| Răzvănykă a întrebat:

Nimeni nu neaga faptul ca o persoana pe nume Yeshua a existat la un moment dat in istorie. Dar oare acesta chiar a facut minuni? Oare chiar a inviat? Sau sunt doar niste anecdote inventate de iudei pentru a manipula? Voi ce parere aveti? Vreau raspunsuri bazate pe logica, stiinta si istorie, nu pe credinta personala si emotii. Haideti sa fim obiectivi si sceptici cu adevarat! Deci, ce spuneti?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In vechiul testament scrie clar că mesia nu va fi copilul lui Dumnezeu,nu va face miracole,minuni,nu se va naște dintr o virgina va fi un simplu profet care va moșteni sămânța lui David pe cale paternă,va avea părinți că oricine umani,el se va numi Emanuel și va reuni evrei din toată lumea în țara sfântă,va aduce pacea în lumea,iar toate popoarele se vor convinge de iahve nu prin credință și însăți el va apărea la toată lumea,in vechiul testament scrie clar că un vrăjitor poate face vrăji,minuni,miracole și trebuie omorât cu pietre, evrei au făcut ce trebuia făcut după legea lui Moise, Iisus a spus nu am venit să schimb și să împlinesc legea lui Moise, nici lui Pavel nu ii pasa de viața lui Iisus doar de înviere, spune el, dacă nu a înviat totul a fost in zadar tot el spune că Iisus nu e mesia cel promis evreilor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.2. Nu. Logica nu are ce căuta ca să justifice un mit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum. ce? Tot ce scrie acolo că e minune, deci ceva care vine de la puterea lui supranaturală. și era astfel considerat de cei de pe vremea aceea. Cum putea el să demonstreze altfel, pretențiile sale, că el este acela?