| MădălinaDinu a întrebat:

Dacă cineva n-a întreținut niciodată un contact sexual, e posibil să aibă o boală cu trasmitere sexuală? Adică aceste boli, le poți avea pur și simplu, ne având nici-un contact sexual? Sau aceste boli se pot lua exclusiv de la altcineva?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista boli care se transmit si sexual, dar si prin sange: HIV, hepatita B, C. In plus, candidoza, o infectie micotoca poate aparea din cauza unui abuz de antibiotice, dar se poate transmite si pe cale sexuala.
Din pacate, transmiterea pe cale sexuala a HIV si a virusurilor hepatitice a dus la adevarate drame in anii trecuti, cand cuplurile tinere nu erau educate sa isi faca anlize la inceperea vietii sexuale. Multi tineri infectati la sfaristul anilor 80 si la inceputul anilor 90 in maternitati si spitale au transmis bolile primilor lor parteneri sexuali, nenorocind multe persoane din necunoastere. Acum, tinerilor li se spune pe toate caile (parinti, medici de familie, ginecologi, medici scolari) ca, inainte de a avea primul contact sexual cu un nou partener, trebuie sa-si faca un set obligatoriu de analize. Multi o fac si astfel transmiterea acestor boli a fost mult redusa.

| MădălinaDinu explică (pentru Brigaela):

Ce analize trebuie facute, in special?

| Brigaela a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Nu le mai retin pe toate. In principiu, din sange HIV, virus hepatic B, virus hepatic C, VDRL si TPHA (pentru sifilis), anticorpi anti Chlamydia. Din secretie uretrala/prostatica: fenotipare HPV, examen bacteriologic și micologic.

8 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Da, se pot lua foarte simplu prin folosirea prosoapelor de exemplu(mare atentie la hotel), o simpla taietura care intra in contact cu ceva infectat de asemenea...

| RAY a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Hib nu se ea prin transpiratie

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru RAY):

Bai musca-n lapte, am spus eu ceva de hiv? am vorbit la modul general despre bts

| RAY a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Nu se transmite nici un bts prin contact cu un prosop

| RAY a răspuns:

Daca mama a avut hiv il va da la urmasi ei sau tatal daca a avut, bts se transmit si fara contact sexual, drogati pot lua daca se injecteaza cu acelasi seringa

Răspuns utilizator avertizat