| Răzvănykă a întrebat:

Este în regulă să folosesc puțin fond de ten pentru a acoperi cosurile de pe frunte, având în vedere că sunt băiat?

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut, vezi ca sunt in comert anumite "creioane" special contra acneei, usuca cumva cosurile dar mai ales acopera pe aceeasi nuanta cu pieleawinking
de genul acesta https://liki24.ro/......and-4-5-g/
intreaba in farmacii cat si in magazine ce vand produse cosmetice, ai mai multe modele pe care le poti gasi!
recomand sa folosesti 1 data de 2 ori, asa ocazional ca o necesitate, acneea in schimb trebuie tratata cu ajutorul medicului dermatolog!

(edit)

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu sunt rentabile, asta din ce am auzit că eu unul nu am folosit așa ceva

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

La 10-15 lei sunt rentabile, ca nu scapi de acnee ci o maschezi...iar asta in caz de "urgenta", nu ca tratamenthappy
dar iti inteleg interventia si ai un punct de vedere corect

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu prea sunt, nu din cauza banilor,ci din cauza efectelor pe termen lung,adică au unele ingrediente care pot face mai mult rău decât bine pentru ten,de asta zic.
Cea mai safe soluție e sa meargă la dermatolog, părerea mea și să încerce să accepte acele coșuri.
Și eu am avut o buna perioada coșuri,mi-a marcat adolescenta,dar acum am învățat multe chestii datorita acelei acneei, deci pot spune că a avut și părți bune, nu numai relebig grin
Acuma na, e mult mai bine când o dai la pace cu tine pentru că dacă te accepți așa cum ești, lucrurile devin mai ușoare și tolerabile, cel puțin asta am văzut eu
Legat de punctul de vedere, întotdeauna o plăcere silly

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Stiu man ca nu este ok sa maschezi acneea, cel mai indicat fiind ca ea sa fie tratata
eu doar i-am spus o varianta fata de ce dorea el si anume sa se dea cu fond de ten
solutia cu, care am venit eu este una temporara, strict daca este o urgenta sa zic asa, adica poate ai o intalnire cu o fata ca adolescent si nu vrei sa vada ca ai niste buboaie pe fata, desi este mai bine cum ai zis tu si anume sa fii asumat si sa te accepti asa cum esti si totodata sa ceri sfatul medicului, sa mergi la un consult
dar daca este sa fim corecti, femeile care au 2 randuri de machiaj sunt perfecte? tot cu gand de a masca ceva fac asta happy
nu este nicio problema pentru mine cine se machiaza si cine nu, am zis doar ca idee
noi sa fim sanatosi...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt produse speciale pentru mascat si tratat cosurile, sunt mai ok decat fondul de ten.
De altfel, nu iti interzice nimeni sa folosesti machiaj, chiar daca esti baiat.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu cred că o să fie ok, pentru că na,fondul de ten daca nu e dat toată fața, se cam vede diferința.
Plus că na, coșurile fac parte din adolescenta, iar dacă nu ai fost la un medic dermatolog, recomand să o faci.
A, și încă ceva, fondul de ten îți poate bloca porii și poți face și mai rău acneei, așa că mai bine o lași în pace
Ca un sfat.

| ioana748 a răspuns:

Da, nu este nici o problema daca nu este ceva exagerat.
Mai curand ai putea folosi un baton corector.
https://www.medimfarm.ro/......e-acniover
Dupa ce dai in zonele afectate incearca sa dai si pe toata fata foarte putin.
Inainte de asta poti da cu putina crema de fata pentru barbati.

| Lupică27 a răspuns:

Si cand o sa-ti crape buzele o sa te dai cu ruji?

| LaviniuA a răspuns:

Vezi sa nu ti se inflameze toate cand te demachiezi... baietii din ziua de azi straight face

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

Adevărul e că nici nu prea au avut de unde educație, majoritatea au avut tati lipsa din varii motive, iar unde au fost ...nu prea si-au exercitat pe deplin funcția de părinte și uite că se ajunge și în acest punct big grin

| BobTheCat a răspuns:

Salut! Atat timp cat nu exagerezi, eu cred ca este in regula.

| anonim1920 a răspuns:

N am vazut baiat fara cosuri

| ariel13 a răspuns:

Există plasturi pentru coșuri care sunt mult mai buni dar dacă tu vrei fond de ten e ok.

| filin a răspuns:

Și ce dacă ai coșuri, chiar crezi că-i pasă cuiva de cum arăți?

| Furnicarul a răspuns:

Nu prea, mergi sa ti curete fata.