| Yasmine1999 a întrebat:

as vrea sa va intreb, cum as putea scapă de tartru și culoarea dinților mei sa fie albă? Doctorul stomatolog mi-a spus ca fac degeaba detartraj pentru ca o sa se depună inapoi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Este o diferenta majora intre colorarea danturii si tartru.
Exista metode de albire, majoritatea mecanice, care in general duc la subtierea smaltului dentar, ceea ce inseamna risc crescut de carii. De asemenea, conteaza mult regimul alimentar si excesele (cafea, ceai, fumat etc., toate duc la ingalbenirea dintilor).
Pe de alta parte, depunerea de tartru poate fi controlata prin periaj corect al dintilor, de cel putin doua ori pe zi. Periutele electrice rotative, de buna calitate, ajuta. Mai exista paste de dinti speciale (medicinale, nu cele comerciale, gen Colgate), care impiedica formarea tartrului. In orice eventualitate, un detartraj profesional, facut la cabinetul stomatologic, de doua ori pe an, este obligatoriu.

| AliGab a răspuns:

Detartrarea se face cam o data/an. Albirea dintilor presupune senzibilizarea dintilor, deci stricarea lor. mai bine lasa-i asa cum sunt si bucura-te daca ai o dantura sanatoasa. Nu multi oameni au norocul acesta.

| Golyat18 a răspuns:

Mesteca guma dar sa fie airwaves si fa-o in stilul de spalacire.