| Jessica1235 a întrebat:

Va fi pentru prima dată când voi merge la ORL pentru curățarea urechilor, vreau să știu la ce să mă aștept, cum le curăță mai exact? Se simte nașpa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu niste apa băgată în urechi

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Parcă-mi aud ecoul cu oareșce îtârziere?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Ai putea sa auzi ecoul și fără întârziere?

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Dar chiar PATRU minute?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Vezi că mai ai 4 ecouri, zi-le și lor.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu contează, al tău e cel mai fâsâit!

De fapt tot topicul e la fel de FÂSÂIT

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Oricand un raspuns fasait decat unul gresit.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Da, ai evoulat: de la greșeli la fâsâieli! Bravos

| sierra1 a răspuns:

O seringă cu apă caldă indesată in urechi.

Se simte nașpa (măcar așa ar trebui) in sensul că igiena urechii nu e punctul tău forte

| Mosotti a răspuns:

Nu este naspa, iti baga ceva ca o apa ca sa moaie ce de acolo, si apoi baga un aspirator sa aspire ce e pe acolo, nu e problema, stai linistita, eu am facut-o de cateva ori.
Sigur ca nu e ca la discoteca distractie, dar oricum nu se compara cu la dentist.

Eu ma duceam cand nu mai auzeam bine orice faceam.
Mergi cu incredere ca va fi okey.

| Jessica1235 explică (pentru Mosotti):

Abia aștept să merg, nu mai suport să aud înfundat. Abia am dormit în primele nopți din cauză că aveam senzația că mă sufoc, e prima dată când pățesc chestia asta și nu știam cu ce de mănâncă laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Iti baga apa calda in urechi cu seringa pentru extractia dopurilor. Ultima oara cand am facut asa ceva, a fost cand aveam 10-12 ani cred. N-am mai patit de atunci deloc nimic cu urechile dupa ce m-a invatat taicamiu ca nu trebuie sa imi mai curat urechile cu betisoarele cu vata. Deoarece ele imping mai tare cerumenul in timpan si se formeaza dopuri cu timpul.
Urechile se curata dupa o baie cu apa calda si un prosop pus peste deget, cat sa cureti tot pavilionul urechii. Urechea isi secreta singura ceara aia si o da afara cand e prea multa. Daca insa nu poate singura sa faca asta dintr-un motiv anume, recomand sa folosesti un spray special pentru dizolvarea cerumenului in caz de ai urechile infundate.

| Anonimul151 a răspuns:

O să îți bage apă caldă cu o seringă mare. Apa va avea presiune, astfel încât sa se curețe urechea. E puțin deranjant dar durează max 2-3minute. După ce termini, o sa ai o sa ai o mica sensibilitate câteva ore ( o sa auzi când mai bine, și uneori înfundat).

E deranjant puțin dar trece. Nu se compară cu dentistul sau alți doctori.

Dar depinde și de medicul ORL. Exista medici care curăță urechea pacienților cu penseta, sau aspiratoare speciale. Astea sunt metode mai "moderne", cel puțin așa zic ei.

Metoda cu seringa e cea clasica și după părerea mea e cea mai ok, fiindcă nu e dureros.

Am avut "ocazia" de a da și peste medici de la ORL care foloseau celelalte metode descrise și sunt mai dureroase și durează mai mult.

| RedMarr a răspuns:

Daca ai urechea Infundata, si ai la Indemana Apa Oxigenata(cumpara o sticla noua/nerasuflata de la Farmacie), si o Seringa din Plastic ( fara ac, normal ) poti rezolva Acasa. Umple cam 1/3 din seringa si tine-o sub brat sa-si ia Temperatura Corpului/sa se Incalzeasca. (stai pe o parte)Picura in Ureche 5-8 picaturi. Apa oxigenata va reactiona cu mineralele din ceara si o va Dizolva. Cand reactia incetineste/se opreste (poti masa usor partea exterioara jos a urechii sa ajuti apa sa strapunga ceara/dopul) foloseste Un Servetel sa absoarba apa cu tot ce a Dizolvat. Poti Repeta procedura cam de 3-4 ori. Treaba asta mi-a spus-o Medicul Specialist ORL, de la Spitalul Judetean. Fara betiosoare de ureche si alte ape calde. De atunci n-am mai avut Probleme si metoda a Functionat De Fiecare Data. Deci, e Testata de/pe Mine.

| Mosotti a răspuns (pentru RedMarr):

Si mie mi-a zis medicul la fel dar nu am avut curajul sincer sa fac asta.
Desi nu am mai avut probleme de la ultima desfundare adica de atunci cand a zis.

| Jessica1235 explică (pentru RedMarr):

Mulțumesc mult pentru sfat, voi încerca data viitoare happy

| Jessica1235 explică (pentru RedMarr):

Am încercat și a funcționat, mulțumesc foarte mult happy. De o săptămână am urechea înfundată și nu mai știam ce să mă fac cu ea

| Aannddrreeaaccrriissttiinnaa487 a răspuns:

Prima oara se va uita în urechea dvs. iar apoi va decide dânsul/a ce va face. Poate vă va aspira ( este neplacut, conteaza sa nu miscati deloc deoarece se poate atinge tipanul ),

| Jessica1235 explică (pentru Aannddrreeaaccrriissttiinnaa487):

Oricum nu voi mișcă sau respira deloc fiindcă va fi o experiență nouă laughing