| demianovo a întrebat:

Cum se trece peste un adulter într-o relatie?

Aveti cunoscuti care s-au confruntat cu asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Any_3777 a răspuns:

Depinde de situatie.De fapt depinde de foarte multe lucruri. Daca ea a inselat e mai greu de trecut peste.(parerea mea)Pentru ca o femeie pune suflet de fiecare data. Daca e cel care a comis adulterul e barbat situatia se schimba. Poate a fost provocat, stiti cum se spune la barbat ochi vad "organul"reactioneaza. Poate a fost neglijat.Nu am eu de unde sa stiu, doar tu poti sti daca poti trece sau nu peste asta, dar cand iubesti pe cineva cu tot sufletul tau in primul rand iertarea iti face tie bine. Oricine merita o adoua sansa.Roaga-te la Dumnezeu sa-ti dea intelepciune sa stii ce decizie sa iei.

6 răspunsuri:
| lo a răspuns:

In principiu este destul de greu sa treci peste acest eveniment,insa cum fiecare relatie este diferita si persoanele care o compun sunt distincti...
Depinde ce inseamna pentru voi aceasta relatie, importanta, investitii, timp, sentimente...Majoritatea persoanelor iarta, dar nu uita.Trebuie sa va implicati amandoi dar mai ales infidelul in consolidarea increderii; trebuie sa lupte pentru a-ti demonstra ca merita sa continuati, ca nu se va repeta si tu trebuie sa inveti sa taci, sa nu reprosezi la orice pas.
Durerea si neincrederea vor ramane, fi atent la detalii:vezi cat la afectat pe el aceasta scapare si daca a fost in beneficiul relatiei voastre daca va intarit ca persoane sau daca va distrus complet(pe moment oricum de devasteaza dar sunt situatii in care scaparea a fost in beneficiul relatiei(rare cazuri)). Analizeaza situatia, pe tine si pe el atat in prezent cat si in viitor.

| BiuL a răspuns:

Cine inseala odata o mai face si a doua oarawinking asa mai bine bagi un divort, nu se trece peste adulter, parerea mea, mereu va ramane o urma de indoiala in sufletul tau...

| Iubibilăă a răspuns:

Asta este o rautate, nu ma pot gandi la asa ceva.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate BiuL, practic e ca si o infractiune in cuplu si daca nu este pedepsita atrage repetarea ei.Dar nu e usor sa divortezi asa ca tu decizi. Daca iti asumi riscul sa mai accepti eventuale recidivari asta tu trebuie sa hotaresti.Nu lua o decizie rapid. Poate se merita sa ierti dar trebuie sa ramai atenta mereu de acum.

| acnaib20 a răspuns:

Nu se trece.O data ce a facut asta o va mai face de multe oriwinking.Si nu cred ca vrei sa suferi de mai multe ori din acelasi motiv