Întrebare recomandată | vladpopa55 a întrebat:

Buna ziua, am 18 si am fost nevoit sa renunt la scoala din cls X a din cauza problemelor de familie, acum parintii ma pun sa-mi gasesc de munca ca ma dau afara din casa, am lucrat in constructii dar pot spune ca sunt destul de slab si nu fac fata. Plus ca nu sunt platit prea bine, ce as putea face, in ce domeniu as putea lucra? Sunt ingrijorat pentru viitor

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa-mi gasesc de munca... in constructii. sunt destul de slab si nu fac fata"

Păi incearcă in IT, stai doar in scaun

| vladpopa55 explică (pentru sierra1):

Totusi nu am nevoie de studii superioare? nu am nici 10 clase, nu sunt deloc mandru de mine

| sierra1 a răspuns (pentru vladpopa55):

Dacă știi meserie n-ar fi o problemă. Dar știi?

| vladpopa55 explică (pentru sierra1):

Nu, nu stiu, eram inca la scoala dar am fost nevoit sa renunt.

| mODIN a răspuns:

In principiu in HoReCa ai putea sa-ti cauti ceva, dar la 10 clase altceva nu prea mai gasesti...

| ioana748 a răspuns:

Lucrator comercial, curatenie, agent paza si altele.
Doamne ajuta,

| alexm2004 a răspuns:

În primul rând, îți recomand să nu te descurajezi. Ai dovedit deja că ești dispus să muncești și să te adaptezi la circumstanțe dificile lucând în construcții. Chiar dacă te simți slab acum, poți să îți dezvolți aptitudinile și să te perfecționezi într-un alt domeniu care să îți ofere mai multă satisfacție și oportunități mai bune.

Poate ar fi util să îți evaluezi interesele și aptitudinile și să încerci să găsești un domeniu care să se potrivească cu acestea. Există numeroase opțiuni, de la servicii în domeniul ospitalității sau al comerțului, până la domenii tehnice sau artistice. Poți să explorezi diferite posibilități prin cursuri sau stagii de pregătire profesională.

De asemenea, este important să îți păstrezi o atitudine deschisă și să fii dispus să înveți lucruri noi. Nu te descuraja dacă primele încercări nu vor fi de succes sau dacă vei întâlni obstacole pe drumul tău. Important este să perseverezi și să îți menții dorința de a avansa.

Nu uita să îți cauți sprijin și să discuți cu persoane în care ai încredere pentru a obține sfaturi și susținere în această perioadă dificilă. Există și organizații sau agenții guvernamentale care ar putea să îți ofere consiliere și asistență în găsirea unui loc de muncă sau în continuarea educației.

În cele din urmă, îți doresc să nu îți pierzi speranța și să îți amintești că fiecare pas mic pe care îl faci acum te poate apropia mai mult de un viitor mai bun și mai împlinit. Ai curajul să cauți oportunități și să îți construiești propria cale către succesul personal și profesional.

| borhod2 a răspuns:

Lidl.