| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce am luat pastila de a doua zi, escappele, au aparut niste sangerari dupa 6 zile, iar acum 3 zile trebuia sa-mi vina ciclul, de ce nu vine?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual nu ma poate veni normal in conditiile in care ti-ai introdus in corp o bomba hormonala cu atat de mulete efecte negative.
Ceea ce experimentezi tu acum si pana la 6-12 luni, vor fii aceste efecte negative, ale pastilei de a doua zi.
De acum inainte, sexul se poate afce numai cu prezervative, doare ciclul, ovulatia si perioada fertila NU vor mai veni normale, ci aleator, iar pastiila de a doua zi nu mai poate fii luata inca odata.

| Floridori a răspuns:

Sangerarea este un efect des intalnit al pilulei de a doua zi, facandu-si aparitia dupa 5-10 zile de la administrare.

Deoarece hormonii artificiali din aceasta pastila amana ovulatia cu 5-7 zile, urmatorul ciclu va intarzia cu minim atatea zile, dar poate fi mai mult.
Depinzand de nivelul dereglarii hormonale produs in organism in urma cantitatii mari de levonorgestrel, ciclurile menstruale pot fi dereglate pe o perioada de 3-12 luni. Durata depinde doar de cum reuseste organismul tau sa sintetizeze acesti hormoni sintetici.
Alte efecte adverse, in afara ciclurilor dereglate, pot fi: sangerari anormale intre menstruatii, stari de rau, greata, ameteli, dureri de cap etc.

| Teo29 a răspuns:

Pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

Sfat : Pe viitor folosiți prezervativul corect, și de fiecare data!

| vreausastiu80988 a răspuns:

Pentru ca de la pastila ciclul poate sa întârzie între 5-10 zile