| Sawarekh a întrebat:

De ce nu mai dispare infectia fungica( candidoza )?

Sunt Barbat, 26 ani, de la 23 de ani dupa primul contact sexual mi-a aparut o candidoza, de atunci nu a mai disparut, a tot aparut si disparut, uneori chiar si dupa 3 luni.

Am fost deja la 3 doctori....in plus am facut toate analizele pentru boli cu trasmitere sexuala, si sunt complet sanatos.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt foarte sigur ca acum dupa ce ti-a raspuns 'noua jassmina' a TPU, o sa iti treaca candidoza, caci copy-pasteurile ei sigur te vor vindeca;)
rezolvarea o vei gasi tot la un medic nu pe TPU evident
Ca si tara, noi ducem lipsa de medici buni, asa cum TPU duce lipsa de oameni asumati si inteligenti

las si eu in goana dupa cele 2 'jasmine' un copy-paste;)

https://www.drmax.ro/......-tratament

succes si gasirea unei rezolvari iti doresc!

| dullcat a răspuns:

,,Care sunt factorii de risc pentru Candida la barbati

In afara de relatiile sexuale cu un partener care are o infectie fungica, exista si alti factori care pot creste riscul de Candida la barbati. De exemplu:

-apare frecvent la persoanele care nu-si ingrijesc zona genitala sau nu fac dus in mod regulat
-barbatii care au imunitatea slabita din cauza anumitor medicamente sau afectiuni
-candida la barbati este mai frecventa la persoanele care iau antibiotice pe termen lung
-purtarea unor haine umede sau a lenjeriei de corp stramte
-folosirea produselor sau a sapunurilor care provoaca iritatii ale pielii
-candida poate afecta barbatii care sufera de diabet
-folosirea prezervativelor lubrifiate
-barbatii necircumcisi au un risc mai mare de a dezvolta o -infectie cu Candida
-obezitatea'' - https://www.catena.ro/candida-la-barbati-manifestari-specifice-si-tratament

,,Cum se tratează infecțiile cu candida la bărbați?
O infecție cu candida la bărbați se poate vindeca în decurs de una până la trei săptămâni dacă se instituie un tratament corespunzător și se mentine o igiena corectă.

De obicei, tratamentul poate include un medicament antifungic, care poate fi sub forma de cremă, loțiune sau unguent și poate fi aplicat pe zona afectată. Dacă infecția nu dispare, medicul poate recomanda un medicament antifungic mai puternic (miconazol, clotrimazol, nistatină) sau în anumite situații un medicament antifungic administrat pe cale orală.

Dacă medicamentele antifungice nu sunt eficiente sau dacă aveți infecții recurente cu Candida ori nu vă puteți trage preputul înapoi pentru a-l curăța, este posibil să fie recomandată circumcizia.

Este important să urmați întotdeauna recomandările medicului și să finalizați tratamentul recomandat, chiar dacă simptomele dispar mai devreme. În plus, menținerea unei igiene corecte a zonei genitale și evitarea factorilor de risc pot contribui la prevenirea recurenței.'' - https://www.synevo.ro/......tratament/

,,Formele persistente de candidoza genitala la barbat sau cele recidivante pot necesita administare de medicamente antifungice orale in conformitate cu indicatiile medicului curant.

Circumcizia constituie o optiune de tratament chirurgical rezervata barbatilor necircumcisi care prezinta balanite candidozice recurente sau asociaza fimoza (ingustare partiala sau completa a preputului ce impiedica decalotarea facila in pozitie erectila sau relaxata).'' - https://www.medicover.ro/......1242,n,295

| relian a răspuns:

Daca ai facut tratament si tot nu s-a dus, trebuie sa vezi cum stai cu flora fauna cum so mai numi, cu animalurile de pe piele.
Cind apare candidoza, exista un dezechilibru al acestor animale ce stau pe noi si in noi, bacterii, ciuperci, si alte animale de astea microscopice.
Candida este o ciuperca, care o are orice om, sta pe noi si in noi, ne ajuta, dar in cazul in care alte bacterii care se hranesc cu aceste ciuperci lipsesc, ori sunt in numar f mic, aceasta candida "explodeaza", nu mai este tinuta sub control si din folositoare, devine daunatoare.

Candida are dusmani natruali o bacterie, de aia spun unia daca iei antibiotice omori si alte bacterii folositoare, care controleaza alte chestii.

Exista medicamente de vreo 3 categorii, de astea antifungice, ar trebui sa mai schimbi.Nu ai spus ce ai luat, ce tia prescris doctorul.Ai facut ceva teste de laborator? Ar fi bun sa faci un astfel de test, adica doctorul recolteaza ceva ciuperci de astea din zona respectiva, trimite la laborator si aia iti dau un raspuns, ce candida este si cu ce o poti omori.

Candida asta nu e doara una, is mai multe specii, iar laboratorul vede, apoi testeaza pe ea medicamentele cele mai comune care sunt folosite si spune la care candida este sensibila.
Cind vezi un rezultat de laborator pentru o bacterie, ciuperca, o sa vezi ca scrie undeva sensibil si dupa ceva cuvinte de medicamente, asta inseamna, ca acea ciuperca sau bacterie este sensibila la acel medicamant sau medicamente pentru care sau facut teste.

In afara de medicament oral, mai poti folosi si medicamente creme, sunt asa medicamente sub forma de creme sau lichid, picaturi, ai putea folosi ceva picaturi de astea antifungice.

Daca nu vrei sa mergi la doctor, cauta la farmacie ceva medicamente de astea fungice, vezi daca iti da fara reteta si incearca.
Dar cel mai bine este sa duci o proba la laborator, stii exact ce candida este si ce sa-i dai sa o elimini.
Bafta.
Daca faci sex o sa dai si aleia cu care faci. Poate asa ai luat, respectiva cu care ai facut sex avea ea candidoza, pentru ca femeile fac asa ceva, mai putin barbatii.

| NashueashUctep a răspuns:

RefuzatFoloseste Head&Shoulders
Iti va pute puta superb
Yummy