| sSandra a întrebat:

Am şi eu nevoie de ajutor. Nici nu ştiu cum să încep. Înainte de săptămâna altfel, joi... m-am trezit că nu mai vorbeşte o colegă cu mine. La şcoală stăm câte 6 în bănci, pentru că e clasă de filologie şi la mine în liceu sunt foarte mici. Şi colega care nu mai vorbeşte cu mine (X), stă între mine şi o altă colegă (Y), prietenă bună cu amândouă. Şi după cum am spus mai sus, m-am trezit că nu mai vorbeşte cu mine şi eu nu ştiu să-i fi făcut ceva. Bun, am lăsat-o în pace, nu i-am zis nimic pentru că mă gândeam ca îi trece şi că următoarea zi o să vorbească. Ce să vorbească? Nici măcar nu se uita la mine. Şi eu în weekend-ul acela am plecat din localitate şi am rugat-o pe Y să vorbească cu X, să o întrebe dacă e supărată pe mine, dar să nu-i spună că eu am pus-o să o întrebe. Când mă întorc acasă, îmi trimite ce a vorbit cu ea. X i-a spus că nu mai ştiu când nu am lăsat-o să povestească, dar eu nu ţin minte să fi făcut aşa ceva. Ştiu că vorbea cu o colegă din clasă şi am vrut să zic ceva şi face: "Lasă-mă în pace!", exact aşa a zis şi am lăsat-o, nu i-am mai zis nimic. Şi după îi tot zicea Y să se împace cu mine şi nu ştiu ce şi o zis că ei + sau - cineva îi e indiferent, deci să înţeleg că nu-i pasă? Şi mai jos ţin minte că i-a zis Y lui X că o iubeşte şi că şi eu o iubesc pe X, iar X i-a zis că şi ea mă iubeşte. După ce am citit am zis că o să-i treacă şi că o să vorbească cu mine. A venit săptămâna altfel şi la fel, nu vorbea cu mine, dar nici eu nu m-am dus la ea să-i zic ceva sau nu ştiu ce... pur şi simplu ne evitam. Joi am avut Balul Primăverii şi seara i-am trimis nişte poze, am vorbit puţin, dar sec, după care a ieşit. Am decis să fac eu primul pas şi i-am trimis mesaj, întrebând-o dacă e supărată pe mine şi de ce. Mi-a zis că a fost, dar acum nu mai are nimic. Ieri am ieşit pe afară cu X şi cu Y, a vorbit cu mine, dar nu ca înainte, după care a început să facă nişte glume pe care la început nu le-am băgat în seamă, dar după am început să mă enervez şi n-am mai zis nimic. La un moment dat am sunat-o pe o colegă să-i zicem la mulţi ani şi când să-i întind telefonul să vorbească cu ea, face semn că nu vorbeşte şi după ne face cu mâna şi merge acasă fără să ne salute sau ceva. Când am mers acasă, am încercat să o sun şi mi-a dat ocupat, m-am gândit că nu poate să vorbească. Când ajung acasă îmi zice Y că a vorbit cu X şi că i-a zis că era nervoasă, că cică noi nu vorbeam cu ea, că vorbeam doar noi două şi noi chiar am vorbit cu ea. Azi am intrat pe ea să o întreb dacă e supărată pe mine şi nu mi-a răspuns. Ce să mai cred? Ce să mai fac? Adică ea îi zice lui Y că era nervoasă că noi nu vorbeam cu ea, deci cu Y vorbeşte şi cu mine nu, când după cum a zis X, NOI nu am vorbit cu ea, nu doar eu şi tot cu mine nu vorbeşte. Eu una nu ştiu ce să mai fac şi faza e că eu mă consum, că mie îmi pasă de prietenii mei şi pur şi simplu mă enervează când face aşa. Voi ce credeţi? De ce face toate chestiile astea? Poate vi se pare prostesc ce am scris, dar puneţi-vă în locul meu. Voi ce aţi face dacă cel mai bun prieten sau cea mai bună prietenă v-ar face aşa? Nici nu ştiu ce să mai cred despre ea. Mulţumesc tuturor celor care au citit tot şi care au răspuns.

Răspuns Câştigător
| kattya96 a răspuns:

Buna. Eu personal am renuntat sa mai cred in "cei mai buni prieteni", pentru ca nu exista.
Fiecare e pentru el si nu prea ii pasa de ce e in jur. Insa este bine sa ai prieteni care sa te inteleaga, chiar daca va mai si certati.
Se vede ca te-ai zbatut pentru prietenia asta. Si din ce ai povestit aici mi se pare ca este geloasa, dar nu stiu exact care este cauza.
Oricum nu trebuie sa ii spui asta, mai incearca o data, sunt sigura ca intr-un final o sa va impacati, insa daca tot mai vreti sa fiti asa prietene bune, incearaca sa o inviti in oras.
Dar mergeti doar voi 2 sa nu existe alti factori care sa va influenteze.
Spune-i ca prietenia voastra este foarte importanta si ca nu vrei sa o pierzi si daca ai facut ceva care o deranjeaza, scuza-te.
Daca nu merge, inseamna ca nu merita sa te mai obosesti. Vezi-ti de ceilalti prieteni si incearca sa treci peste, o sa vezi ca intr-un final tot ea se va intoarce la tine, daca chiar are remuscari.
Succes si sper sa ai cei mai buni prieteni pe care ti-ai fi dorit sa-i ai vreodata :*

2 răspunsuri:
| CadeamiarMaseaua a răspuns:

O sa mai fie destui "prieteni" de genul asta...Nu se merita sa ii bagi prea mult in seama. Daca nu ii convine o lasati in pace si poate ii mai trec mofturile.

| Diia94 a răspuns:

Pffff nu stiu ce sa zic n-am inteles prea multe...eu zic sa vorbesti clar cu ea sa vezi ce are. Daca face la fel insemna ca nu e pr tawinking