| ManGino a întrebat:

am astm bronsic si nu as mai vrea sa folosesc spray. Va rog frumos dati- mi niste tehnici de respiratie, adica cum sa fac exercitiile de respiratie. Vreau mai multe solutii. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicul tau pneumolog te va invata sa faci exercitiile potrivite tie, fiindca nu exista retete valabile pentru toata lumea. Gimnastica respiratorie, facuta corect, la indicatia medicului, poate duce la rarirea crizelor in 2-3 ani. Dar nu vei renunta la spray, fiindca fiecare criza pe care nu o intrerupi cu spray iti distruge ireversibil parti din plaman si, daca neghlijezi boala, ajungi sa nu mai ai cu ce respira.