| CristiSMD a întrebat:

mi s-a suspendat permisul de conducere pe o perioada de 90 de zile pentru incalcarea regimului de viteza conform articolelor 100.3.e si 102.3.e din OUG 195/2002, as dori sa stiu daca pot da testul de redobandire permis si daca pot sa beneficiez de reducerea periodei de suspendare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti solicita reducerea la 30 de zile daca indeplinesti conditiile si reusesti la test.
Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;
  c) în ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsura;
  d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplică sancţiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
  (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea  perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
  b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
  c) a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
  d) sancţiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a  neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborate ori în curs de coborare sau când semnalele cu lumini rosii şi/sau sonore sunt în functiune."

| CristiSMD explică (pentru Ioandelasal):

Am permisul de 4 ani, am uitat sa mentionez ca am depasit si pe trecere de pietoni, se mai poateb da testul de redobandire?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CristiSMD):

Da, se poate.

| CristiSMD explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de raspuns, astept sa mi se expire dovada si dupa ma inscriu

| Ioandelasal a răspuns (pentru CristiSMD):

Vezi ca testul trebuie sustinut inainte de a expira primele 30 de zile si trebuie sa depui o cerere de reducere.