| TOROSKAI15 a întrebat:

Bună.
Am și eu o problema.
M-am tuns acum 2 săptămâni și m-am și vopsit deoarece parul meu era foarte despicat.
Dar problema e ca de când m-am tuns și m-am vopsit nu observ ca mi-a crescut în timpul asta și nu înțeleg de ce?
Și folosesc și samponul Parsusan.
Parul îmi cade chiar dacă l-am tuns.
Ce se întâmplă? Ce e de facut? Ca observ că nu-mi creste în 2 săptămâni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Apropo de cat si cum creste parul https://med.ro/par/cat-creste-parul-pe-luna/

apropo de sampoane care promit crestere aparului :

"Există metode prin care se poate face ca părul să crească mai repede?
Există puține dovezi care sugerează că utilizarea șampoanelor speciale sau a suplimentelor poate face părul să crească mai repede, însă prin adoptarea unui stil de alimentație echilibrat, respectarea regimului de somn și crearea unei rutine sănătoase de îngrijire a părului, acesta poate fi mai predispus să crească sănătos. "

| Violleta2022 a răspuns:

Am sa-ti raspund pe rand la intrebarile tale:

1. "... problema e ca de când m-am tuns și m-am vopsit nu observ ca mi-a crescut în timpul asta și nu înțeleg de ce?"

Parul creste hormonal cam 1cm pe luna, ori la tine a trecut doar 2 saptamani, deci nu a putut creste mai mult de 0.5cm adica toatal insesizabil cu ochiul liber.

2. "Parul îmi cade chiar dacă l-am tuns."

Parul iti cade fiindca ai continuat sa-l agresezi cand el era teribil de deteriorat, vopsindu-l.
Cand ai parul deteriorat, se tunzi foarte scurt, eliminand tot ce este deteriorat de la vopsit sau alte tratamente sau apaarte electrice ori permanent, si se lasa minim 6 luni sa se regenereze natural, fara sa mai fie vopsit, declorat, fara alte chimicale si totala fara straitner sau ondulator care va continua sa-l arda.

| dullcat a răspuns:

Buna.Parul creste aproximativ 1 cm pe luna, asadar in 2 saptamani cu greu se vede ceva.Mai asteapta si incearca sa ai grija de parul tau, sa nu il mai agasezi termic, chimic, mecanic, altfel chiar nu vei mai observa nicio crestere sau regenerare.

| Standt a răspuns:

In 2 saptamani nu creste nimanui asa de mult ca sa fie vizibil.