| atonica a întrebat:

Sunt insarcinata si am 18 ani... vreau sa pastrez copilul.credeti ca este prea devreme? sad

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Numai tu știi dacă ești pregătită pentru asta și dacă ai să te descurci să îl crești. Din punct de vedere biologic vârsta este bună. E important dacă partenerul se va implica în creșterea lui, dacă e o relație serioasă. Mai conteză și dacă părinții tăi te-ar putea susține, presupun că ești în liceu și poate vei dori să faci facultate. Alegerea e numai a ta, nimeni nu poate să te sfătuiască ce e mai bine.
Un copil e o responsabilitate. Dacă ești pregătită păstrează-l pentru că este bine și frumos să faci copii. Dacă însă consideri că îți dă viața peste caa și că nu vei putea face facultate, nu vei mai putea să îți împlinești dorințele, atunci poți întrerupe sarcina, e dreptul tău să faci ceea ce crezi că e mai bine pentru viața și corpul tău. E bine ca acel copil să aibă ambii părinți alături, dar asta nu conteză, chiar dacă nu sunteți căsătoriți sau nu aveți o relație serioasă asta nu ar trebui să influențeze decizia prea mult. Din punct de vedere psihologic e o alegere grea, dificilă pentru oricine. Multă lume o să îți dea mesaje cu conținut religios, dar asta e altă problemă. Cred că un Dumnezeu iubitor înțelege motivele pentru care o femeie alege să facă o întrerupere de sarcină. Nu mai e ca pe timpurile biblice când natalitatea era redusă și trebuia încurajată. Dar asta e o opinie personală.
Este minunat să fii mamă și ai poibilitatea să ALEGI când să se întâmple asta, nu mai e ca pe vremurile comunismului când au murit atâtea femei pentru că nu aveau dreptul să facă un avort.
Gândește-te bine și alege cum crezi TU că e bine. happy

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este strict decizia ta și este prea puțin important ce credem noi.
Fă așa cum simți și cum crezi că e mai bine pentru tine! Nu mi-aș permite să-mi dau cu părere vis-a-vis de un lucru atât de important, care ar putea să-ți schimbe întreaga viață (și nu doar ție).

Cel mai bine și înțelept ar fi să te sfătuiești cu cei din familie. Ei îți cunosc povestea în totalitate, țin la tine și ar ști să-ți dea cele mai bune sfaturi.
Multă baftă!
Să ai grijă de tine!

| Flav a răspuns:

Au ajuns toti pufuletii sa-si dea cu parerea despre sarcina, te doare capul si 3 degete de la piciorul drept.
Pe mine desi ma cam mananca calcaile, n-o sa ma bag cu vreun sfat. De ce? Simt ca ma depaseste situatia si daca ti-as zice ce gandesc, dupa ce-o sa-mi citesc raspunsul, nici eu n-o sa stiu daca sunt 100% de acord cu ce-am scris in el.

| Cristinutzzzza a răspuns:

Pai daca parinti te sprijina e ok si daca ai cu ce sa il cresti! asta conteaza nu conteaza mai mult.Consultate cu parinti cu iubitul si vezi ei ce zic Un copil nul poti creste de una singura daca nu ai un buget cat de cat okhappy Si app NU e devreme e ok:* succes fundabatting eyelashes?

| Chauderitza a răspuns:

Buna.
Depinde de cat timp esti insarcinata:*.
Eu as pastra copilul, deoarece este si el o fiinta mica :*
Pastreaza-l.
Bafta:*.
Paa! wave :*

| eucumine010 a răspuns:

Chestiile astea le discuti cu ai tai, cu tatal copilului si cu cei care iti sunt alaturi. E decizia ta (grea cum e ea) si doar ei ti-o pot influenta. Succes.

| alafaranume a răspuns:

Daca esti de ceva timp deja pastreaza-l, pentru ca in cazul unui avort poti avea probleme dupa, nu vreau sa te sperii dar din pacate deja s-a terminat cu copilaria ta

| IMC90 a răspuns:

Eu o sa fiu nitel mai nesimtit ca restul si o sa-ti transimit ca este de datoria ta sa ti-l cresti, acum esti mama...
O femeie care isi abandoneaza copilul din punctul meu de vedere nu-si merita statutul de femeie. Nu, nu cred ca este prea devreme, daca ai stiut sa joci dansa-ntransa trebuie sa te adaptezi situatiei.

| CrazyTeenager a răspuns:

Esti majora, e ok.

| AntiACTA a răspuns:

Poate ca este prea dereme. Esti tanara. De ce sa nu te bucuri de anii astia de tinerete care nu se mai intorc niciodata? :-s Gandeste-te ca ai toata viata inainte pentru a-ti intemeia o familie. Dar daca tu chiar ti-l doresti, este ok :* dar gandeste-te de doua ori inainte de a lua o decizie, si inca ceva... Gandeste-te si daca i-ai putea asigura copilului un viitor bun! Iti doresc mult succes! :*

| lastOne a răspuns:

E decizia ta, insa daca te hotarasti sa il nasti fii sigura ca nu o sa ajunga intr-un centru de plasamemnt cand te saturi de responsabilitate.

| Stoica_Anna_1994 a răspuns:

Nu este