti place altuia nu-i face.

| Frank51 a răspuns:

Depinde de fiecare om. Cu timpul trece suferința, cel mai important este să nu îți faci altă relație și să-ți acorzi timp ție să procesezi totul, ca să nu duci mai departe aceste mini traume care te vor afecta mai târziu.

| mODIN a răspuns:

Asta e ceva strict personal, ce a functionat la unii nu inseamna ca va functiona si pentru tine.

| Miruna333 a răspuns:

Da-i timpului timp. In fiecare zi, totul devine din ce in ce mai bine. Te doare mult la inceput, dar nu o sa te doara mai mult cu trecerea timpului. Te vindeci incet incet. Concentreaza-te pe tine, asta e tot ce conteaza. Fa lucruri care te fac fericita si satisfa-ti nevoile

| Dragobeta a răspuns:

Cu munca, cu carti, cu plimbari in natura. Ai multe variante. Cu conditia sa nu te gandesti numaidecat la dormitul in doi.

| LisaJulie a răspuns:

Cautand pe altcineva! Cineva mai bun care te iubeste si te intelege

| EliLeli a răspuns:

Sex baby.

| Lidia09 a răspuns:

Zâmbind. Devenind mai bună. Schimbându-ți gândirea că meriți mai mult. Și că el nu te merită dacă te-a lăsat.

| AlexAlyy a răspuns:

Trebuie sa devii mai optimista sa mergi cu capul pe sus sa nu te intereseze de aceea relatie...

| AndreiGro1 a răspuns:

Fă sală! Nu de mancare?

| Cristidalimba a răspuns:

Sari efectiv

| calinn3 a răspuns:

Eu m-am dus si m-am plimbat prin niste locuri in care nici dracu' nu a ajuns