| Marta843 a întrebat:

Bună ziua!
Care sunt variantele pentru a nu mai fi președintele Asociației de locatari?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu, iti dai demisia, nimeni nu te poate forta sa ramai presedinte daca tu nu vrei.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti dai demisia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti dai demisia

| ValentinMihai78 a răspuns:

De ce întrebi aici? Există o legislație clară pe care trebuie să o citești!
Pe scurt, la o Asociație de Proprietari, funcțiile de Președinte, Administrator, contabil sunt funcții alese în urma unor ședințe cu participarea proprietarilor de apartamente din acea Asociație de proprietari.
Deci, nu poate renunța la funcția de președinte, administrator, contabil, decât prin notificarea membrilor din comitetul asociației, care vor convoca o Adunare de proprietari prin care se va discuta retragerea actualului președinte și înlocuirea cu un alt președinte.