| LisaJulie a întrebat:

Dereglările hormonale pot sa apară și din cauza alimentației proaste bogate în zahar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, poate

"Cauzele dereglărilor hormonale

Factori de stil de viață: Stilul de viață poate avea un impact semnificativ asupra echilibrului hormonal. Alimentația nesănătoasă, lipsa activității fizice, stresul cronic și privarea de somn sunt doar câteva dintre aspectele care pot perturba producția și funcția hormonilor. De exemplu, consumul excesiv de zahăr și carbohidrați rafinați poate duce la rezistența la insulină, în timp ce stresul poate crește nivelurile de cortizol, afectând metabolismul și sistemul imunitar."

https://med.ro/endo/dereglari-hormonale/

| randomuser009 a răspuns (pentru Simpatic):

Partea cu rezistenta la insulina, apare datorita obezitatii datorate consumului exagerat de zahar, si glucide procesate: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22206-insulin-resistance
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9762218/
Pe deasupra, insulina e stocata in ficat, si eliberata continuu, mai putin la alimente foarte dulci, cand se elibereaza in exces, insulina actioneaza pe toate celulele, pentru a le hranii, si depozita(glicogen si grasime), de ex: muschi ficat, grasime abdominala
Cand celule grase(adipocitele), sunt mari de volum, isi interiorizeaza receptorii pentru insulina, ceea ce nu permite insulinei sa intre in celule decat in cantitati mult mai mari, ceea ce face ca si rezerva din ficat sa nu fie suficienta, si va face pancreasul sa creasca productia, pe deasupra celulele grase au si rol hormonal, si atunci cand sunt marite, produc substante pro inflamatorii(avem multa grasime abdominala de ex.), zaharul in exces se tranforma in trigliceride, iar lipidele saturate cu lant lung au tendinta de a se transfoma in ficat in colesterol(si cele sintetizate din alte surse de energie, nu doar din aport). Acelasi lucru se poate manca si daca mancam mai multe lipide, dar ne saturam usor, cu ele, fata de zahar care e un aliment care da dependenta.
Zaharul pe volum, contine printre cele mai multe calorii.
Este inca in cercetare implicarea zaharului asupra bacteriilor din colon, si alea au si efect asupra psihicului, dar si hormonilor.
Desi nu da in mod "direct" insulino rezistenta, afectarea microbiomului e la fel de importanta.

| Simpatic a răspuns (pentru randomuser009):

Da, multumesc pentru aceste informatii!

| Furnicuta000 a răspuns:

Se poate pentru ca zaharul provoaca inflamatie in organism. Se poate si de la lactate. Sau carnea de la pasari carora le-au fost administrate hormoni de crestere

| Lupică27 a răspuns:

In primul rand din cauza asta, dar la inceput nu simti, pana ce trec anii si stilul de viata iti distruge sanatatea si vei incepte sa simti si doua lingurite de zahar
Tine minte, am avut tensiunea 16, glicemia 150 si multe probleme cum ar fi depresie anxietate probleme cu pielea, etc.
Eram mare consumator de alcool in cantitati industriale si evident imi futuse hormonii.

| MistarGoGu a răspuns:

Ce zici! Ai vazut in ultima perioada fetite cu ciclu la 10 -11 ani in loc de 12 sau 13 cum era pe vremuri? De la zahar mai putin dar la E-uri este DEZASTRU!
Un diabet in cel mai bun caz!

| Madaxo97 a răspuns:

Da, mai ales daca consumi foarte mult si iți creste rezistența la insulină. E posibil sa incepi sa te si îngrași foarte mult odata ce se instalează rezistența la insulină, si sa iți fie foarte greu dupa sa dai jos kg acumulate. Ai grija la cantitatea de zahăr, pot aparea probleme si la glanda tiroidă.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Cred ca cel mai corect răspuns la întrebare ti-l poate doar un medic specialist

| CLaludiu1234 a răspuns:

Nu e vorba de tine am văzut prea tarziu, dar poti sfătui persoana în cauza sa meargă la un medic pentru un răspuns mai exact

| Marinukbulinuk a răspuns:

Esti gravida fata

| LisaJulie explică (pentru Marinukbulinuk):

Nu sunt intr-o relație happy! Și nu e vorba de mine