| Pamanteanul a întrebat:

Cum îmi reglez somnul ca nu am somn pana la ora 3 noaptea și as vrea sa dorm la 12 noaptea maxim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Culcarea trebuie sa fie la 10 nu 12, ca sa-ti poti regla somnul sis a-ti odihnesti crierul.
Iar ca regula clara si decisiva, aparatura electronica si ecranele electronice se inchid cu 1 ora inainte de urcatul in pat, adica la 9 seara, pentru a nu mai irita retina si creierul, tinandu-te treaz.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti recomand sa citesti o carte cu foi, fiind recomandata de toti psihiatri ca mod de linistire a creierului si de adormire in scurat vreme.

| Pamanteanul explică (pentru Violleta2022):

Te rog spune-mi cum sa ma las de cola și sucuri și lucruri nesănătoase? E greu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pamanteanul):

Simplu: NU le mai cumperi la fel ca si fumatul, NU mai cumperi tigari, deloc si nu mai mergi /stai acolo unde stau fumatorii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pamanteanul):

Nu cred in a reduce numarul tigarilor sua bauturilor nesanatoase, epntru ca asa nu te vei lasa niciodata de ele.
INTOTDEAUNA a dat rezultat cand NU s-a mai cumparat si nici nu s-a mai baut sau fumat(daca-s tigari) tutun.
Pofta dureaza 3 saptamani si apoi dispare.
Ma refer la pofta de dulce, cola cat si la tigari - 3 saptamani de stapanit sa nu fumezi sau bei deloc si poftele dispar.

| Violleta2022 a răspuns:

La fel este si cu irositul somnului.
Nu te culci la 3 sau 12 noaptea, ca deja ai pierdut jumatate din noapte, ci la 9-10 seara, cand este normal si sanatos, ca creierul sa aiba suficient timp sa se odihneasca si refaca.

| Pamanteanul explică (pentru Violleta2022):

Asta asa e sa ști, spui vorbe adevărate pe care mulți nu le aplica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pamanteanul):

Ai promis ca mergi mai devreme la culcare si nu-ti tii cuvantul...

| Pamanteanul explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca sunt un prost

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pamanteanul):

Pacat de atatia bani aruncati pe fumat, baut cola si pierdut noptile.
Sanatatea ti se duce naibii, pe apa sambetei si se degradeaza de la zi la zi, pana ajungi prin spitale bolnav copt.
De ce Dumnzeu nu apreciezi ce inca ai?
Nu uita ca ai pe cineva grav bolnav in familie, care ar da orice sa poata da timpul inapoi, sa elimine porcariile pe care si le-a bagat in corp, probabil inca de pe vremea cand era ca si tine.

| Țoglă a răspuns:

Te trezești dimineața pe la 7-8 și vei vedea că o să poți dormi pe la 10seara. Astfel te reglezi

| AlinTanase a răspuns:

Cum a spus si Jassmina sa nu folosesti un device pentru o ora si poate si un mediu linistit

| adi32creeaza a răspuns:

Majoritatea adultilor dorm 7-8 h pe noapte, cu toate ca masurarea, durata si structura interna a somnului riaza in cazul pacientilor aparent sanatosi si in functie de varsta.

Daca nu e asa cauta informatii si aplica:
https://www.mediculmeu.com/......-veghe.php
https://www.esanatos.com/boli/insomnia/index.php
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/somn.php

sper sa te ajute