| CalinaXandra a întrebat:

Doar cu viza poți merge în Anglia? Indiferent de motiv, turist sau pentru a munci.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pana la 6 luni nu ai nevoie de viză.

| Simpatic a răspuns:

Gasesti informatii utile pe sursa oficiala mae:

https://www.mae.ro/node/54638

| Furnicuta000 a răspuns:

Da, e mai complicat. Daca te duci la studii trebuie sa ai viza de studii si deci sa fi fost admis la o facultate. Pt a fi turist trebuie sa ai o anumita suma de bani in cont sa fie siguri ca ai cu ce sa te intretii acolo chiar daca nu iti trebuie viza. Pt munca iti trebuie viza de lucru si trebuie sa ai deja un contract cu un angajator care se numeste si sponsor pentru ca el sa-ti plateasca taxele (dar foarte putini angajatori se baga la asa ceva). Si nu merge sa te duci de ex ca turist si sa te angajezi ca zbori de acolo daca te prinde. Daca vrei munca, te intorci acasa ai aplici pentru viza de munca. Daca ai o ruda de gr 1 cu sedere permanenta acolo poti sa te duci mai usor si practic sa faci ce vrei tu.
Mai sunt si unii care incearca sa fenteze sistemul si sa ramana sa munceasca acolo desi nu ai voie dar e riscant ca daca te prind ai incurcat-o

| Standt a răspuns:

Indiferent de motiv, doar cu viza.

| goguPatent a răspuns (pentru Standt):

Ca turist nu ai nevoie de viza.
De ce îl dezorientezi pe om?

| darrio2007 a răspuns (pentru goguPatent):

Pana la 6 luni nu ai nevoie.

| goguPatent a răspuns (pentru darrio2007):

Pai și ce îmi zici mie?

| darrio2007 a răspuns (pentru goguPatent):

Nu ai precizat perioada de 6 luni. I-am zis si lui.