Întrebare recomandată | Alexskvr a întrebat:

Ce este creatina?
Este buna sa nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Iti dau un video foarte bine argumentat, de la un medic care explica despre creatina, recomand sa arunci o privire
https://www.youtube.com/watch?v=x8r1359_gJM

| dullcat a răspuns:

Nu ai mentionat ce varsta ai. Daca esti inca adolescent te poti lipsi de tot felul de prafulete din astea.

| mODIN a răspuns:

[Nu sunt doctor, nu sunt nutritionist, nu sunt antrenor personal]

Dar din cate am citit, e suplimentul cu cel mai mare impact asupra performantei atletice si recuperarii si nu are nici un fel de efecte secundare cunoscute. Nu stiu aproape nici un om care sa fie activ fizic si sa nu consume creatina. Pe deasupra, e anormal de ieftina, daca iei la punga, nu sub forma de pilula, o sa dai vreo 300 de lei toata viata pe creatina.

| Lupică27 a răspuns:

Creatina este un acid organic azotat prezent in mod natural in muschii umani. Este recunoscuta ca un supliment popular in randul atletilor si culturistilor datorita capacitatii sale de a spori performanta fizica. Creatina este produsa in ficat, rinichi si pancreas, si 95% din ea se regaseste in muschii scheletici.

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Mie imi place, de cand iau creatina si tren am crescut 12 cm in biceps si am scazut doar 1cm acolo jos. Asigura-te sa fii foarte hidratat, eu beau un Monster pe zi sa ajute.

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Dupa dictionar e: "Substanță proteică care intră în componența mușchilor, având rol important în metabolismul contracției musculare. "
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/creatina.php

Daca e buna sau nu depinde de cat timp o consumi si in ce cantitate:
Vezi: Morfologia functionala a muschilor
https://www.rasfoiesc.com/......logi87.php

| Anonim240 a răspuns:

Creatina te ajută să ai performanțe la sport, sală, astfel încât să poți evolua. Cea monohidrată este cea mai bună, am luat și eu un timp. Doar să bei multă apă, deoarece îți poate afecta rinichii dacă nu bei destulă și să folosești doar câtă cantitate e recomandată.

| robertpopescu12 a răspuns:

Salut, creatina o gasesti si in corp, suplimentul in sine doar suplimenteaza corpul cu mai multa creatina.
Si da, eu o folosesc de 2 luni si de exemplu ma ajuta sa duc cu 5-6 repetari mai mult, plus ca corpul e mai definit

| Ion8800 a răspuns:

Vei retine foarte multa apa, pui presiune pe rinichi, invata sa mananci echilibrat si sanatos.

| RaKeZ a răspuns:

Creatina te ajuta sa iti creasca masa musculara si sa iti scada grasimea corporala, creatina se mai gaseste si in unele carnuri deci este buna