| vampiressa a întrebat:

Am si eu o curiozitate...Bolile cu trasmitere sexuala se iau daca de ex. baiatul a ejaculat inauntru sau se iau si prin simplul contact sexual fara ejaculare? funda pentru cel mai explicit raspunsbatting eyelashes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuala se iau prin orice tip contact sexual, indiferent de prezenta sau absenta ejacularii. Riscul este acelasi, indiferent daca barbatul ejaculeaza sau nu.

Abh
| Abh a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuala se iau din cauza neprotejarii penisului cu prezervativ, din simplul motiv ca in timpul actului sexual are loc frecarea intre penis si muschii vaginali, creindu-se astfel mici leziuni la nivelul mucoaselor si, implicit, favorizand patrunderea microbilor sau virusilor pe cale sangvina. Nu are importanta daca barbatul ejaculeaza sau nu.

| PopescuAdina a răspuns:

Se iau prin simplu contact sexual.
Este de ajuns doar o singura atingere pentru ca boala sa fie transmisa. Uite aici o lista cu o parte din bolile ce se transmit sexual : http://medicul.net/? s=transmitere+sexuala

Iti recomand sa citesti pentru ca mai mult ca sigur iti vor fi de folos informatiile :)

| etudor a răspuns:

Are dreptate Adina.Ai grija ca se pot lua si de pe lenjeria purtata de cineva bolnav de asemenea boli, sau pur si simplu de pe lenjeria de pat, sau de pe capacul de wc.Nu degeaba se spune ca lenjeria intima nu se imprumuta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuala nu se iau prin contact sexual.