| Kassiana1999 a întrebat:

Salut. Aș dori să știu de ce acte e nevoie să te căsătorești? Mama mea vrea să se recăsătorească. Tatăl meu a murit în 2008, iar eu dețin certificatul lui de deces, deoarece mama mea nu are legătură cu el. Acuma mi-a spus că are nevoie de el la căsătorie, dar nu văd relevanța. Ei au divorțat de 16 ani, iar decesul mi se pare irelevant. Eu sunt majoră, nu văd obligații pentru acest act la căsătorie, și am vrut să întreb aici cum e de fapt, și ce acte are nevoie ca să mă lămuresc. Mulțumesc, și dau fundă.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mama ta este divortata nu are nevoie de certificatul de deces al tatalui tau, este destul sa aiba hotararea de divort, ca sa dovedeasca ca nu mai este casatorita, adica nu savarseste infractiunea de bigamie.
De certificatul de deces, tot pentru acelasi scop, ar fi avut nevoie doar daca era casatorita la data decesului sotului.
Pentru casatorie mai are nevoie de certificatul de nastere, actul de identitate (CI sau BI), cerificatul medical prenuptial si sa faca, impreuna cu viitorul sot, declaratia de casatorie la starea civila de l adomiciliul unuia dintre ei.

| Kassiana1999 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc tare mult. O să pun întrebarea și în legislație, și după revin.

9 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Pune întrebarea in categoria legislație, acolo este un domn care se pricepe mult mai bine.
Bafta!

| Kassiana1999 explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Kassiana1999):

Acesta este domnul de care ziceam, dl Ioandelasal

| ioana748 a răspuns:

Intr adevar este necesar certificatul de deces pentru casatorie.
https://spotmedia.ro/......ul-tau-lmt

| Kassiana1999 explică (pentru ioana748):

Da, am văzut pe site de știri. Dar pe site-ul primăriei nu scrie așa ceva, și voiam să știu legislația exactă. Primăria scrie că e nevoie de certificatele de naștere ale partenerilor, ceva act medical și declarații. Ceea ce mi se pare logic, dar peste tot pe site de știri și publicitate văd altceva, asă că voiam o lege sau ceva. Mulțumesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru Kassiana1999):

Se pare ca nu esti de acord cu recăsătorirea mamei.
ioandelasal ti-a dat raspunsul corect.

| Kassiana1999 explică (pentru darrio2007):

Problema nu este că nu sunt de acord, dimpotrivă am încurajat-o. Ideea este că nu mă simt confortabil să ofer un act cu care probabil nu ai legătură fără să știu tot. Că un astfel de act mi se pare ca un act de identitate, iar acela nu îl oferi oricui oricum.

| ioana748 a răspuns (pentru Kassiana1999):

Da, pana la urma daca este divortata putea nici sa nu stie ca a decedat.
Nu mai avea nici o treaba cu tatal tau.