| SiderS a întrebat:

Salutare,! Rog să scuzați categoria aleasă nu știam unde se încadrează.
De curând un prieten mi-a adresat o întrebare la care nici eu nu sunt sigur de răspuns, mai pe scurt, el bănuiește ca prietena îl minte. și ar vrea să știe dacă statusul de pe messenger la Facebook este ok, el mi-a spus ca în jurul orei 04:00 ea era activă, apoi inactiva vreo 20 minute apoi activă din nou până la ora 06:00 aproape, în decursul a 2 ore a spus ca a fost activă, dar și inactivă de 4 ori, circa 5-20 min de fiecare dată când era activă. I-a scris un mesaj în timp ce era activă, aceasta nu a răspuns, un pic de ajutor? M-a făcut și pe mine curios chestia asta sincer. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i sa lase naibii gelozia si controlul iubitei, ca o va pierde cu toate prostiile si obsesile astea total nepotrivite.
In plus sa nu te mai roage niciodata pe tine sa te bagi in realtia lui intima cu iubita lui, ca asta este o probelam strict personala si nici un prieten bun nu are voie sa-si bage nasul in asemenea relatii.
Omul asta este bolbv de gelozie si banuiesc ca are un caracetr urat, atata vreme cat peun pe alti sa verifice si sa ocntroleze ceea ce el din obsesie bolnavicioasa nu poate face. Iti imaghinzi cat este de obsedat daca ala nua odrmit toata nopatea doar ca sa observe cand este iubita lui activa si acnd nu?
Eu spun sa-ti cantaresti prietenii, ca asemenea oameni ascund rautati si comportament care nu-i fac demni sa-ti fie prieten, i sau pe care sa-i doresti de prieteni.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Messenger (si nu numai) foarte des indica aiurea, cand este (sau nu este) logat cineva. Depinde de aparatul folosit, de regimul de functionare setat (stand by /hibernare) etc.
Deci, nu e concludent daca noaptea se afiseaza "prezenta".

| Violleta2022 a răspuns:

Poate sa ramana logata daca si-a lasat FB-ul deschis, ca si cand ea ar fi activa.

In orice caz, NU este bine sa-ti bagi nasul in dramele si intimitatile prietenului tau. da-i paceca strici prietenia cu el si apoi, nu ai de ce sa te interesezi tu ce face iubita aluia noaptea.

| SiderS explică (pentru Violleta2022):

Asta i-am spus și eu lui dar el a tot insistat să încerc să-l ajut cumva.

| SiderS explică (pentru Violleta2022):

Din contră, ai fi uimită cat de frumos se comportă cu ea. doar ca e foarte gelos câteodată pe lucruri mărunte. i-am spus ca nu vreau să mă bag. dar a insistat mult. I-am spus să discute ca până la urmă asta contează comunicarea si sa termine cu exagerarea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SiderS):

Cand insista roaga-l sa-si faca cont si sa intrebe singur, ca nu esti sluga lui sa faci acest lucru pentru el, ami ales cand subiectule ste atat d eintim si delicat, unde tu ai avea de pierdut intotdeauna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SiderS):

IN orice caz, comportamnetul lui frumos fata de ea este doar o fatada fake a lui, sub care isi ascunde gelozia bolnavicioasa din cauaza careia nu doarme noaptea, doar ca sa o verifice si controleze.
Asemenea oameni nu sunt oameni cinstiti, dimpotriva sunt ascunsi, perversi, manipulatori, oamnei cu doua-fete, maia les cand pun pe altii sa investigheze pentru ei, ca sa aiba acoperire, ca atunci cand iese la suprafata ceva, sa dea vina pe tine si pe alti care ati investigat ceea ce el va rugat.

Sa nu mai faci asta niciodata, pentru nimeni, ca toate lumea te va condamna ca ti-ai bagat nasul in relatia lui intima. da-i pace sa-si controleze viata si sa sa faca cum il taie capul iar daca are nevoie, sunt convinsa ca poate gasi 2 minute sa-si faca cont pe TPU, ca sa intrebe singur.

| Standt a răspuns (pentru SiderS):

"Din contră, ai fi uimită cat de frumos se comportă cu ea. doar ca e foarte gelos câteodată pe lucruri mărunte."
Cand se poarta frumos, joaca teatru urmarind un beneficiu. In realitate e bolnav de gelozie daca e si pentru lucruri marunte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SiderS):

Spune-i sa lase naibii gelozia si controlul iubitei, ca o va pierde cu toate prostiile si obsesile astea total nepotrivite.
In plus sa nu te mai roage niciodata pe tine sa te bagi in realtia lui intima cu iubita lui, ca asta este o probelam strict personala si nici un prieten bun nu are voie sa-si bage nasul in asemenea relatii.
Omul asta este bolbv de gelozie si banuiesc ca are un caracetr urat, atata vreme cat peun pe alti sa verifice si sa ocntroleze ceea ce el din obsesie bolnavicioasa nu poate face. Iti imaghinzi cat este de obsedat daca ala nua odrmit toata nopatea doar ca sa observe cand este iubita lui activa si acnd nu?
Eu spun sa-ti cantaresti prietenii, ca asemenea oameni ascund rautati si comportament care nu-i fac demni sa-ti fie prieten, i sau pe care sa-i doresti de prieteni.

| Violleta2022 a răspuns:

Nota: cand nu stii unde sa postezi intrebarea, alege intotdeauna categoria "conversatii" si noi toti o putem vedea si-ti putem raspunde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte smart sa isi bazeze relatia pe niste statusuri de pe Facebook, lool

| sierra1 a răspuns:

Pe prietenă-sa - se vede de la o poștă - incepe s-o doară-n cot de amicul tău.

| All2exxtra a răspuns:

Uneori, și pe mine ma arata activa când nu sunt.

În plus, care-i faza? O relație care are astfel de discuții nu o sa tina, clar. Trebuie sa îl lași și pe celalalt sa respire. Poate nu vrea sa vorbească cu tine 24/7, ci vrea sa dea un scroll pe Facebook liniștit în pat, fără sa trebuiască sa vorbească cu nimeni, pentru ca toți avem nevoie de timp pentru noi.

Îmi amintesc ca am avut o relație de genul prin adolescenta și ajunsesem sa ii spun ca dorm ca să ma lase odată în pace ca altfel fiecare minut trebuia petrecut vorbind cu el.

Not ok