| CalinaXandra a întrebat:

Se spune ca o femeie simte când e înșelată! Am o presimțire de genul. Sunt cu sotul meu de câțiva ani dar niciodată nu a dat un motiv sa ma îndoiesc de el. Tot timpul liber de care dispune si-l petrece cu mine și copilul. E iubitor, afectuos, nu își ascunde telefonul sau sa ii fie pe silence când e acasă. E drept ca își petrece puțin mai mult timp decât e normal pe telefon dar cam atât. Dar nu știu de ce am uneori asa o presimțire de genul. E normal? Asa suntem noi femeile sau chiar ați pățit în urma unor astfel de presimțiri sa aflați ceva?
În urma unei discuții am rămas nedumerita. Vizionam un film și era vorba despre înșelatul moral și cel fizic cum ca nu e totuna și ca el considera ca vorbitul cu o tipa și atât nu e neapărat înșelat. Susținea chestia asta pe fondul unei scene din film și eu am vrut sa ii aud parerea apoi a schimbat repede subiectul. Nu suntem genul acela de cuplu care ne verificam telefoanele, nu simt nevoia sa fac asta și nici el. Consider ca e mai sanatos și mergem pe încredere dar... happy

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Se spune ca o femeie simte când e înșelată! Am o presimțire de genul. Sunt cu sotul meu de câțiva ani dar niciodată nu a dat un motiv sa ma îndoiesc de el."

pai una este sa ai o 'presimtire' si alta este ca ea sa releve chestii reale
ce ai spus in primele randuri denota ca 'presimtirea' ta nu este fondata, dar citeste si partea a doua a mesajului meu!

"Vizionam un film și era vorba despre înșelatul moral și cel fizic cum ca nu e totuna și ca el considera ca vorbitul cu o tipa și atât nu e neapărat înșelat. Susținea chestia asta pe fondul unei scene din film și eu am vrut sa ii aud parerea apoi a schimbat repede subiectul"

aici tipul este usor dubios sa zic asa, odata ce gandesti anumite chestii care nu-s chiar ok a fi facute intr-o relatie si mai ales una de casatorie, deci cand iei partea unor acte ce ar putea fi privite ca neloiale fata de partenerul tau, chiar si doar prin faptul ca nu faci asa ceva ci doar sustii oamenii care fac asta, poate denota ca esti la fel in comportament cu acele persoane! in fine este discutabil vorbitul prin mesaje cu persoane straine, ce fel de "inselat" este acesta.

cred ca deocamdata iti faci griji si iti creezi stres inutil
in lipsa de probe happy

niciodata nu putem sti ce este cu adevarat in mintea partenerului nostru, unii o fac pe sotiile/sotii perfecti dar in realitate duc viata dubla

insa acum nici sa te pacientezi doar pentru faptul ca sotul tau petrece mult timp pe telefon admirand eu stiu peisaje din Transilvania sau 'bostane' de pe tik-tok, nu este bine

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu stiu cine spune asta, stiind ca exista o linie extrem de fina intre instinctul care ghiceste cum sta treaba versus paranoia totala inspirata din toate esecurile amoroase pe care le intalnesti in jurul tau, in cercul de apropiati, vecini, la munca, la stiri, pe social media si asa mai departe.Din pacate, eu tind sa cred ca tu te-ai inclinat spre a doua varianta, adica il acuzi pe omul iubit total pe nedrept, nejustificat, ceea ce l-ar rani enorm.Incearca sa intelegi de unde a pornit aceasta neincredere si suspiciune, fiindca cel mai probabil nu la el, ci de la tine, din alte capitole, insa s-a proiectat pe partener. Poate fi vorba de o frica de a ta inconstienta de a-l pierde fata de alta femeie, asta daca vreodata ai avut de furca la capitolul incredere in propria persoana? E doar o presupunere.Adica, nici eu nu vad nicio problema in a vorbi cu oameni de sex opus, mai ales stiind cate contexte pot exista in ziua de azi, interactionand in societate, ca doar suntem oameni, ceea ce nu inseamna obligatoriu inselat.

| relian a răspuns:

Daca te-a lasat cu dubii, inseamna ca e pe felie cu careva. Na, omu poate vrea sa incerce si el ceva nou. Stii cum e, la un mom dat te sarturi sa maninci mereu chiar si friptura, mai incerci o salata ceva laughing

In mod normal, sa vorbesti si cu o alta persoana de sex opus nu e nimic nelalocu lui, dar sa flirtezi, cam este, ca de fapt asta ce inseamna? este un preludiu a ce urmeaza.Sa vorbesti asa amical cu alta femeie, da, dar sa pfff sa fim seriosi.

Are omu acasa femeie, copil, dar poate ca nu-i multumit de tine total, asa ca incearca si el sa faca ceva virtual deocamdata.
Vezi tu mai tirziu ce o fi. Una e sa viseze, alta e flirt, deja nu mai e cineva imaginar, e o persoana destul de materiala, reala laughing

| VoidEternal a răspuns:

Se spune că pe lună plină urla vârcolacii și se spune că dacă ți se pune băutură in pahar și paharul nu era gol o sa faci copii bâlbâiți. Se spun multe.

Omul când n-are probleme, își face singur.

| Robert2526 a răspuns:

Lasa omul in pace, ca nu iti greseste cu nimic. Normal ca vorbitul nu e inselat, omul chiar are o gandire sanatoasa. Omul isi petrece timpul liber cu tine, vorbiti la telefon des, nu lipseste de acasa. cand sa te insele? Ai un sot foarte bun si ar trebui sa il apreciezi nu sa il banuiesti asa inutil happy

| eliancodrut a răspuns:

Tu chiar nu ai altceva mai bun la ce sa te gandesti? Stiu ca femeile - se gandesc doar la ce e mai rau despre partenerul lor, dar daca nu ti-a dat nici un indiciu faptic ca te inseala, cum poti sa ai o asemenea gandire despre el doar pentru faptul ca ati avut o discutie despre inselat?

| CalinaXandra explică:

Precizez ca nu lipsește de acasa noaptea, nu lipsesc bani si nici nu își cauta motive aiurea pentru a ieși din casa, de obicei vorbim des la telefon când e la munca peste zi. Probabil sunt eu paranoia laughing dar chestia asta cu "vorbitul cu o tipa nu mi se pare înșelat" adică mai mult flirtul...la asta se referea. Parca m-a lăsat cu dubii