| Anonimus99911 a întrebat:

Salutare, am o problema cu matreata, desi ma spal in fiecare zi, seara, a doua zi sunt plin in tot capul. Am schimbat si samponul, foloseam Head an Sholders si acum am luat Clear( tot ceva anti-matreata). Sa fie de la altceva? Stres sau apa prea dura? Sa incerc sa iau un flitru? Daca da, ce filtru recomandati? (Nu stiu daca e buna categoria)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sampoane peste sampoane, insa ce merge la popescu nu merge si la xulescu, sfatul lui Felissa13Eden este cel mai adecvat, uneori matreata este "problema" ce is gaseste rezolvarea la dermatolog
sampoanele pe care le-ai folosit tu pana acum sunt pistol cu apa, sunt niste sampoane din comert ce se vand la orice magazin, incearca sampoane profesionale contra matretii cele care se gasesc doar in farmacii
succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se numeste DERMATITA SEBOREICA si se rezolva cu un sampon special, care contine medicatie, pe care-l poti cumpara numai din farmacie: SAMPON CU NIZORAL, folosit minim 3 luni.

Apa NU are nici o infleunta asupra dermatitei seboreice, fiindca acolo este vorba de o bacterie care a luat amploare pe scalpul tau, in ura folositii unor substante chimice care a perturbat echilibrul scalpului si a declansat dermatita.
daca ai folosit pentru par produse ca: geluri, creme de par, fixativ, mousse este bine sa le opresti si s anul le mai folosesti deloc, fiindca astea ti-au afectat scalpul si iti produc matreata.

| gabicoo a răspuns:

Vichy Dercos cu seleniu și acid salicilic sau Ducray.

| Hyperion7 a răspuns:

Încearcă sa schimbi șamponul, vezi daca da roade cel de la Vichy dercos antimătreață
Cel de la clear nu e prea strălucit și nici cel de la head and shoulders, au ingrediente problematice care usucă excesiv pielea capului.
Vezi daca da roade șamponul recomandat de mine
Bafta!

| timidu89 a răspuns:

American Crew sau Vichy Dercos. Nu cred ca e doar de la apa, Head&Shoulders imi provoca matreata la o zi dupa spalare

| Felissa13Eden a răspuns:

Incearca sa mergi la un dermatolog, poate ai vreo problema de piele si o tratezi gresit.

| DonMoldo a răspuns:

Periuta in tot capu, tot vine vara

| Madaxo97 a răspuns:

Ai grija sa nu fie dermatita, si sa o confunzi cu mătreață, daca ai si niste cojițe pe față pe langa nas cand te scarpini sau pe bărbie cel mai probabil e dermatita si trebuie sa mergi la un dermatolog sa iți recomande ceva.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Și eu ca și tine am tot avut măreață multa,ma manca scalpu, cu toate ca am schimbat mai multe sampoane, acum de când ma spăl cu un sampon care miroase a petrol, posibil sa sa si aiba, gerovital tratament expert cu ichthyol nu mai fac măreață aproape deloc, și nici nu ma mai mănâncă scalpu

| Anonim240 a răspuns:

Poate ai dermatită. Dacă nu, recomand șamponul cu Ichtyol de la Gerovital se găsește în orice Lorimer. Are un miros de benzină, dar e cel mai bun

| epikkguyyy a răspuns:

Încearcă să nu folosești mult șampon deoarece va fi mult ulei in exces in scalpul tau, astfel apare mătreața, și eu am trecut prin asta și de când am început sa folosesc mai puțin nu mai făceam atât de multă. Incearca șamponul Gerovital anti-matreata îl găsești la farmacii și online