| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! O persoana vrea sa jur in biserica pentru un lucru. Ce înseamnă asta? Este permis asa ceva în biserica?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Matei cap. 5: n-ai voie sa depui juramant.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, dar unii preoți acceptă.

| Wordofthat999999 explică (pentru sadrian46):

Pai și cum vine asta ce te pune sa faci?

| sadrian46 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Să rostești formula că juri.

| dullcat a răspuns:

Buna.Juratul nu are nicio semnificatie si nicio putere asupra cuvantului/promisiunii tale, iar cu biserica nu are absolut nicio treaba.Pe scurte, e o prostie.

| anonimg a răspuns:

Este ca la Tribunal când te pune să juri cu mâna pe Biblie. Este forma cea mai înaltă de a mărturisi adevărul.
La Tribunal aș jura; dar în ce privește biserica, Mântuitorul a spus că noi nu trebuie să jurăm pe nimic sfânt, și cuvintele noastre să fie "Da" și "Nu" (adică da și amin).
Nu trebuie să te duci să juri. Dacă persoana nu te crede că spui adevărul, atunci în rugăciune poți cere lui Dumnezeu ca El să convingă persoana respectivă că tu spui adevărul. În felul acesta problema ta va fi a lui Dumnezeu, și El Se va ocupa să o rezolve.
Fără Dumnezeu oamenii intră în încurcături de nimeni nu le mai descurcă; mai mult, fără El nu poate exista încredere unii în alții, și relațiile se destramă pe zeci de ani și chiar pe viață.

| J0B0MAT a răspuns:

Da,ce are. Dacă juri strâmb ar fi problemă.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu, nu este permis. Sa juri e pacat

| CLaludiu1234 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu juri în biserica,pe langa faptul ca E scris in biblie sa nu juri,tocmai fiindca s-ar putea sa nu te poti ține de acel jurmant.Îți dai seama ce însemna să juri în fata a zeci,poate sute, sau chiar mii de oamenii,depinde de cât de mare e biserica, și în caz ca nu respecți acel jurământ, cum mai poți merge la ceea biserica, aproape toate lumea din biserica va vorbi de tine și atunci, cel mai probabil de rușine, nu vei mai frecventa aceea biserica

| Ionut2266 a răspuns:

În Biserica Ortodoxă nu este acceptat ca un mirean să jure/să blesteme în biserică. Cu toate acestea, unii preoți, dintr-un motiv sau altul aleg să creeze de la sine un ritual al,, jurământului pe Biblie" care, bineînțeles, nu este canonic. Recomandarea mea este să nu faceți așa ceva. Rugați-vă mai degrabă lui Dumnezeu să lumineze mintea celui care vă cheamă să jurați.