| anonim_4396 a întrebat:

Cum recunoașteți daca o persoană trăiește degeaba pe acest pământ în esența ei? Daca Dumnezeu și-a ales persoanele care vor moșteni Împărăția Cerurilor mai înainte de întemeierea lumii, ce rost mai are sa ii lase în libertate pe cei nealesi?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cand credeam ca este vorba despre o discutie filosofica, am vazut ca este de fapt una pe teme religioase, pe TPU fiind multi fanatici religiosi eu nu vreau polemici cu ei...
Stiu doar ca Dzeu a lasat 'liberul arbitru' si uneori unii oameni "rai" pot deveni si ei buni si pentru ei va fi loc in Imparatia Cerurilor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nimeni nu trăiește degeaba. 2. Nu a ales.

| Hyperion7 a răspuns:

Ne-am plictisi daca viața ar fi doar cu oameni de-ai lui Dumnezeubig grin

| KovacsB a răspuns:

Dupa postarile pe TPU.
Te numeri printre ei.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Daca Dumnezeu și-a ales persoanele care vor moșteni Împărăția Cerurilor mai înainte de întemeierea lumii"
Ești calvinist?

| EestiSodalane a răspuns:

Omul are liberul arbitru sa accepte harul lui Dumnezeu in viata lui daca vrea sau nu. Nimeni nu traieste degeaba decat daca alege sa traiasca degeaba. Dumnezeu are răbdare dupa fiecare individ sa se pocaiasca pana cand nu mai are sanse in plus.