| alina_5227 a întrebat:

Am si o intrebare:am luat pastila de a doua zi la 3 zile dupa ce mi s-a terminat ciclul. Dupa primele zile am avut sangerari si ma-u tinut aproape 2 saptamani si pe data de 20 -25 trebuia sa imi vina iar ciclul nici pana acum nu mi-a venit 31, este posibil sa fiu insarcinata sau mai trebuie sa mai astept un timp sau e ceva mai grav? este posibil sa nu mai imi vina ciclul? prima pastila am luat la 14 ore dupa contactul cu persoana iubit si a 2 la 12 ore dupa prima...are importanta daca a fost primul contact sexal al meu.Este posibil sa imi agravez ciclul ca am lua pastilele.

Răspuns Câştigător
| adeana a răspuns:

Oooof, sa inteleg ca toate intrebarile si raspunsurile de aici sunt degeaba? sad De ce nu te-a preocupat partea asta inainte? sad
Cred ca ti-ai dat organismul peste cap. Banuiesc ca nu ai citit prospectul. acolo scria ca nu ai voie sa iei 2 pastile de a doua zi la un interval atat de scurt. Sunt atat de multe metode prin care va puteti proteja, voi o alegeti pe una dintre cele mai nasoale si nici nu o aplicati corect. sad
Eu cred ca o sa-ti vina, dar n-ar fi rau sa mergi si la un control.
Si te rog eu, daca vrei sa ai o viata sexuala normala si pe viitor copii, gaseste alte metode de contraceptie. Partenerul tau, daca te iubeste ar trebui sa faca ce e mai bine pentru tine si corpul tau, sa nu mai fie atat de egoist. Sa mergi la un control si in functie de constitutia ta fizica si antecedente poti primi pastile contraceptive sau plasture contraceptiv.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Timp de minim 6 luni vei avea tot felul de reactii adverse grave ale pilulei de a doua zi. Ma mir ca medicul care ti-a recomandat-o nu ti-a spus cu ce urmeaza sa te confrunti.
Ele sunt cam asa: menstruatii neregulate, abundente, prelungite, cu sangerari intermenstruale, ovuylatii neregulate. Ar trebui ca vreo 6 luni sa folosesti prezervativ la fiecare contact sexual fiindca poti ramane oricand insarcinata.
Pilula de a doua zi este o bomba cu hormoni la care u trebuie apelat decat in caz de mare urgenta, pentru ca dereglarile date de ea sunt greu de suportat si pot lasa sechele ani de zile sau toata viata.
E bine sa gasesti repede un ginecolog bun si sa mergi la el pentru consultatie, analize si ecografie. El va sti ce tratament sa-ti indice pentru a minimiza efectele adverse. In plus, cativa ani de-acum inainte frecventeaza ginecologul macar de 3-4 ori pe an pentru a te asigura ca efectele pastilei nu te afecteaza definitiv.
In dimineata vizitei la ginecolog (pe care eu iti recomand sa o faci maine, cel tarziu poimaine), fa-ti un test de sarcina din prima urina de dimineata, dat fiind ca nu e deloc exclusa o sarcina.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Postinorul este un contraceptiv de urgenta. E posibil ca menstruatia sa fie mai abundenta sau chiar sa-ti deregleze putin ciclul menstrual. Pe viitor incearca sa te feresti de aceasta bomba hormonala si sa incerci o alta metoda de contraceptie.
Povesteste si cu prietenul tau despre asta, deoarece ar trebui ca responsabilitatea sa vina din partea amandorura. Prezervativul te scuteste de multe emotii...

| Munchkin a răspuns:

Nu cred că era nevoie să iei pastila după ce ţi-a trecut ciclul...Ai grijă, astea sunt foarte periculoase, îţi dereglează ciclul rău de tot.
Şi nu, nu prea ai şanse să fi însărcinată. Totuşi, du-te la un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai luati atat de des pilula de a doua zi. Este permis sa o luati de maxim 2 ori pe an. De aceea aveti cicluri atat de neregulate. In aproximativ 2-3 luni menstruatia se va regla singura. Daca nu, mergeti la medicul ginecolog.