| SsemiZeu1 a întrebat:

Salutare si scuzati-ma categoria! De curand mi-am cumparat un baston telescopic(telescop) si sunt tare curios daca e legal.

P.S. Am 15 ani.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa detii un asemenea obiect nu este ilegal, ilegal este sa-l porti, fara a avea dreptul si sa-l folosesti.
Conform Legii nr.61/1991, republicata in 2011, citez:
"ART. 2
(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"

| Azµre a răspuns:

E armă albă. Logic nu ai voie cu el pe stradă.

| Azµre a răspuns:

În România, Legea privind regimul armelor și al munițiilor (nr. 295/2004, modificată prin legea 25/2007[1]) definește astfel noțiunea de armă albă: arma albă este acel obiect sau dispozitiv ce poate pune în pericol sănătatea ori integritatea corporală a persoanelor prin lovire, tăiere, împungere, cum ar fi: baionete, săbii, spade, florete, pumnale, cuțite, șișuri, boxuri, castete, arbalete, arcuri, bâte, măciuci și bastoane telescopice.