| BobTheCat a întrebat:

Buna din nou!

Am o mica intrebare: de ce foarte multi oameni se dau mari "crestini", merg des la biserica, asculta fascinati predicile clasice cu "iubirea fata de aproape", insa cand trebuie sa puna notiunile in practica fac total opusul? Foarte multi "crestini" pe care ii cunosc sunt destul de rasisti, homofobi/transfobi, pe alocuri misogini si se considera superiori fata de alte denominatii crestine (fara motiv).

Nu ne-a invatat Iisus sa ne "iubim aproapele ca pe noi insine"? Sunt convinsa ca atunci cand a zis asta, Iisus nu s-a referit doar la un grup select de persoane, cum cred unii, ci la absolut toti oamenii. Voi ce credeti?

Toate cele bune!

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Biserica nu este lucrarea oamenilor sfinti, ci rezultatul unor conflicte istorice intre teologi orgoliosi si vanitosi.

Nu avem niciun temei de a ne increde in deciziile Bisericii (care dintre ele, ca sunt mai multe?).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Vorbele lui Isus, consemnate in Evanghelii, sunt doar note de subsol la teologia Bisericii.

| mODIN a răspuns:

"Foarte multi "crestini" pe care ii cunosc sunt destul de rasisti, homofobi/transfobi"

Rasismul nu e justificabil, acolo e clar un defect de caracter.

Dar homofobia si transfobia?! Normal ca un om care urmeaza un cod moral nu va fi de acord cu ceva ce este interzis de toare religiile lumii. Da, Iisus a zis sa ne iubim aproapele, dar asta nu inseamna sa toleram toate formele de depravare imaginabile doar pentru ca asa e la moda acum. Bineinteles, asta nu inseamna ca un crestine indreptatit sa incerce in mod activ sa faca rau unui homosexual sau unui transexual, dar de ce ai accepta imoralitate fara opozitie?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai biserica ortodoxa sustine aceste practici xenofobe, rasiste si misogine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este normal. Oamenii, creștini sau nu, sunt imperfecți.

| J0B0MAT a răspuns:

Pentru că să mergi la biserică și să te faci că asculți ce zice popa e ușor.Să ajuți și să faci bine, să devii tu o persoană bună e greu, chiar foarte greu pentru unii care sunt obișnuiți mai mult să facă rău.
Și cum au zici și ceilalți, biserica are multe practici discriminatorii pentru diverse persoane, deci nici ea nu este prea bună în a seta exemplele cele mai bune de urmat. Oamenii dacă văd că biserica urăște homosexualii, îi vor urî și ei, având astfel falsa impresie că fac pe plac divinității și ajung să devină oameni mai buni.

| Robert2526 a răspuns:

Pai biserica este exact cum ai zis tu, rasista, homofoba si misogina, crestinii respectivi urmeaza exact calea trasata de biserica. Imi pare corecta abordarea lor

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"rasisti" - Depinde ce înțelegi prin rasism și cât de liber folosești termenul. Dacă includem atitudinea paternalistică și dorința de a civiliza, exprimate de Kipling în "White Man's Burden" drept rasism, atunci și eu sunt rasist, deși nu urăsc pe nimeni.
"homofobi/transfobi" - De ce o zici de parcă ar fi un lucru rău?
"pe alocuri misogini" - Te referi aici la interdicția femeilor de a fi hirotonite?
"si se considera superiori fata de alte denominatiuni crestine" - Fiecare denominațiune se consideră superioară celorlalte și se vede pe ea însăși drept unică păstrătoare a mesajului evanghelic, ceea ce are sens.

| ILikeBlackCats a răspuns:

Nimeni nu e perfect.
Tot ce poti face e sa te straduiesti sa dai ce-i mai bun din tine, ca daca stai in ignoranta gandindu-te ca oricum nu schimbi nimic daca esti TU mai bun, chiar nu rezolvi nimic.

| BobTheCat explică (pentru ILikeBlackCats):

Stiu! Totusi, este cam bizar sa vad cum acesti "crestini" se considera superiori fiindca fac parte dintr-o anumita denominatie. La o adica, nu suntem cu totii egali in fata Lui Dumnezeu?

| ILikeBlackCats a răspuns (pentru BobTheCat):

Ba suntem egali, dar tot trebuie sa incercam sa facem fapte bune. Cu egalitatea si faptele rele, nu ajungi nicăieri.
Sutn crestina, merg la biserica, mă impartasesc regulat, dar asta nu inseamna ca ma consider superioara, dimpotrivă. Fiecare, cum crede el ca e mai bine pentru el. Peace

| BobTheCat explică (pentru ILikeBlackCats):

Categoric!

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru BobTheCat):

" A word of caution has to be said about the misuse of the term " equality " in connection with Christian doctrine. Christianity was by no means egalitarian, but merely established new values and new (physical as well as metaphysical) hierarchies. Human equality, theologically analyzed, is restricted to the equality of souls in the very beginning of their existence; but this equality is not continuous throughout a person's lifetime.370 Potentiality and actuality should not be confused. The spiritual equality of two new-born babes in the sight of God is merely a " start." Judas Iscariot expiring in the noose and St. John the Evangelist closing his eyes on Patmos are spiritually not equals. If we focus our attention upon the biological, characteriological, intellectual and physical status of the individual, the inequalities are even more apparent."
"It is obvious that the Marquis de Sade and, let us say, St. Jean Vianney or Pastor von Bodelschwingh were not "equals in the eyes of God." If they had been, Christianity no longer would make any sense, because then the sinner would equal the saint and to be bad would be the same as to be good."

| EestiSodalane a răspuns:

"Biserica nu este o sală de judecată ci un spital pentru păcătoși"
E adevarat ca mult dintre noi eșuăm să acționăm tot timpul având dragostea Sfântului Duh, dar dacă îi judecăm pe alții pentru păruta lipsa de iubire nu suntem cu nimic mai buni decât ei. Trebuie să-i iubim pe cei care avem impresia că nu iubesc.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru EestiSodalane):

De asemenea, nu trebuie luate defectele enoriașilor drept defecte ale Bisericii.
Cred că am citat pasajul ăsta de fiecare dată când am avut discuția asta cu cineva, dar e prea bun să nu-l mai aduc aminte.
"Iar îngerii lumină, deși căzut e cel mai luminos
Chiar dacă tot ce-i hâd s-a-nveșmântat
În strălucirea harului, el, harul,
Tot har rămâne."
(Shakespeare, "Macbeth")

| pacatosulBogdan a răspuns:

Iubirea in crestinism nu este fara discernamant! Dumnezeu nicicand nu ne-a spus sa fim prosti; adica, da, e bine sa-ti iubesti aproapele, e chiar porunca, dar nimeni nu porunceste sa-i iubesti pacatele, abaterile sau ereziile, ca nu cumva indreptatindu-l sa-l nenorocesti si pe el, iar tu sa te molipsesti de la el. Daca aproapele te sminteste, te departezi de el, iar de eretic, scrie in Biblie, dupa intaia si a doua mustrare, te departezi si de el. "Scoateti-l afara dintre voi pe cel rau!", poruncea Sfantul Apostol Pavel. Crestinul nu poate fi rasist fiindca se stie ca, in Hristos, toti sunt una: iudeu, elin, rob, liber, parte barbateasca si parte femeiasca. Cum sa fie crestinul misogin, cand porunca este sa-si iubeasca femeia ca pe trupul sau? Cum sa fie crestinul misogin, cand el cinsteste pe Maica Domnului, care este dupa Dumnezeu cea mai cinstita, si care cinsteste si atatea sfinte mucenite care si-au pus sufletul lor pentru adevarul ca Hristos a inviat.
De ce nu te intereseaza ca la musulmani homosexualii sunt executati, aruncati de pe cladiri, tarati pe strazi iar femeile sunt sclave sexuale? In Iran, musulmanii iau lectii de la televizor cum sa-si bata sotiile.

| Pocait01 a răspuns:

Sunt mulți creștini doar cu numele, lucru foarte cunoscut deja.
Și Hristos a profețit asta când ne-a oferit pilda celor zece fecioare, și altele.

Dar legat de homofobi și transfobi... Noi nu-i putem accepta ca pocăiți pentru că n-ar fi. Atât timp cât Dumnezeu îi condamnă noi nu putem să trecem peste asta. Dar nu înseamnă că nu-i iubim și pe ei și că ne dorim să se pocăiască și ei. În biserica unde merg sunt și homosexuali, dar încercăm să-i ajutăm nu să-i respingem.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Fiindca nu toti cei ce se dau
drept crestini, și sunt crestini cu adevarat.Sa ne înțelegem nu judec pe nimeni care merge la biserica, e un lucru foarte bun sa mergi la biserica regulat, sa citesti biblia, totusi nu este suficient doar atat.Doar simplu fapt ca mergi la biserica nu te face automat crestin, dacă în biserica esti ca un sfânt si imediat ce iesi din biserica, esti tot acelasi om care ai venit, si nu renunti la obiceiurile rele pe care le ai Biblia spune ca credinta fără fapte e moarta, de asemenea biblia explica foarte clar in Matei 7:21, 23 că ca să devii crestin, trebuie sa faci voia lui Dumnezeu.Matei 7:21, 23 Nu oricine-Mi zice: «Doamne, Doamne!» va intra în Împărăţia Cerurilor, ci doar acela care face voia Tatălui Meu, Care este în ceruri. 22 Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în Numele Tău? N-am scos noi demoni în Numele Tău? N-am făcut noi multe minuni în Numele Tău?» 23 Atunci le voi spune limpede: «Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la Mine, voi, cei ce săvârşiţi fărădelegea!»Pe Dumnezeu nu îl interesează deloc religia ta fiindca conform Iacov 1:27 exista 1 singura religie bună si adevarata iacov 1:27Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Fiindca multi își pun mai mult baza în botez decât în Isus.Îti scriu mai jos de ce am zis asta.Am avut un vecin pocăit, și odată pe cand veneam de la aceeasi biserica,împreună cu acel vecin am fost la aceeasi biserica, i-am spus ca cred ca mesajul de la biserica era mai mult pentru el, și atunci el mi-a zis ca el e pocait, și lui nu mai trebuie sa îi vorbească Dumnezeu, ca și cum el s-a botezat și gata Dumnezeu nu-i mai vorbește