| Maryyyaa a întrebat:

Hey. Acum ceva timp mi-am făcut pe mana 6 taieturi cu lama. După ce s-au vindecat au rămas semne. Cum fac sa dispară de tot? Crema Cicabio de la bioderma ajuta? Sau ce crema îmi recomandați? O sa dispară vreodată de tot semnele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu am folosit asa ca nu pot sa iti spun despre eficienta lor, iti las cateva exemple cu ce recomanda doctorul "goagle", dar cred ca vei da bani degeaba pe ele, citeste insa pana la final mesajul meu
https://comenzi.farmaciatei.ro/......rz-p300780
https://comenzi.farmaciatei.ro/......rm-p309407

un articol util: https://www.drberbecarzeca.ro/ce-crema-cicatrizanta-sa-folosesc/

si nu in ultimul rand recomand sfatul unui medic sau al persoanelor de la acele clinici care se ocupa cu chirurgie estetica, laser etc

faptul ca prezinti tendinte de auto-mutilare ar trebui sa te ingrijoreze cumva si nu "cicatricile" in sine!
momentan iti pasa mai mult de factorul estetic! dar important este si cel psihic
succes

| Maryyyaa explică (pentru Simpatic):

De unde ști tu ca îmi pasa mai mult de factorul estetic?

| Simpatic a răspuns (pentru Maryyyaa):

Ai intrebat ceva la care nu m-am asteptat, dar ce este corect este corectwinking
de unde stiu? din cunoaterea felului oamenilor,stiu ca mai mult punem pret pe ceea ce se vede si nu doar fata de corpul nostru, aplicabilitate si in alte situatii! nu am dreptate? si nu judec asta, asa fac si eu in anumite situatii, caci si eu sunt tot om!

am inteles, pe viitor o sa fiu mai atent, userilor nostri le plac raspunsurile subiective precum cele date de 'roboteii TPU', cei care nu au nici empatie cat nici opinii personale, doar copy-paste de pe net!
o sa fiu mai putin "agresiv" pe viitor, promit!
daca am deranjat sa ma scuzi!

| Maryyyaa explică (pentru Simpatic):

Nu ai deranjat, dar nu te aștepta ca o sa povestesc aici problemele mele. Eu am fost la doctor, iau pastile ma duc și la psiholog, dacă te încălzește cu ceva

| Simpatic a răspuns (pentru Maryyyaa):

Atunci totul este spre bine!
ai facut ceea ce trebuie cred eu!
iar acum cauti o rezolvare pentru acele lucruri inestetice, sper sa gasesti si aici o rezolvare, prin aici ma refer la a gasi o rezolvare in realitate!

| Maryyyaa explică (pentru Simpatic):

Mersi

| Simpatic a răspuns (pentru Maryyyaa):

Nu ai pentru ce!
sa ne auzim cu bine!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista creme care sa acopere vreodata cicatricile de la taieturile de pe maini.
Acelea dispar numai printr-o prin operatie chirurgicala de estetica reparatorie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din nefericire, astfel de taieturi nu se mai vindeca cu nimic, mai ales daca sunt adanci.Doar se vor estompa peste ani, in 10 sau 20 de ani, insa tot acolo vor ramane, ca amintire.In prezent esti ok? Ai fost la psiholog? Ai mare grija de tine astfel incat sa nu ajungi mai incolo in aceeasi situatie sau chiar mai rau.

| Hyperion7 a răspuns:

Doar cu operatie laser mai poți scăpa de cicatrici, nicio crema nu mai poate repara țesutul in stadiul in care se afla.

| ioana748 a răspuns:

Bună,
Semnele nu vor dispărea total, niciodată din pacate.
Se pot estompa cu creme specifice, eventual una recomandata de dermatolog sau farmacista.
Poti acoperi cu un tatuaj frumos, eventual.
Toate cele bune ❤️

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu vor dispărea niciodată. Le-ai făcut când deja ești matură, nu o copilă de până în 7-9 ani.
Asta e, obișnuiește-te!

| Maryyyaa explică (pentru ValentinMihai78):

Am 15 ani, ma gândesc ca poate în timp vor dispărea

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Maryyyaa):

A, da, atunci da, e posibil să dispară, dar vara să te bronzezi natural, ca să se escuameze pielea.

| Anonima6775 a răspuns:

Niciodată nu o să dispară că și eu am semne de tăieturi și nu au dispărut, așa să regreți că le-ai făcut și să nu mai faci niciodată

| numepublicc a răspuns:

Cauta tratamente laser pentru cicatrici! Doar alea te ajuta pentru ce ai tu!