| Anndrei13 a întrebat:

Buna seara, cat timp am fost sub 18 ani am avut multe amenzi ( totalul 4200lei), după ce am împlinit 18 ani mi-a venit în plic acasa cu toate amenzile și un termen de plătire...in caz de nu plătest fac munca in folosul comunității...eu in ultima zi am platit toata suma la taxe și impozite dar mâine sunt chemat la Tribunal in calitate de petent și eu nu știu ce înseamna acel cuvânt? Ma poate ajuta cineva va rog? Nici nu as vrea sa ma prezint mâine la Tribunal (țin să menționez ca am chitanța in care se confirma plata amenzilor) Mulțumesc foarte mult!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Petent poti fi in cazul ca tu ai depus vreo cerere la tribunal.
Probabil a gresit calitatea pe citatie si ai fost chemat pentru transformarea amenzilor in ore de munca in favoarea comunitatii.
Sa duci cu tine dovezile privind plata amenzilor, le depui la dosar si procesul va inceta.

| Anndrei13 explică (pentru Ioandelasal):

Am citit repede, îmi cer scuze, sunt chemat în calitate de intimat.dar eu am platit toate amenzile acum 2 luni iar acum nu înțeleg de ce sunt chemat la tribunal ...in caz de nu ma prezint se poate întâmpla ceva? Mulțumesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru Anndrei13):

E bine sa te prezinti, cu dovada platii amenzilor. Dosarul se va inchide.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anndrei13):

Ti-am spus ca esti chemat pentru transformarea amenzilor in ore de munca in folosul comunitatii.
Du-te cu dovezile de achitare si procesul va inceta, nu vei mai fi obligat la ore de munca.