| Ghenceaaaa a întrebat:

Ce mi se poate intampla daca fac deepfakeuri cu o persoana publica si le pun pe internet, dar specific ca sunt false? Locuiesc intr-un oras mic si vreau sa fac un video ironic in care ii clonez vocea primarului cu inteligenta artificiala si injura un reporter. Voi specifica la inceput ca este un pamflet. Ce pot pati?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate intampla sa fii dat in judecata si sa-ti ceara o suma drept daune morale.

| Ghenceaaaa explică (pentru Ioandelasal):

De ce? Am dreptul la libera exprimare, primarul este persoana publica si contul este anomim

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ghenceaaaa):

Ai dreptul la libera exprimare doar cand expui lucruri/situatii/evenimente reale, falsificarea nu este libera exprimare si nu constituie un drept constitutional.

| Ghenceaaaa explică:

Am uitat sa precizez ca contul este anonim

| Simpatic a răspuns (pentru Ghenceaaaa):

Poti fi depistat si ca anonim, Serei are scule si pentru anonimiwinking
mai bine nu faci ceea ce doresti ci las-o asa...
nu iti cauta probleme gratuit!
avem libertate cu totii este adevarat dar unii nu tin nici la gluma...si cand aduci atingere vietii private a cuiva, cand truchezi ceva ce contine cearta, scandal, bataie, injuraturi, atunci numaie este o gluma...

| Ghenceaaaa explică (pentru Simpatic):

Si crezi ca se implica cineva pentru o caterinca pe internet? Orasul meu nu are nici 5k de locuitori, nu cred ca e asa de important primarul. Plus zic la inceput ca este facut cu AI

| Simpatic a răspuns (pentru Ghenceaaaa):

Am inteles ca vrei sa faci o gluma, dar nu uita ca Dinu Patriciu i-a facut o gluma "electorala" lui Basescu (cea cu videoul trucat cand presedintele de atunci lovea chipurile in video un copil ) si a fost un scandal...
este alegerea ta pana la urma, depinde cum o vor interpreta ceilalti, se poate la fel de bine sa nu se intample nimic