| anonim_4396 a întrebat:

O persoana care nu se poate integra în societate sau mai tăcută poate fi considerat handicapata sau cu retard?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O persoana retrasa nu implica handicap mental, asa cum nici o persoana guraliva nu implica inteligenta marita.

| Adry05 a răspuns:

Depinde cat creier au oamenii care ii fac "evaluarea".

| Bondarel99 a răspuns:

Asta suna a anxietate socială. Asta e o tulburare mintala, nu o boala psihică. Dacă persoana e in deplinătatea facultăților mintale nu ar avea de ce sa fie numita așa.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu ar trebui.

| Donsavas a răspuns:

Personalitatea antisociala nu este neaparat sociopata cum nici un bolnav psihic nu este psihopat. Psihoterapia si medicatia psihiatrica ii ajuta sa se integreze. A nu dori sa te integrezi este un caracter al personalității tale, a nu reusi este din cauza unei probleme psihologice. Medicamente iti vor înlătura anxietatea iar psihoterapia te va invata cum sa te comporti. Un handicapat mintal nu vrea/nu poate, din punct de vedere organic sa se întrețină.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Donsavas):

Si de ce raspunsul meu e eronat daca tu ii vorbesti tot de anxietate?

| Donsavas a răspuns (pentru Bondarel99):

"Asta suna a anxietate socială. Asta e o tulburare mintala, nu o boala psihică. Dacă persoana e in deplinătatea facultăților mintale nu ar avea de ce sa fie numita așa"
Nu stim care este cauza pentru care nu se integrează.
Boala mintală=boala psihică
Handicapul mintal este o alegere personală sau socială. Sunt multi fără facultățile mintale care s au integrat in societate, cu tratament si fara handicap.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Donsavas):

Tulburarea mintala nu e aceeasi cu boala psihica...

| Donsavas a răspuns (pentru Bondarel99):

Care zici tu ca e diferenta?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Donsavas):

La prima intra depresia, toate tipurile de anxietati. La a doua intra schizofrenia, psihozele etc.

| Donsavas a răspuns (pentru Bondarel99):

Depresia,schizofrenia si toate nevrozele si psihozele sunt tulburări mintale, fiindcă tin de minte.
Psihicul este modul în care răspunzi realității. Psihicul tau depinde de mintea ta si invers. Sunt unul si acelasi lucru. A se studia psihologia.

| Evelinmariaa a răspuns:

O persoana mai tăcută nu poate fi considerată în niciun caz handicapata sau cu retard! O persoana mai tăcută poate fi considerată doar mai retrasă, o persoană introvertită sau pur și simplu o persoană care nu vrea sa se implice în discuții inutile. De la a fi mai tăcut și pana la a avea un handicap este cale lunga. Este posibil sa fii tăcută in societate, când întâlnești oameni noi și să fii foarte vorbăreață când ești alături de cei dragi, de cei pe care îi simți apropiați.

| cristina342555 a răspuns:

NU! doar timida...maaaaaaaxim antisociala