| IoanaDeea24 a întrebat:

Bună. Eu vreau cumva să mă descarc, dar să vă cer și opinia voastră sau un sfat la ceea ce o să zic.

De aproximativ doi ani m-am împrietenic cu un băiat, Mario, dar nu am fost nimic mai mult de prieteni. Am vorbit o perioadă după nu am vorbit o perioadă, dupa am vorbit o perioadă și după iar nu am vorbit o perioadă și tot așa. Acum aproximativ două luni jumate mi-a scris un prieten de al lui Mario ca să încerce să mă convingă să fiu cu Mario. Am vorbit o perioadă cu George (prietenul lui Mario care mi-a scris) și am început să am sentimente pentru el. George mi-a zis că nu are iubită și că are crush, nu iubește pe nimeni în prezent. Pentru că, mi-a zis că nu are pe nimeni, eu i-am zis că îl iubesc și mi-a zis că mă iubește deci am început o relație.

Toate bine și frumoase până când, ieri, George îmi zice că are iubită și că mi-a spus că mă iubește ca să nu îmi fac rău mie. Eu i-am zis că nu mi se pare ok ce a făcut, că trebuia să mă respingă atuncea când i-am zis că îl iubesc și dacă îmi zicea atuncea nu sufeream așa de mult ca acum. Din câte țin eu minte, el mi-a spus că sunt de 2 ani împreună sau ceva de genul. Eu nu am niciun gând să mă omor sau să mă tai sau alte chestii asemănătoare.

Tot ieri, George mi-a spus că iubita lui vrea să vorbească cu mine. Am vorbit cu ea prin mesaje și a spus că vrea să vorbească cu mine și prin telefon astăzi, eu am acceptat și i-am scris în jurul ore 13:15 că pot vorbi la telefon și că mă poate suna. După un timp George mă sună să îmi spună să nu îi mai scriu iubitei ei și să îi dau block. Eu am zis bine nu mai vorbesc cu ea, dar nu îi dau block că nu mi-a făcut nimic greșit fata.

Pe mine m-a rănit foarte tare George că m-a mințit că nu avea iubită. Dacă știam că are iubită nu îi mai spuneam și nu era așa de dureros procesul de vindecare. Eu nici nu i-aș fi zis că îl iubesc și nici nu aș fi mai vorbit cu el dacă îmi zicea adevărul.

Voi ce credeți? Ce sfat îmi puteți da?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este una din Lectiile Vietii.
Daca doresti prietenii, poti avea multe.
Daca doresti sa te casatoresti, atunci e ca la piata: trebuie sa verifici foarte bine marfa, altfel te trezesti ca, relatia se rupe exact cand crezi ca e mai trainica.
Mult conteaza si de experienta ta de a "repara" lucrurile.

| Simpatic a răspuns:

Ar fi trebuit sa il blochezi pe acest george din momentul cand ti-a spus ca are o iubita,este un nesimtit clar!
Din felul cum scrii si din ceea ai descris mai sus, sunteti adolescenti, crush,imi plac acesti termeni, neologisme happy
Ok, dar voi nu cred ca ati avut o relatie in adevaratul sens al cuvantului, fratilor relatie este cand te vezi fizic cu cineva, cand faci dragoste cu cineva, cand locuiesti cu acel cineva (nu trebuie neaparat sa locuiesti e doar un exemplu), cand ai lucrui in comun cu acea persoana, la modul general asa se manifesta o relatie de iubire intre doua persoane mature, adulte! nu am dat aici explicatii exhaustive despre cum se desfasoara toate relatiile de iubire intre oameni! Cert este ca o relatie nu poate sa fie considerata ca fiind serioasa doar daca iti dai niste mesaje cu cineva, practic iti dai mesaje cu un strain pe care nu-l cunosti!winking
Nu contest INSA faptul ca nu apar sentimente in acest mod, al acestei relatii digitale si de la distanta!

Faptul ca eu joc jocuri video cu o femeie din Singapore, si ne punem emoticoane si ne vorbim zilnic, asta nu este RELATIE! am zis asa un exemplu ipotetic, nu sunt in aceasta situatie cu jocurile videowinking

Nu ar fi trebuit nici sa accepti sa vorbesti cu iubita acestui george, daca el este un fatalau care este lipsit de orice forma de empatie, nu doar ca este un tanar naiv dar este si idiot, te-a bagat in situatia in care tu sa ajungi sa fii luata de urechi de iubita lui! si de ce s-a ajuns la asta? pentru ca el este un om de nimic?

Sterge-l pe acest om din gandurile tale!
Poate fi o lectie de viata, daca ai invatat ceva din aceasta lectie este foarte bine! Ai sa mai intalnesti oameni ca "george" in aceasta viata!

Pe viitor fa-ti o relatie cu un om cu care sa te poti si vedea.

Este doar opinia mea asumata mai sus, asa ca 'expertii TPU' care sunt mereu contradictorii, pot sa fie, dar cu cine isi permit ei sa fie si cu cine le da aceasta oportunitatewinking

| Violleta2022 a răspuns:

Copilarii... asa-i cand crezi ca ONLINE-ul este viata reala si acolo toata lume aminte, spune ce vrea si face ce vrea.
cand vei mai creste vei intelege ca online-ul este dora pentru pierdere de vreme si pentru mintit, nu pentru relatii serioase.
Da-i pace si lui George si lui Mario, ca ai incurcat destul brocanele si nu mai poti s ate intorci la nici unul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu te incurajez sa il dai uitarii pe personajul acesta numit George. Apoi, incearca pe viitor sa privestii lucrurile mai realist, fiindca in viata reala nu e ca in filme, nici nu pot intelege exact cat timp ati vorbit voi si ce s-a infiripat de ati ajuns atat sa usor sa va declarati faimosul, te iubesc'.Ai mare grija cui ii spui aceste cuvinte, daca sunteti adolescenti cu greu poate fi vorba de iubire.Maidegraba e crush cum spunea respectivul sau un atasament deosebit de puternic, potentat de furtuna hormonala prin care treceti. Iubirea adevarata se experimenteaza abia dupa liceu, parerea mea. Sper sa nu te superi, stiu ca sunt cam dur.

| ioana748 a răspuns:

Ei, uite ca asa inveti sa te respecti mai mult pe tine. Tu nu ai nici o vina ca George te a mintit, insa cu sufletul tau trebuie sa fii precauta. Nu l pui pe tava asa, oricum si oricui.
Baietii au avantajul ca ei vorbesc si spun multe fara sa se implice emotional. Fetele inca nu au invatat despre jocul acesta.Ele chiar incep sa viseze, sa traiasca intr o lume iluzorie.
Data viitoare, un baiat trebuie sa dovedească faptic ca este interesat de tine.
Asta inseamna ceva mai mult decat niste mesaje in spatiul online.
Procesul de vindecare?
A fost doar o experiență, neutra din punctul meu de vedere, care te ajuta in maturizare.
Si, cum a spus si Lidia, incearca sa cauti o relatie in care sa fii iubita si adulata. In care sa existe momente bune si sa nu suferi. Un om care stie sa respecte o ființă de sex feminin.
Posibil acum ai invatat sa faci diferența.
Iti doresc un baiat care sa te iubească si sa te respecte si care sa-ti ofere flori reale si nu virtuale.
Toate cele bune ❤️

| KovacsB a răspuns:

Raspunsul corect este c.

| Dragobeta a răspuns:

Da-l dracului si blocheaza-l pe acest mincinos!
Ma indoiesc ca Mario i-a cerut sa-ti scrie. Cred ca a fost ideea sa, a lui George. Voia ceva. S-a razgandit sau e altceva. Poate s-a folosit de o fata sa se dea iubita lui. Nu merita nici o atentie acest George.

| Standt a răspuns:

Tu l-ai vazut pe acest George? Oare nu ti-a scris tot Mario ca s vada reactia ta? Si de ce sa blochei fata? Ca sa nu afli un adevar, oricare ar fi ala?
Eu zic sa-l blochezi pe George. Poate si de Mario ar trebui sa uiti. Lasa-te curtata de un baiat serios. Nu mai "iubi" pe primul intalnit.

| SuperCoolDude a răspuns:

Lasa-i in pace. Meriti mai mult happy

| Lidia09 a răspuns:

Of am atâtea să-ți spun, dar mă satur de scris, dacă aș putea ți-aș trimite un mesaj vocalhappy dar nu potcrying în fine.

Așa sunt băieții ei pentru nimic în lume nu ar scăpa din mână, o fată bună. Am avut și eu o chestie asemănătoare.
Vreau să-ți spun că nu pierdem oamenii care ne sunt dați în viața asta să fie lângă noi, pierdem oamenii care nu sunt trimiși pentru diferite lecții. Deci învață lecția și treci peste.

Uneori ne îndrăgostim de persoanele nepotrivite și chiar uneori nu poate fii reciproc, dar hey capul sus mai bine să fii iubită decât să iubești, asta nu-ți v-a provoca atâta durerehappy Deci poți să fii cu Mario dacă el te place, poți să-l iubești în timphappy Iar pe acel George poți să-l uiți, băiatul trebuie să se maturizeze și să se hotărască ce vrea, numai bătăi de cap o să-ți de-a nehotărârea lui. O să găsești oameni mai buni viața merge înainte.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Din ce ai scris pot deduce ca esti foarte tanara între 13-20 ani as crede ca ai.Mi se pare cam dubios George. Sfatul meu ca tot ai cerut sa-ti dam sfaturi. Incheie absolut orice legătură cu George, blocheazai atat nr de telefon al lui George cât și Facebookul lui George, și încearcă sa îl uiți complet pe Gheorghe ca și cum nu l-ai fi cunoscut, nu mai tine legatura deloc cu el ca nu e baiat serios. Dacă poți încearcă sa-l uiți și pe Mario, pe aceea fata incearca sa nu porți ură.